2017-02-16 nap bejegyzései

(2098) Az elfelejtett Fukushima

Tibor bá’ online

 

Azt mindenki tudja, hogy mikor volt a fukushimai nukleáris katasztrófa (2011.03.11.), azt viszont senki se tudja, hogy mikor lesz neki vége.

Néhány napja TEPCO majdnem megtalálta a megolvadt fűtőanyagot a fukushimai kettesszámú reaktorban, ahol egy különlegesen kialakított robotot engedtek be az erősen megrongálódott biztonsági tartályba. Az elképesztően magas sugárzási szint miatt a robot csak rövid ideig bírta, de ez alatt a kamera valószínűleg elkapta a fűtőelem maradékokat, és egy lyukat a reaktor alatt.

Közben a robot, 530 Sv/hr sugárzást észlelt. Vagyis egy ember a halálos dózist fél perc alatt bezsebelné. Érdemes kitérni arra, hogy 10 Sv megfelel 1000 rem-nek. 400 rem pedig a LD50. Vagyis 4 Sv az a dózis, ami mellett a sugarakat abszorbeált emberek 50 százaléka meghal.

Különben az 530 Sv nem volt meglepetés. Mindenesetre szakértők szerint ekkora dózis mellett 100 év se lesz elég a maradékok eltávolítására, mert a szükséges munkákat emberi erő képtelen lenne elvégezni.

TEPCO-nak meg kellene állítani a talajvizet, hogy folyamatosan bejusson az erősen radioaktív sérült reaktorba, majd onnan a magával vitt radioaktív szennyezéssel együtt a Csendes-óceánba. Ezt követve egy szarkofágot kellene felállítani a reaktorok fölé addig, amíg a legerősebben sugárzó anyagok el nem fogynak, vagyis kb. 100 év után lehetne folytatni a munkákat. Javasolja a Fairwinds.

A robot felvétele a lyukról

Pillanatnyilag a biztonsági tartályban lévő sugárzó anyagnak csak egy kis része szivárgott át a Csendes-óceánba. Azonban, amíg a talajvizet nem akadályozzák meg, hogy bejusson a biztonsági tartályba, és a tartályt nem zárják le, a világnak szembe kell nézni nagy mennyiségű, és leállíthatatlan radioaktív anyagnak a Csendes-óceánba történő bejutásával.

Végeredményben Fukushimán 6 év után semmi sincs megoldva. Továbbra is radioaktív szennyedzés jut a Csendes-óceánba, aminek a leállítása még várat magára. A végleges elpucolást 100 évig el se lehet kezdeni. Hogy ez utóbbi milyen további nehézségeket fog feltárni, arról fogalmunk se lehet. Erről a világ kényelmesen elfeledkezik, mi pedig várhatjuk a következő reaktor balesetet.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________