2023-07-10 nap bejegyzései

(4249) Most vagy soha

Tibor bá’ fordítása online

DER SPIEGEL

Ukrajna számára most vagy soha

Irta: Thore Schrödertől Kijevből

Az ukrán ellentámadás elakadt, és a katonák keveset tudtak tenni Oroszország tűzerejének ellensúlyozására. A jövő heti NATO-csúcson a Nyugatnak el kell döntenie, mennyit ér a Putyin feletti győzelem, és végre komolyan kell vennie a sürgős fegyverrendszerek szállítását.

Keserű felismerés: az ukránok eddig messze elmaradtak az ellentámadásukra kitűzött céloktól. Nem rendelkeznek a gyors délkeleti áttöréshez szükséges felszereléssel – hiányoznak a rakétakilövők, tarackok, lőszerek és különösen a légvédelmi rendszerek és a modern vadászrepülőgépek. Kiderült, hogy nem lesz könnyű kiszorítani az orosz megszállókat.

Mivel az ukrán katonák nem tudták megfelelően megvédeni magukat, az egységek aknamezőkön rekedtek, és harci helikopterek, repülőgépek, drónok, és tüzérségi tevékenységet kell elszenvedniük. Az ukrán katonák a fronton arról számoltak be, hogy keveset tudnak tenni Oroszország tűzereje, különösen az állandó légicsapások ellen. Az is nyilvánvalóvá válik, hogy Volodomir Zelenszkij ukrán elnök miért könyörgött nyugati partnereinek, hogy küldjenek harci repülőgépeket.

A várva várt ellentámadás így brutális lemorzsolódási háborúvá fajult. Az ukránok kis gyalogsági egységekben támadnak, faluról falura, fasorról fasorra haladnak, és közben szörnyű veszteségeket szenvednek. Az elmúlt hét során az ukránok elmondása szerint összesen 38 négyzetkilométernyi területet szereztek vissza az ország déli és keleti részén, ami még a New York-i Manhattan-szigetnél is kisebb terület.

Vajon a Nyugat nem azt a benyomást keltette, hogy lehetséges gyors győzelem a megrögzött orosz ellenféllel szemben, miután modern fegyvereket szállított Ukrajnának, és csapatait kiképzéssel látták el? Vajon Antony Blinken amerikai külügyminiszter nem is azt mondta május elején, hogy az ukránoknak „mindenük megvan” ahhoz, hogy visszafoglalják az oroszok által megszállt területeket? És az ukrán vezetés nem hitt a sikerben, amikor megindította az ellentámadást?

A helyzet az, hogy a kijevi vezetésnek aligha volt választása. Elsöprőek voltak a saját lakosságuk és a Nyugat elvárásai, hogy végre megkezdődjön a megszállt területek visszahódításának folyamata. Ezen túlmenően az aggodalomra ad okot, hogy az Egyesült Államok támogatása csökkenhet a jövő évi elnökválasztást követően, ha egy republikánus, például Donald Trump vagy Ron DeSantis floridai kormányzó győzne. Egyikük sem támogatná Ukrajnát.

Gyors előrenyomulás az Azovi-tengerhez, Oroszország Krím felé vezető szárazföldi hídjának elvágása, Moszkva előfeltételek nélküli béketárgyalásokra kényszerítése – mindez csupán politikai fantázia volt. Hogy néz ki a valóság, nemrég egy magas rangú ukrán katonatiszt írta le a Washington Postnak adott interjújában: Minden méterért vér kell áldozni. Mintha Ukrajna „íjakkal és nyilakkal” harcolnának Oroszország felsőbbrendű légi ereje ellen.

Noha Ukrajna minden tőle telhetőt megtesz az orosz megszállók visszaszorítása érdekében, a helyzet meglehetősen másképp néz ki szövetségesei között. Ahogy a háború kezdete óta oly gyakran megtörtént, a Nyugat olyan sokáig habozott, hogy elkerülhetetlenné vált a visszaesés. Hasonló történet volt tavaly nyáron, amikor Németország belemerült egy végtelen vitába a nehézfegyverzet Ukrajnába szállításáról.

 _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________