2017-03-09 nap bejegyzései

(2114) Az életet adó víz

Tibor bá’ online

 

Az utóbbi napokra felszínre került a Világ vízhiány problémája, ami egyes országokban már katasztrofális méreteket ölt. Javaslom, ne csak olvassátok el ezt a posztot, de nyissátok ki a csatolásokat is. Különösen az utolsót, amelynek a végén megtalálható a száraz vécé, ami adott esetben aranyat érhet. Legokosabb, ha ezt a posztot lementitek későbbi felhasználásra. _________________________________________________________

 

Hogyan függetleníthetjük magunkat a városi vízellátástól és a szennyvízcsatorna hálózattól?
Lépések a klímaváltozás megfékezése felé

Ország József munkája

Mi a VÍZÖNELLÁTÓ rendszer célja?

A VÍZÖNELLÁTÓ rendszer vezérfonalára kattintson ide.

A VÍZÖNELLÁTÓ rendszer egymást kiegészítő, igen egyszerű műszaki megoldások összessége, amelyek a hosszútávon világszerte fenntartható vízgazdálkodást hívatottak megvalósítani. Egyéni szinten az itt javasolt megoldások nemcsak a család egészségnek a megőrzését segítik, hanem a szennyvízkezelés területén is nagyon jelentős megtakarításokhoz vezetnek.

A rendszer különlegességének a lényege egy újszerű filozófiai megközelítés, amit « életközpontúnak » is lehetne nevezni. Ellentétben a jelenlegi felfogással, ami « emberközpontú ». Mi nem az embert helyezzük a világegyetem középpontjába, hanem egy kevésbé nagyképű szemlélettel az embert csupán az élővilág egyik elemének tekintjük. Célunk az élővilág megerősítése és jelenlegi – eléggé lerombolt – állapotából való felélesztése, amiből az ember is csak hasznot húzhat.

A javasolt megoldások figyelmes tanulmányozásával az olvasó rájön arra a meglepő tényre, hogy a klímaváltozások megfékezése felé vezető út a víz és az életanyag (biotömeg) kölcsönös gazdálkodásán keresztül vezet. A ma, világszerte ismert, vízgondok maradéktalan megoldása tulajdonképpen ennek az útnak csupán az egyik « mellékterméke ». Az életanyag gazdálkodást célzó világméretű tervezet elindítása csupán politikai és gazdasági természetű döntés: ennek a megvalósítására, az egyén nem sokat tehet.

Elsődleges célunk az volt, hogy megadjuk azokat az információkat, amelyek segítségével szép kék színű bolygónk jövőjét meghatározó személyiségek, igen hatásos döntéseket hozhatnak. Az elmúlt 15 év eseményei alapján ezt a célt el kellett hagynunk. A döntéshozók az itt bemutatottak felé, világszerte az érdeklődés legkisebb jelét sem mutatták, s ez a legkevesebb amit mondhatunk. Az itt javasolt megoldásokat a legjobb esetben – nem hivatalosan – megtűrik, de az esetek túlnyomó többségében elhelyezésüket a törvények világszerte szigorúan tiltják. Rendszerünk ismertetése Don Quijote szélmalomharcával egyenértékű. A hosszútávon is fenntartható vízgazdálkodás megvalósítására sem a vízügyi szakemberekre, sem a döntéshozókra nem számíthatunk. Az esetleges haladást a közvélemény legfelvilágosultabb része kényszerítheti ki az itt javasolt rendszerek elhelyezésével, ami nem más, mint a környezetvédő állampolgári engedetlenség. Nem ismételhetjük eléggé: A jelenleg világszerte érvényben lévő víztörvények nem a környezet, sem az egyének, sem a közösségek érdekeit szolgálják, hanem kizárólagosan a vízzel foglalkozó mamutvállalatok piacának a védelmét. A 2013 októberében Budapesten megrendezett Water Summit találkozókon A VÍZÖNELLÁTÓ álláspontját nyilvánosságra hozni nem engedélyezték.

A médiák által katasztrófa hírekkel agyontömött közvélemény felé a jelen honlap egy reményteljes üzenetet kíván eljuttatni. A környezetrombolás és az égető problémák leltárán kívül a hívatott szakemberek nem adnak kézzelfogható, valóban hatásos megoldásokat. Ezért hangsúlyozzuk minden erőnkkel: «Az emberiség viszonylag könnyen letérhet jelenlegi, környezetünk teljes elpusztításához vezető útról. Az új ösvény előttünk áll, de ideje világszinten meghozni a helyes politikai és gazdasági döntéseket.» Mellékesen megjegyezve, ehhez a világ lakossága vérmes reményeket sajnos nem fűzhet. A vízgazdálkodás területén a hivatalos döntések az élővilág pusztulása felé terelik az eseményeket.

A VÍZÖNELLÁTÓ gyakorlati tanácsai, a helyes döntések meghozatalára, mindenki számára segítséget nyújtanak. Biztató az a tény is, hogy a valóban fenntartható vízgazdálkodás műszaki megoldásai sokkal egyszerűbbek, megbízhatóbbak és olcsóbbak, mint a jelenleg mindenütt javasolt, ill. törvényileg előírt méregdrága – és környezetkárosító – berendezések. Az egészségünket is jobban védik. Igaz, van egy nagyon nagy « hibájuk »: a központi megoldásokat és monopóliumokat megkérdőjelezik, valamint kevesebb hasznot hoznának a környezetszennyezést ma kezelő ipari vállaltoknak. Sajnos egyesek számára nagy a kísértés arra, hogy a mai vízproblémákat zsarolásra és hatalmuk növelésére használják fel. A környezetszennyezést kezelő vállalatok bevétele a környezetszennyezéssel egyenesen arányos. A szennyezést a forrásnál megelőző megoldások profitot nem termelnek. Talán ezzel magyarázható az a tény, hogy a problémák megelőzését célzó berendezések helyett a ma érvényben lévő víztörvények a környezetszennyezést javítgató berendezéseket helyezik előnybe (ilyen pl. a hagyományos víztisztítás).

A jövő nemzedékek és az élővilág érdekében sürgős lenne a nagyméretű életanyag rombolást megállítani. Az életanyag romboló technológiákat, mint a városi szennyvizek hagyományos tisztítását, az életanyagok nyakló nélküli égetését (pellets, biométán, biodízel, bioetanol, stb.), valamint a pénzügyi nyerészkedésre alapozott mezőgazdasági termelést kellene sürgősen visszaszorítani.

Az itt javasolt műszaki megoldások, mint a TELESŐ rendszer, még városi házakba is beépíthetők. Az egyszerű, olcsó és hatásos szennyvíz kezelésre javasolt megoldásaink városokban, és falvakban is működnének. Falvakban a vízhez kötött költségeket családi- és önkormányzati szinten még le is nullázhatnák.

Városiasodó világunkban VÍZGAZDA az egyetlen út a fenntartható városi vízgazdálkodás felé. A VÍZGAZDA alapelveit alkalmazó városnegyedeket műszakilag már holnap lehetne építeni. A mai víztisztító rendszerekkel ellentétben, ezek az új városnegyedek sem a folyókat, sem a talajvizet egyáltalán nem szennyeznék. Nyomásuk a természetes vízkészleteinkre is sokkal alacsonyabb lenne.

Belgiumban, egy ilyen városnegyed kiépítését, környezetvédelemre elszánt csoportos családok több ízben javasolták, a saját költségükön. Sajnos eddig az összes ilyen kísérletet hatóságilag szigorúan betiltották, még akkor is, amikor az érdekeltek az építési engedélyt kísérlet címén, ideiglenesen kérték, azzal az ígérettel, hogy amennyiben a környezet kimutathatóan károsodna, a hagyományos és előírt víztisztítási rendszert a saját költségükön beépíttetnék.

Az alábbiakban leírt műszaki megoldások több mint 20 éves egyetemi tudományos kutatás eredményei, amelyeket a terepen Afrikában és Európában kipróbálták. A jelen honlap célja az információ, minden kereskedelmi tevékenység nélkül.

http://www.eautarcie.org/hu/index.html

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________