Tibor bá’ fordítása online
RT
A csillagászok felfedezték a „bolygógyilkos” aszteroidát, amely egy napon elérheti a Földet
A tudósok egy Dark Energy Camera segítségével fedezték fel az aszteroidákat.
A csillagászok felfedezték a napfényben megbúvó „bolygógyilkos” aszteroidát, amely egy napon eltalálhatja a Földet. A 2022 AP7 névre keresztelt kisbolygó a három új földközeli aszteroida (NEA) közé tartozott, amelyek a belső Naprendszerben, a Föld és a Vénusz pályáján lévő régióban rejtőztek. A csillagászok különösen nehezen találnak kisbolygókat ebben a régióban a nap erős csillogása miatt. Ennek ellenére sikerült találniuk egy hármas NEA-t a kedvezőbb körülmények miatt egy rövid szürkület idején.
A három felfedezett NEA közül 2021 LJ4 és 2021 PH27 olyan pályán keringenek, amely a Föld pályáján belül marad. A 2022-es AP7-nek viszont a pályája körülbelül 1,5 kilométer széles, és a Föld útjába kerülhet, bár a tudósok számára nehéz pontosan meghatározni, hogy mikor.
„Szürkületi felmérésünk a Föld és a Vénusz pályáján lévő területet kisbolygók után kutatva” – mondta Scott S. Sheppard, a Carnegie Tudományos Intézet Föld és Bolygók Laboratóriumának csillagásza és a munkát ismertető tanulmány vezető szerzője.
„Eddig két nagy Föld-közeli aszteroidát találtunk, amelyek átmérője körülbelül 1 kilométer. Az ilyen méretű aszteroidát bolygógyilkosoknak nevezzük” – mondta.
Sheppard megjegyezte, hogy valószínűleg csak néhány hasonló méretű NEA maradt még megtalálandó, és vannak olyan pályák, amelyek keresztezhetik a Földét.
„Mostanáig csak körülbelül 25 olyan aszteroidát fedeztek fel, amelyek pályája teljesen a Föld pályáján belül van, mert nehéz megfigyelni a nap vakító hatása miatt” – mondta.
A tudósoknak az aszteroidákat egy Dark Energy Camera vagy „DECam” segítségével fedezték fel, amelyet a chilei Cerro Tolo Inter-Amerika Obszervatóriumban található. Víctor M. Blanco 4 méteres teleszkópjára szerelték fel, a National Science Foundation NOIRLab programja szerint.
Tizenöt évvel ezelőtt a tudósok észleltek egy 300 méter széles, Apophis nevű aszteroidát, amely a korai számítások szerint több mint 2 százalékos valószínűséggel ütközik a Földdel 2029. április 13-án, pénteken.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
„”Tizenöt évvel ezelőtt a tudósok észleltek egy 300 méter széles,
Apophis nevű aszteroidát, amely a korai számítások szerint több
mint 2 százalékos valószínűséggel ütközik a Földdel 2029. április
13-án, pénteken.””
Ezzel a csak több mint 2 %-os eséllyel szemben vannak kételyeim.
Több éves utazás ismeretében is képesek vagyunk kilőni világürbe
olyan égitestekre eszközöket, melyek akárcsak a Föld elmozognak
a kilövés pillanatában elfolalt koordinákról. — JAaaa és el is
találják a kitűzött célpontot, — Ehhez pedig az én csökött agyam
szerint is többmillió adatot előre tudniuk kell a csillagászoknak.
Szerintem legalább 50 %-os pontossággal ismerik is a Földetérés
helyét, ( vagy a mellette elhaladást, ) de az esetleges pánikhangulat
elkerülése érdekében nem hozzák nyilvánosságra.
1 barna mihály
Azért nem ilyen egyszerű a dolog.
Az aszteroidák aktuális pályáját sem egyszerű pontosan beazonosítani, tehát már ott lehet eltérés a valóságtól.
A másik az, hogy minél több égitest hatását kell figyelembe venni, annál bonyolultabb a mozgási pálya matematikai modellezése, ez már meghaladja az egzakt matematikai számítások alkalmazhatóságát.
Az űreszközök esetében erre fel vannak készülve, és ezért rendelkezésre állnak a pályamódosításhoz szükséges berendezések.
Így, ha menet közben eltérést tapasztalnak a tervezett pályához képest, akkor beavatkoznak fúvókák működtetésével, és korrigálják azt.
Az aszteroidák esetében viszont nincs korrigálási lehetőség, itt a fellépő eltérések később egyre nagyobbakat okozhatnak minden keringési ciklus után.
„A jövő bizonytalan de a vèg mindig közel van ” The Doors ; Roadhouse Blues
3 – Ajózanèsz
Mindig is tudtam, hogy a nevedben az „a” betű csak egy elírás!
Az „e” a helyes.