Tibor bá’ online
A legújabb népbetegség a kettes típusú diabétesz, ami valójában inzulin rezisztencia. Miről van pontosan szó? Egészséges szervezetben az inzulin segítségével az ételből felhasználható energia lesz. A gyomorban az ételben lévő szénhidrátok glükózzá (szőlőcukor) alakulnak át, ezt követve a glükóz bejut a véráramba, amit a hasnyálmirigy érzékel és a szükséges inzulin mennyiséget a vérbe juttatja. Az inzulin egy olyan hormon, aminek segítségével a glükóz bejut a sejtekbe, ahol üzemanyagként hasznosul. A többlet glükózt a máj eltárolja. Kettes típusú diabéteszben a sejtnek több inzulinra van szüksége ahhoz, hogy a glükózt felvegye (rezisztens lett az inzulinra), ezt azonnal nem kapja meg, ezért a glükóz egy időre a vérben felgyülemlik. A magasabb vércukorszint extra inzulin szekretálást eredményez, aminek következtében a sejtek felveszik a glükózt, ami így egészen alacsonyra esik vissza. [Ezt nevezik hullámvasútnak] Bizonyos idő után a hasnyálmirigyben lévő béta sejtek kimerülnek, megszűnik az inzulintermelés, fellép az igazi diabétesz, de jóval ez előtt, más is történik.
Az inzulin rezisztencia bárkivel, bármikor előfordulhat, ahol a legelső rizikófaktor az elhízás, mozgáshiány, ideges életmód. A szimptómák nem, vagy alig érzékelhetők. Ebből következik, hogy az inzulin rezisztenciában szenvedők 70 százalékának fogalma sincs arról, hogy ő maga is közéjük tartozik, aminek egyenes következménye a magas vércukorszint, ami ha huzamosabb ideig fennáll (néhány év) akkor legelőször a szemet támadja meg, majd a vesét, és más szerveket.
Mik az első figyelmeztető jelek? Gyakran jelentkező szomjúság, ami együtt járhat a szájüreg kiszáradásával, gyakori vizeléssel (akár óránként is), hirtelen testsúlynövekedés vagy fogyás. Még magasabb vércukorszint kiválthat fejfájást, elhomályosodó látást, ájulást.
Sajnálatos módon a legtöbb esetben az inzulin rezisztenciát addig nem veszik észre, amíg nem jelentkezik egészségkárosodás: kisebb sebek feltűnően lassú gyógyulásában, húgyúti fertőzésekben, viszketésben (elsősorban a lágyékban).
Ha eddig nem érdekelt a dolog, akkor folytatom. A diabétesz szexuális diszfunkcióhoz vezet, ami népszerű nevén impotencia, ugyanis a vérben lévő sok cukor megtámadja a genitália hajszálereit és az idegvégződéseit, persze máshol is. Nők esetében a vagina kiszárad.
Az ujjvégből vett egyetlen apró csepp vérből meg lehet mérni a vér pillanatnyi cukorszintjét. Az Hg a1c teszt megadja az előző 3 hónap átlagos cukorszintjét, ami az általános kép igen jó indikátora. És akkor most az értékekről. Nyolc óra koplalás után egészséges ember vércukra 5,8 mmol/L alatt van. Bőséges evés után se mehet feljebb 7,5 mmol/L-nél. A Hg A1C pedig nem haladhatja meg a 6%-ot.
Mi a teendő, ha elkapott a gépszíj? Először is azonnal csökkenteni kell a szénhidrát bevitelt, elsősorban a cukrot, búzalisztet és készítményeit, burgonyát, rizst (barna rizsre nem vonatkozik), és ha eddig nem végeztél megfelelő mennyiségű fizikai munkát, akkor mostantól kezdve dolgoztasd meg a testedet. Ha ez nem elégséges, akkor az orvos utasításának megfelelően gyógyszert kell szedni, ami arra ösztönzi a sejteket, hogy érjék be kevesebb inzulinnal is. Közben erősen ajánlott beszerezni egy vércukormérőt, és ellenőrizni a vércukrodat bizonyos helyzetekben, napjában többször is.
Ha nem vagy elég fegyelmezett, és nem tudod a Hg a1c értéket levinni 6% alá, akkor évekkel később be fog állni a megvakulás, az alsó végtag elfekélyesedése, majd amputálása, vese elégtelenség, infarktus. Nem azonnal, a cukor lassú (de biztos) gyilkos. Ne tévesszen meg, ha éveken át jól érzed magad. A hanyagságért súlyos árat kell fizetni.
Tudom, hasonlót már máshol is olvastál, TV-ben is láttál. OK, de megmérték már a cukrodat? Ha minden OK, légy boldog, ha nem, akkor lépj!
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
„a legelső rizikófaktor az elhízás, mozgáshiány, ideges életmód.”
Nem. Hanem a nyugatias étrend, a szénhidrát alapú táplálkozás magas glikémiás index-el, ami folyamatos inzulinválaszt generál…
A szénhidrát mentes (értsd max. 20-50 g / nap) gyógyszermentesen „szünteti meg” a 2-es típusi cukorbetegséget. Ami nem is betegség, hanem egy élettani állapot, a szövetek kifáradása a szénhidrát túlterheléssel szemben.
A szénhidrátmegvonás nem jár hiánytünetekkel, életfogytig folytatható, egészségvédő hatása példátlan.
Az inzulin igen magas gyulladási faktor ami számos gyulladási folyamatot generál…
Antagonistája számos fontos hormonunknak, pl. jelenléte megállítja a zsírbontást, elnyomja a növekedési hormont etc..
A vércukorszint szabályozását a máj külső szénhidrát forrás nélkül is megoldja a táplálékkal bevitt fehérjék glükoplasztikus aminosavaiból…
1 – olvasó:
Az emberiség 12.000 éve gabona alapú diétán él, amit most elneveztek „nyugati étrendnek” A kettes típusú diabétesz az utolsó 100 év terméke egyre fokozódó tempóban, miközben például a magyar parasztság még a gyümölcshöz is evett kenyeret inzulin rezisztencia nélkül. –
Különben az embereket nem lehet leszoktatni a szénhidrátokról, de talán el lehet érni az elhízás elkerülését, és a mozgás kultúra visszahozását.
Az persze igaz, hogy szénhidrát nélkül nincs diabétesz. Viszont a zsíron és a húsokon, tojáson, tejterméken kívül mindenben van szénhidrát, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket is. Állíts nekem össze egy olyan diétát, amikben napi 20 g szénhidrát van, és nem kapok tőle hányingert.
Tibor bá!
Az emberiség egy része élt csak 12.000 éve gabona alapú étrenden. Sok helyen a gabonához rengeteg zöldséget ettek, és sokat mozogtak, ami kiegyensúlyozta a magasabb szénhidrát fogyasztást. Ráadásul, a mezőgazdaságra való áttéréskor kiszelektálódtak a glutén érzékenyek, cukorbetegek. (belehaltak) Jól látható a skandináv országokban, a megnövekedett számú táplálkozás eredetű megbetegedések, mikor a nagyon gabonás étrendre áttértek a közelmúltban, vagy a természeti népek nyugatmajmoló életmódváltása során.
A gabona nemesítése, és az őrlési technológia fejlődése szintén kedvezőtlen irányba viszi a gabonafogysztást. (magasabb glutén tartalom, finom szemcseméret, jobb felszívódás)
Nyers zöldség és gyümölcs szénhidráttartalma fokozatosan emésztődik fel, nem okoz vércukorszint feldurranást, mint egy cukros sütemény.
Vissza kell hozni a zsírral főzést. 🙂 (amit kiátkoztak az okostojások, az egészségipar, és az élelmiszer ipar legnagyobb örömére.)
2. Tiborbá!
Az szubjektív érzet hogy Te mitől kapsz hányingert. Amit leírtam azok élettani tények.
A bevásárlólistán múlik minden. Az egész fejben dől el.
Van ennek itthon orvosilag támogatott metodikája ami nemzetközileg jobban ismert mint idehaza.
Sokan hányingert kapnak a sült vértől és a pacaltól, vagy a velős májtól is. De másokban az abált szalonna is undort kelt. Nehéz ezzel mit kezdeni. Én imádom a pörkölteket a sülteket, a szalonnát, ezekhez sem kell más kés villa nagykanál… De egy marha steak, vagy egy vaddisznóoldalas… persze mindenki azt eszik amit akar, de a következmények is rajta csattannak. Élethosszig tartó betegen-tartás orvosi felügyelettel, gyógyszerekkel… ettől feneketlen kút a magyar gyógyszerkassza.
Élettanilag megalapozott táplálkozás mellett elkerülhetőek a krónikus betegségek.
4:
Mi az a velős máj? Vese-velőről már hallottam, eszem. Velő alatt mit kell érteni. Agyvelőt, vagy a lábszárcsontból kifújt velőt? Sült májat meg tudom enni CH nélkül, de a vese-velőt lehetetlenség. A sült libamájat és a libazsírt imádom, de mire kenjem, a tenyeremre? Figyi! én 15 éve vagyok cukros, még semmi szövődmény, és 5,8 a Hg a1c értékem, de napi 20 g CH egyszerűen lehetetlen. Még akkor is több kerül beléd, ha egész nap savanyú káposztát eszel vajjal. És meddig lehet ezt csinálni?
resztelt sertés máj, amihez adsz a végén sertésvelőt..
„A sült libamájat és a libazsírt imádom, de mire kenjem, a tenyeremre?” Pl. sörretekre vagy kemény sajtra.
Nem csak a liba máj ehető, hanem a pecsenyekacsa máj is kacsazsírban. Most kezdek neki szuvidálni egy nagyobb adagot. Közben frissen sütök ki kacsatepertőt aminek a zsírjában fogom eltenni.
„Figyi! én 15 éve vagyok cukros, még semmi szövődmény, és 5,8 a Hg a1c értékem, de napi 20 g CH egyszerűen lehetetlen.”
Hány féle gyógyszert szedtél idáig is mik lesznek a következők? (költői kérdés)
Ha lehetetlen volna akkor nem tudnám követni. a 20 és az 50 g nem ugyanaz. Ha adaptálódtál utána már lehet több is akár időnként, de a glikémiás index ne legyen magas..
Savanyú káposzta Mennyiség / 100 g
Kalória (kcal) 18 Szénhidrát 4,7 g (Rost 2,9 g Cukor 1,8 g)
a rost nem fog inzulinválaszt generálni.
Mennyit kellene ebből megenned a napi 2000 kalóriád beviteléhez? 🙂
Az emberek többségénél nagyon fejlett önfelmentő mechanizmusok működnek így az orvosokra hárítják a saját egészségük megóvását.
Fejlettebb országokban már a LowCarb étrend a hivatalos táplálkozási ajánlás.
Nem tartozunk természetesen közéjük.
6:
Természetesen nem szedek gyógyszert.
Tinédzser koromban (Rákosi alatt) Reggel este zsíros vagy lekváros kenyér volt cukros -citrompótlós teával. Délben krumplis-, káposztás-, grízes-tészta, paprikás krumpli, paraszttarhonya, tarkedli, burgonya-, bab-, lencse-, sárgaborsó-főzelék, palacsinta cukrozott lekvárral. Vasárnap esetleg hús, ha kapott as család. Egy szelet, a többi krumpli. A napi 750 g CH biztosított volt, minden nap, éveken át. A sejtjeim nem kifogásolták, de mások sejtjei sem a rengeteg kiváltott inzulint. Ja, az „akkor” volt. Most miért lett egyszerre minden harmadik ember inzulin rezisztens? Mert a rengeteg fehérje zabálás mellett megeszünk 300 g szénhidrátot? Amit tudni lehet a témáról azt én is mind elolvastam, de nekem valami nagyon nem tetszik. Itt valami sötét dolog van, ahogy 60 évig a koleszterinnél is volt.
„Természetesen nem szedek gyógyszert.” Mikortól hagytad abba a metformint?
olvasó:
Olyan jól tudod hasznosítani az internetet, hogy az csak dicséretet érdemel. 😀
Olvasó,
gratuláció a pengés riposztért.
„ismétlés a tudás anyja, de a tévedések ismételgetése is az?” kolosszális.