2015-06-23 nap bejegyzései

(1655) Az „elszigetelt” Putyin

Tibor bá’ online

 

Szerző: Maurizio Blondet

A szaúdi király az örökösét küldte el, hogy meghívja Putyint.

Mohannad bin Salman Al Saud
Mohannad bin Salman Al Saud

A múlt héten Szentpéterváron volt egy nemzetközi fórum (agyonhallgatva a magyar sajtó részéről), amivel kapcsolatban Washington parancsa az volt, hogy csökkenteni kell a jelentőségét, legyen belőle orosz kudarc, hanyagolja el a nyugati sajtó. Nem mehetnek magas rangú politikusok, üzletemberek. a média nem számolhat be róla, így mindenki megérti majd, hogy Moszkva el van szigetelve, Putyin semmi se számít, sőt az egész Oroszország se számít. Ahogy az várható volt, az európaiak engedelmeskedtek, az újságok, és a tévék figyelmen kívül hagyták ezt a jelentős eseményt.

Aztán jött a meglepetés, anélkül hogy előre bejelentették volna, a Fórumon megjelent a szaúdi trónörökös herceg, Mohannad bin Salman Al Saud, aki egyben a védelmi miniszter is, – a király kedvenc fia 33 éves. A szaúdi herceg az orosz elnöknek a következőket mondta: „Az a megtiszteltetés ért, hogy meghívjam Önt a Szaúdi Királyság meglátogatására, mivel Oroszországot a jelenkori világ egyik legfontosabb tényezőjének tekintjük, és mert a mi kapcsolataink a múltban gyökereznek”. A fiatal herceget két fajsúlyos személy kísérte el, a külügyminiszter, és a még hatalmasabb olajügyi miniszter, aki gyakorlatilag a második ember a király után. A küldöttség ott azonnal aláírt az oroszokkal „hat új együttműködési szerződést, melyek közt nukleáris és katonai jellegű is van”.

Naimi, az olajügyi miniszter még határozottabban azt mondta: „Optimista vagyok az olajpiac jövőjét illetően, mivel a következő hónapokban javulni fog a globális kereslet, és a tartalékok alacsony szintje miatt az árak emelkedését várjuk”.

Ez természetesen két nyilvánvaló valótlanság, hiszen mélyülő gazdasági válság miatt a kereslet nem nő a világban, és a stratégiai készletek az alacsony árak miatt olyan magasan vannak, hogy már több olajt nem tudnak hova tenni. Azonban ez a nyilatkozat amiatt érdekes, mert mindenki azt gondolta, hogy Szaúd Arábia az olajpiac tönkretételével, az árak lenyomásával akart ártani Oroszországnak.

Aztán még nyilvánvalóbban Naimi elkezdte dicsérni az „intenzívebb kétoldalú együttműködést” ami „a két ország között elvisz egy olajipari szövetséghez a nemzetközi piac és a két termelő ország javára”. Hogy is van ez? Mi történik itt? A szaúdiak Moszkva ellen vannak mindenben: Szíria, Jemen, Irán… és most berobban, hogy egy „olajipari szövetséget”-et óhajtanak?

Mindenesetre ez egy nagyon jelentős változás 2013-hoz képest, amikor Bandar Bin Sultan, “Bandar Bush”, herceg a szaúdi titkosszolgálatok feje „felajánlotta Putyinnak, hogy együtt ellenőrizzék a világ energetikai piacát, cserébe azért hogy az orosz elnök magára hagyja Asszadot, különben…

Különben mi történik? „Biztosíthatom az oroszokat, hogy megvédjük a Szocsiban tartandó téli olimpiát” a csecsen terroristáktól, akiket mi ellenőrzünk”  Egy visszautasíthatatlan ajánlat, ahogy a maffiózók mondják….

Putyinnak ezt vissza kellett utasítania. A kőolaj akkoriban 112 dollár volt hordónként az orosz bevételek magasan száguldottak. Aztán az olajár gyorsan megfeleződött. mivel a szaúdiak még többet kezdtek el kitermelni.

De Bandar kegyvesztett lett, eltűnt. Most új király van, aki számos változást indított el. A szaúdiak egyre jobban belegabalyodnak a jemeni háborúba, ami számukra nem jól alakul, félnek az USA-Irán megállapodástól, és az alacsony olajárak immár nekik is gondot jelentenek, a jelentős bevétel kiesés miatt.

Az eredmény? Nem csekély közeledés Moszkvához, ami azt is jelzi, hogy a Király számára Putyin egyáltalán nincs elszigetelve, sőt…

Mi lesz a folytatás? Kiegyezés a geopolitikai vitákban? Még korai bármit mondani. Azonban az biztos, hogy ez a meglepő látogatás a Közel-Keleti fejleményekben drámai fordulatot jelez.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_______________________________________