2018-06-30 nap bejegyzései

(2562) Az emberi agy leghibásabb tulajdonsága

Tibor bá’ online

 

Én már évek óta nyomom a szöveget, a politika elveszi az agy józan gondolkodását, de nem csak a politika, egyéb, (például kialakult erkölcsi) „hitvallásunk” is (jó példa erre a mosógépszerelőnk). A kutatások szerint a politika totálisan képes elpusztítani az ember következtetési készségét. Az olyan emberek, akik jók matematikából, teljes mértékben képtelenek megoldani egyszerű matek feladatot, amit normál körülmények között kiráznának a kis ujjukból, amennyiben a helyes válasz ellenkezne politikai nézetükkel.

Ezek szerint elbúcsúzhatunk azon nézetünktől, hogy az oktatás, a tudományos bizonyíték, a megbízható média képes az embereket ellátni megfelelő információval, annak érdekében, hogy jó döntéseket tudjanak hozni. Most tehát azt kell megtudnunk, hogyan működik az agyunk függetlenül attól, hogy milyen okosak vagyunk. Különben, mi emberek úgy gondoljuk, hogy a döntéseinket racionálisan hozunk meg. Valójában azonban a döntéseket úgy hozzuk meg, ahogy azt az érzelmeink diktálják. Végül a főkérdés az, hogy a szavazó állampolgároknál számítanak-e a tények?  (Brendan Nyhan) A rövid válasz: NEM.

A dezinformációval megfertőzött emberek a valós információk közlésére csak még jobban ragaszkodnak az elképzeléseikhez.  Erre vannak konkrét példák. Azok az amerikaiak, akik elhitték, hogy Irakban tömegpusztító fegyverek vannak (atombomba), amikor olvasták a cáfolatokat, még erősebben ragaszkodtak a tévhitükhöz.

A fentiekben jelzett eredményt adó kísérlet simán megdöbbentő volt. A kísérlet lényege, hogy először a mezőgazdasági termeléssel kapcsolatban adtak bizonyos számsorokat, amiket az kísérleti alanynak értelmezni kellett. Ezt követve a fegyvertartással és a gyilkosságokkal kapcsolatban adtak meg egy adatsort, ami számszakilag pontosan megegyezett az előzővel. Azok, akik a fegyvertartás betiltása mellett álltak ki, a második számsor értelmezését gyorsabban végezték el, mint az elsőt. Azok azonban, akik ellenezték a fegyvertartás betiltását, képtelenek voltak megoldani a feladatot, bár előzőleg nem okozott nekik nehézséget a mezőgazdasági tételek esetében. – Ezen belül még ennél is megdöbbentőbb eredmény, hogy minél jobb volt valakinek a matematikai készsége, annál nehezebben boldogult a számára politikailag elfogadhatatlan eredmény kiszámításával.

Ezek után egyértelműen ki lehet jelenteni [amit mi már régen tudunk itt a honlapon], hogy a politikai elkötelezettség megakadályozza azon tények elfogadását, amelyek ezt az elkötelezettséget megingatnák.

Amit (például) a magyar ellenzéknek meg kellene tanulni, hogy több és jobb információ nem változtatja meg egy szavazó szándékát, ellenkezőleg, még jobban fog ragaszkodni a téveszméjéhez. A racionalizmus felett győzedelmeskedő érzelem, nem az emberi agy egyik hibája, hanem annak konkrét tulajdonsága. És ez nem csak a politikai állásfoglalásokra érvényes, hanem mindenre.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________