2017-03-04 nap bejegyzései

(2109) Gravitációs anomália?

Tibor bá’ online

 

A Pioneer-10 elnevezésű műholdat a NASA 1972. március 2-án lőtte fel, amit testvérűrhajója a Pioneer-11 tizenhárom hónappal később, 1973. április 5-én követett. A kér űrhajó a Naprendszer bolygóinak keringési síkjában, de ellenkező irányba repülve hagyták el a Naprendszert. A két űrhajó, több, mint 40 év után, jelenleg mintegy 16 billió (1012) km-re van a Naptól és halad tovább a világűrbe. A NASA a kapcsolatot a Pioneer-11-el 1994 október 11-én, míg a Pioneer-10-el nem sokkal később, 2002 április 27-én vesztette el.

A felsorolásban itt meg is állhatnánk, de közben történt valami. A műholdak röppályája ugyanis eltér a tervezettől. Normál körülmények között ez nem okozna nagy riadalmat, főleg nem 40 év után, de az eltérés, ami mára már 500.000 km-ert tesz ki, vagyis valamivel nagyobb távolságot, mint ami a Föld és a Hold között van, mindkét műholdnál egyformán jelentkezik.

Amikor a röppálya eltérést a Pioneer-10-nél először észlelték arra gondoltak, hogy egy eddig ismeretlen, távoli pályán keringő, kisméretű bolygótól ered. Bele is kezdtek a feltételezett bolygó keresésébe, de hamarosan kiderült, hogy nem erről van szó.

Több lelkes kutató úgy gondolta, hogy magánszorgalomból utánanéz a dolognak. Volt, aki egy teherautónyi magnószalagot megmentette, amin a visszaküldött jelek voltak rögzítve. A 40 Giga Byte adatot átmentette DVD-re, lehetőséget adva az űrutazás újból történő végigfuttatására. A tervek szerint ez egy teljes évet fog igénybe venni. A röppálya eltérés lehetséges okai a következők:

  1. Eltérés a Föld irányába: A földi bemérés hibás, az anomália csak illúzió.
  2. Eltérés a giroszkóp szerűen pörgő műhold forgási tengelyének irányába: ok hajtóanyag szivárgás vagy egyéb űrhajós hiba.
  3. Eltérés a Nap irányába: ok a gravitáció nem pontosan az ismert módon fejti ki hatását.
  4. Eltérés a haladás irányába: a tehetetlenséggel kapcsolatos ismereteink hiányossága, vagy az űrhajóra ismeretlen vonzás hat.

Előzetes mérések szerint az eltérés iránya a Nap felé mutat, de akkora távolságban a Nap és a Föld viszonylag közel egy irányban van. Elsősorban ezt kell tisztázni azokból az adatokból, amiket az űrhajók útjuk elején szolgáltattak, amikor még a Nap felé és a Föld felé mutató irányok által bezárt szög jóval nagyobb volt.

Pillanatnyilag a tudósok azt várják, hogy az anomáliára normál magyarázatot fognak találni, ha nem akkor eljött az idő, hogy átgondolják az elképzelhetetlent. Ez a két egyre távolodó űrhajó nyújtja az első egyértelmű bizonyítékot Einstein gravitációs elméletének tarthatatlanságára.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________