2014-10-15 nap bejegyzései

(1486) Három hópehely elindíthat egy financiális lavinát

Tibor bá’ kivonatolt fordítás online

 

Jim Rickards
Jim Rickards

Jim Rickards figyelmeztetése: hagyd a fenébe a hópelyheket, figyelj a lavinára! – Mr. Rickards a 2008-as financiális krízisnél rosszabb eseményt jósol, aminek a bekövetkezése bizonyosság. Könyvében: A pénz halála (The Death of Money) megemlít egy analógiát – „A kockázatot felvállaló hegymászók és sízők nem tudhatják, mikor indul be egy lavina, vagy melyik hópehely okozhatja.” Ennek ellenére nehéz ellenállni a kísértésnek, hogy az ember elgondolkozzon, vajon melyik lehet az? Előfordulhat, hogy minden áldott nap árgus szemekkel olvasod az újságokat, de mire kell figyelned? Nos, akkor megemlítek három ilyen „hópelyhet”.

A kínai kredit krízis: Nehéz elhinni, de a kínai kredit buborék nagyobb, mint az amerikai, mert az emberek hisznek a kommunista kormány mindenhatóságában. Nemrég voltam a Nanjing tartományban, ahol több szellemvárost láttam, amelyek mögött valami pártfunkcionárius állt. Amerre a szem ellátott üres épületek voltak. Rákérdeztem a kísérőmre, ez itt hogyan működik. Hitelből felépítenek egy fél várost, üresen állnak az épületek, miből fizetik vissza a kölcsönt? A válasz: semmiből, majd Bejing lerendezi helyettünk. – Talán egy ideig, de előbb vagy utóbb ez össze fog omlani.

Arany svindli: Az aranypiac főleg papírarannyal kereskedik, aminek hatalmas hányada semmi más, mint manipuláció, aminek az alapja némi valódi (fizikai) arany. Ahogy az alábbi ábra is mutatja, egy hatalmas mesterséges aranyat tartalmazó piramis, aminek némi valódi arany az alapja.

~q204

A helyzet az, hogy évente kábé 2000 tonna aranyat bányásznak ki, vagyis gondolhatnánk, hogy a piramis alján lévő tényleges arany mennyisége növekszik. De ez nem így van, mert az emberek (és egyes kormányok) folyamatosan felvásárolják a tényleges aranyat és tartalékolják azt. Az eredmény? Egyre több papír arany mögött egyre kevesebb tényleges arany van. Ha egyszer a spekulánsok tömegesen követelik a papír arany kiváltását fizikai arannyal, érdekes dolog fog történni.

Geopolitikai csapás: Mire gondolok? Például egy politikai merényletre. Amikor Oroszország megszállja a Krím-félszigetet, az egy hópehely. Amikor az iszlám állam bejelent egy kalifátust, az egy hópehely. Amikor Líbia szétesik, az egy hópehely.

Köztudott, hogy egyetlen hópehely okozhat lavinát, de nem minden hópehely képes erre. Rengeteg hópehely hull és nem lesz belőle lavina, de egyre vastagabb lesz a hóréteg, aztán egyszer lehull egyetlen hópehely, ami beindít valamit, ami rövidesen ellenőrizhetetlenné válik.

Az emberek csak azt látják, hogy apró dolgok történnek, miközben lesik a nagy dolgot, de ez téves hozzáállás. Ugyanis a nagy dolog valójában kicsinek látszik csak valahogy másképpen ér földet. Tudjuk jól, hogy mit jelent az utolsó csepp a pohárba. Ugyanígy lehet az utolsó hópehely, ami elindítja a lavinát. Ez az utolsó hópehely semmiben se különbözik az előzőektől, csak a rendszer egyre inkább elveszíti stabilitását, és egyetlen hópehelyre hirtelen megindul.

összegezve, említettem három hópelyhet: A kínai kredit krízist, az arany svindlit, és a geopolitikai csapást. Ezek közül bármelyik beindíthat egy lavinát.

__________________________________________________________________

James G. Rickards is an American lawyer, economist, and investment banker. He is a regular commentator on finance, and is the author of The New York Times bestseller Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis, published in 2011, and The Death of Money: The Coming Collapse of the International Monetary System, published in 2014.

James G. Rickards amerikai ügyvéd, közgazdász és spekuláns, gyakran jelennek meg financiális elemzései, valamint több bestseller szerzője: Valuta háború, A következő globális krízis előkészítése, A pénz halála, Lopakodik a nemzetközi pénzügyi rendszer összeomlása.

____________________________________________________________
____________________________________________________________
_______________________________________