Tibor bá’ fordítása online
Kína békét hoz Jemennek, Szíriának és … Palesztinának?
Béke tör ki a Közel-Keleten, és az USA-t félretolják a barátságosabb színészek.
Március 10-én a világot meglepte egy Kína által közvetített megállapodás, amely helyreállította a kapcsolatokat Szaúd-Arábia és Irán között:
Ebben nyertesek és vesztesek vannak.
A nyertesek:
- Irán, amely most még könnyebben át tudja majd törni az Egyesült Államok által emelt szankciófalat.
- Szaúd-Arábia, amely most valószínűleg képes lesz véget vetni katasztrofális és költséges háborújának Jemen ellen.
- Kína, amiért ennek elérése révén felülmúlta az Egyesült Államok külügyminisztériumát.
- Irak, Szíria, Jemen békésebbé válnak, ahogy a két középső hatalom a saját területén befolyásolja a politikát, véget vet a rivalizálásának.
A vesztesek:
- Izrael, mert mostanra csökken az esélye annak, hogy az Egyesült Államok háborúba lépjen Iránnal. A remélt koalíció a szaúdiakkal nem jön létre.
- Az Egyesült Államok, mert a közel-keleti hagyományos befolyás zónáján felülmúlták.
- Irán-ellenes erők mindenhol.
- Az Emirátusok legalább egy részét elveszítették annak a kereskedelemnek, amit Szaúd-Arábia az Iránnal folytatott szembenállás által kiváltott szankciók megszűnése idéz elő.
A Szaúd-Arábia és Irán közötti kapcsolatok felélesztése sok új dolgot tesz lehetővé.
Az, hogy Irán és Szaúd-Arábia elfogadta Kína közvetítését, Peking új pozíciójának elismerése a világpolitikában. Ez önmagában elég ok arra, hogy a Fehér Ház gyűlölje a megállapodást.
Azt jósoltam, hogy az Egyesült Államok és Izrael mindent megtesz annak érdekében, hogy szabotálja a megállapodást, vagy legalábbis megnehezítsék a végrehajtását.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________