2018-07-28 nap bejegyzései

(2585) A föld alatti szén

Tibor bá’ online

 

Egyesek optimisták szerint az emberiség vészesen közeledik a katasztrofális klímaváltozás elkerülhetetlenségi billenő-pontjához . Szerintem, viszont már átléptük azt. Egyetlen reményük az lehetne, ha az üvegházhatású gázok (green house gases = GHG) kibocsátását, mint például, amilyen a széndioxid, drasztikusan lecsökkentenék.

Különböző országok felelős vezetői összedugják a fejüket, hogy mit és hogyan kellene csinálni, sőt egyre-másra hozzák meg a törvényeket, előírásokat azzal a céllal, hogy a csökkentsék a GHG kibocsátást. A kisemberek iparkodnak csökkenteti az energiafogyasztást, újabb és újabb technológiákat eszelnek ki alternatív energiaforrás létrehozására. Miközben az Amerikai Egyesült Államok az ellenkező irányba lép. Ebben a pillanatban körülbelül 150 új széntüzelésű erőmű tervei készülnek. Amikor ezek üzembe állnak, az általuk kibocsátott széndioxid évi 0,6 usque 1,1 milliárd tonnát fog kitenni megállás nélkül a következő 50 év folyamán. Ez pedig a jelenleg tervezett CO2 ellenes lépések eredményének a lenullázását jelenti.

A globális felmelegedéssel kapcsolatos, a nagyközönségnek szánt első könyvet 30 évvel ezelőtt Bill McKibber > http://www.billmckibben.com < publikálta, de az azóta eltelt idő alatt jóformán semmi se változott. Illetve ma már a klímakutatók tisztában vannak azzal, hogy a probléma sokkal nagyobb, mint eleinte gondolták és a krízispont jóval gyorsabban közelít, ha ugyan nem léptünk már át rajta, mint azt korábban jelezték.

McKibben szerint a végső kérdés az, hogy a föld alatt rejtőző szenet otthagyja-e az emberiség vagy sem. Azt már pontosan tudjuk – állítja – hogy az összes nyersolajat el fogjuk égetni, aminek a felszínre hozása még hátra van. Az igazi nagy kérdés a szén.

Becslések szerint szénből 500 évre van tartalék a föld alatt. Ha viszont azt a bizonyos 150 széntüzelésű erőművet megépítik, akkor nincs értelme arról beszélni, hogy izzólámpák helyett LED lámpákkal kell világítani és személyautók helyett a tömegközlekedésre kell átállni. Ja, és akkor még említést se tettünk arról, hogy pillanatnyilag Kínában jelenleg is gőzerővel állítják üzembe a széntüzelésű erőműveket. Hogy ott mi mehet, azt el lehet képzelni, ha megfontoljuk, hogy évente kb. 1200 kínai szénbányász veszti az életét sújtólég miatt.

Röviden, semmi esélyünk arra, hogy a katasztrófa méretű klímaváltozást elkerüljük. Miért? Mert a plutokraták pénzéhsége ellen az emberiség nem tehet semmit. Születhetnek mozgalmak, állhatnak elő jobbnál jobb ötletekkel, akik tehetnék, nem fogják leállítani a kibányászható szén felszínre hozását. Persze csak akkor, ha lesz hozzá idejük. Megjósolom, nem lesz. Röhögnöm kell, 500 évre szóló tartalék! Hol lesz már akkor az emberiség!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________