2016-10-26 nap bejegyzései

(1995) A magyar újságírók perpetuum mobilja

Tibor bá’ online

 

k001A legújabb kor újságírójának nem tájékoztatás a célja, hanem a hirdetések elolvastatása, amik a szövegből ugranak elő, és legyőzhetetlenek. Ebből következik, hogy az újságírók egyre inkább elbulvárosodnak. Olyan szalagcímeket találnak ki, amik kíváncsivá teszik az olvasót, kattint, aztán messze nem azt kapja, mint amit sejtetnek.

Ez lenne a kisebbik baj, nagyobb baj, amikor a természettudományokhoz nyúlnak, miközben csak a helyesírást ismerik, és a fogalmazáshoz értenek (már amelyik). Így esett, hogy néhány napja bejelentették a hatalmas szenzációt. Meg vagyunk mentve. Megoldódott a széndioxid probléma. Egy amerikai laborban – hála a nanotechnológiának – széndioxidból és vízből etil alkoholt állítottak elő.

Na most idézek az INDEX-ből: „A kutatást vezető Alex Rondinone úgy írta le a folyamatot, mintha az égés ellentéte lenne; amikor az etanol oxigén jelenlétében ég, akkor víz és szén-dioxid jön létre. Az általuk kitalált ellentétes eljárásban a vízhez és a szén-dioxidhoz csak egy kis elektromos áramot kell hozzáadni, hogy megint etanol jöjjön létre.”

Hurrá, sikerült! Az Oak Ridge-i labor kutatói azon munkálkodtak, hogy a klímaváltozást okozó szén-dioxidot átalakítsák, és átalakították.

Ha most átlépünk az Oak Ridge-i forráshoz, akkor kiderül, hogy a turpisságot ott követték el. A magyar újságíró pusztán nem vette észre a hülyeséget. Mi is írnak az eredeti szövegben? A CO2 az atmoszférában rendkívül kellemetlen dolog. Ezért a kutatók el akarják onnan távolítani. Most sikerül, nem csak eltávolítani, hanem igen hasznos anyaggá, szénhidrogén üzemanyaggá változtatni.

A valóság valamivel ridegebb. Az a kisebbik baj, hogy annyi CO2 van a levegőben, ami sok-sok nagyságrenddel több, mint amennyit vegyi eljárással ki lehet onnan vonni. Ezt felejtsük el, de azt azért illene tudni, hogy az energia megmarad. Energiát nem lehet „teremteni” csak átalakítani egyiket a másikba.

Az etanolban ott van némi vegyi energia, ami akkor szabadul fel, ha elégetjük. Az etanol így néz ki: C2H6O, ha elégetjük, akkor ez lesz belőle: 2CO2 + 3 H2O. Valóban csak széndioxid és víz. Ebből következik, hogy széndioxidból és vízből elvileg valóban lehet etanol előállítani, de minimum akkora energia befektetéssel, mint amennyit az égetésnél kinyertünk. Mit jelent ez kedves újságírók? Ez azt jelenti, ha az ipari forradalom óta a levegőbe küldött CO2 mennyiségtől meg akarnánk szabadulni, akkor ebbe minimum annyi energiát kellene befektetni, mint amennyi energiát az összes kőszén, és az összes nyersolaj 300 éven át folytatott elégetéséből kinyertünk. Szerényen megkérdezném, és ehhez hogy juthatnánk hozzá?

____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________