2017-03-14 nap bejegyzései

(2119) Antarktisz és környéke

Tibor bá’ online

 

Sokáig az volt a szkeptikusok szövege, hogy jó-jó az Északi-sark körül olvadás van, de a Déli-sarknál jegesedés tapasztalható. Ezzel szemben a valós helyzet az, hogy a jég az Antarktiszon is olvad. A két pólus külön-külön is olvad, és összességében is. A két pólus együttes jégterülete soha nem látott alacsony szinten van. Az Északi-sark jégkiterjedéséről állandóan látni grafikonokat. Most mutatok egyet a Déli-sark jegéről:

De vannak egyéb megfigyelések is.

A Délisark gleccserei

Jó tíz éve az Államok Közi Klíma Figyelő Szervezet (mely szervezetnek a klimatikus változások figyelése a főfeladata), előrejelzése szerint az Antarktisz a XXI. század folyamán az óceánok vízszint emelkedésében nem fog jelentős szerepet játszani.

Azonban erre a válasz, a Londonban megtartott gleccser szakértők értekezletén elhangzottak szerint, éppen az ellenkezője fog bekövetkezni.

Az Antarktisz szélén elterülő, a tengerek fölé nyúló jégmezők széle példátlan sebességgel morzsolódnak. Csak a Nyugat Antarktisz mellett elterülő Amundsen tengerbe torkoló két gleccser évente több mint 110 km3 mennyiségű jeget hord az óceánba.

A gleccserek alatt örvénylő melegebb óceánvíz egyre gyorsabb gleccsercsúszást eredményez, aminek következtében az elmúlt tíz év alatt a lecsúszott jég mennyisége megháromszorozódott. Önmagában ez a két gleccser több mint 1 méter óceánszint emelkedést fog okozni mire teljesen eltűnik.

A dél óceáni vizek CO2 telítettsége

A Reuters jelentése szerint a A dél-óceáni vizek oly mértékben telítettek CO2-vel, hogy további széndioxid elnyelésére már nem képesek. Ezen állapot bekövetkezésére még jó néhány évtizedre nem számítottak. Telefonérdeklődésre Le Quere, az University of East Anglia professzora elmondta, hogy számításaik szerint erre 2050 előtt nem számítottak. Az eseményről azt mondta „A helyzet valóban kétségbeejtő”.

Köztudott, hogy míg például a forró teában gyorsabban oldódik a cukor és több oldható fel belőle, mint hidegen, a széndioxiddal a helyzet pont fordított. A hideg víz több CO2 elnyelésére képes, mint a meleg. Következésképpen nem csak arról van szó, hogy a dél-óceáni vizek több széndioxid elnyelésére nem képesek, de lassú felmelegedésük hatására a már elnyelt széndioxidot is folyamatosan ki fogják ereszteni a légkörbe.

Az ipari forradalom óta az emberiség megközelítőleg 500 Gigatonna szenet égetett el, aminek egy negyedét az óceánok nyelték el. Ha az emberi tevékenységből egyelőre még fokozódó CO2 kibocsátás mellett az óceánok is el kezdik kibocsátani az oldott széndioxidot, akkor az a melegedési folyamatot jelentősen felgyorsíthatja.

 

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________