Szerző
Natasha Lindstaedt
Professzor az Essexi Egyetem Kormányzattudományi Tanszékén
Natasha Lindstaedt nem dolgozik, nem konzultál, nem birtokol részvényeket és nem kap finanszírozást semmilyen olyan vállalattól vagy szervezettől, amely profitálhatna ebből a cikkből, és nem hozott nyilvánosságra semmilyen releváns kapcsolatot a tudományos kinevezésén túl.
Több mint három évvel azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, az országok végre közvetlen béketárgyalásokra találkoznak Isztambulban. Vlagyimir Putyin nem vesz részt.
Ironikus módon, távolmaradása miatt Putyin javasolta a béketárgyalásokat ahelyett, hogy azonnal beleegyezett volna a javasolt 30 napos tűzszünetbe. De a 2024-es orosz elnökválasztáshoz hasonlóan kívülről a béketárgyalások is teljes bohózatnak tűnnek. Putyin nemcsak a nemzetközi közösséget gúnyolja magával, hanem próbára teszi a „barátságát” Donald Trump amerikai elnökkel.
Trump olyan platformon indult, hogy gyorsan (24 órán belül) véget vet az ukrajnai háborúnak, azzal érvelve, hogy ő az egyetlen, akinek megvan a kellő komolysága és ereje ahhoz, hogy kezelje az orosz vezetőt. Putyin mégis ismételten figyelmen kívül hagyta Trump figyelmeztetéseit.
Két nappal Trump beiktatása után az amerikai elnök közzétette, hogy új szankciókat vezetnek be Oroszország ellen, ha a konfliktus nem ér véget gyorsan. Majd március elején és végén Trump ismét szankciókkal fenyegetőzött, ha nem lesz tűzszünet. Legutóbb, május 8-án Trump 30 napos feltétel nélküli tűzszünetet szorgalmazott, figyelmeztetve, hogy a jogsértéseket szankciókkal fogják megválaszolni.
Putyin minden fenyegetést figyelmen kívül hagyott, és Trump semmit sem tett a betartása érdekében. Úgy tűnik, a minta ismétlődik.
Most Trump azzal próbálja menteni a hírnevét, hogy a béketárgyalások csak akkor lehetségesek, ha ő és Putyin személyesen találkoznak. Ha ez volt a helyzet, miért nem vett részt Trump? Csak egy négyórás repülőútra volt, és milliárd dolláros üzleteket kötött az Öbölben. De még csütörtökön is Trump felvetette, hogy csak akkor vesz részt, ha „történik valami”.Tekintettel arra, hogy mennyire fontosak ezek a béketárgyalások, furcsa, hogy ennyi zavar van azzal kapcsolatban, hogy Putyin és Trump miért nem vesznek részt. Keith Kellogg, az Egyesült Államok különmegbízottja kijelentette, hogy ha Putyin részt vett volna, Trump is ott lenne. Trump eközben fordítva értelmezte Putyin elutasítását, azt állítva, hogy Putyin csak azért nem vett részt, mert ő maga nem volt ott.
Eközben az európaiak figyelmeztették Putyint, hogy ha nem vesz részt, és a tárgyalások nem vezetnek tűzszünethez, szigorúbb szankciókkal kell szembenéznie. Putyin azonban soha nem vett részt ezeken a béketárgyalásokon, még akkor sem, ha ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij néhány nappal korábban Ankarába érkezésével erre biztatta.
Mi történhet még?
A török, ukrán és amerikai delegációk képviselőinek május 16-án reggel kellett volna találkozniuk, majd egy ülést kellett volna tartaniuk Oroszországgal. Állítólag Törökország mindent megtesz annak érdekében, hogy a két fél egy szobában legyen.
De az áttörés reményei nem nagyok. Az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio azt mondta, hogy nincsenek elvárásai, és Zelenszkij úgy véli, hogy Oroszország nem gondolja komolyan, hogy bármit is elérjen ezeken a tárgyalásokon.
Bár Putyin javasolta a béketárgyalásokat „előfeltételek nélkül”, egy alacsony szintű küldöttséget küldött. Zelenszkij megígérte, hogy részt vesz, ha Putyin mégis ott lesz, de az orosz elnök távolmaradását tiszteletlenség jelének értelmezte.
Mit lehet elérni ilyen körülmények között? Putyin elküldte segédjét (és volt kulturális miniszterét), Vlagyimir Medinszkijt, akit Zelenszkij „színházi kelléknek” nevez. Zelenszkij helyett az ukrán delegációt Kijev védelmi minisztere, Rusztem Umerov vezeti.
Umerovnak lehetetlen feladata van, de megpróbálja majd a béketárgyalásokat felhasználni a deeszkaláció felé vezető első lépések megtételére. Az egyetlen igazi nyertes ezeken a tárgyalásokon Törökország, amely a vártnál sokkal nagyobb szerepet játszik a nemzetközi színtéren hatalmi közvetítőként és közvetítőként, mivel Putyin nem jött el. Törökország jó kapcsolatokat ápol mind Putyinnal, mind Zelenszkijjel.
Biztosan nehéz komolyan venni a béketárgyalásokat, amikor kínos oda-vissza vita folyik arról, hogy ki fog részt venni. És bár Trump úgy gondolja, hogy a béke csak a közte és Putyin közötti kétoldalú találkozókon keresztül lehetséges, egyértelmű, hogy még Putyint sem tudja befolyásolni, hogy megjelenjen azokon a béketárgyalásokon, amelyeket maga az orosz elnök javasolt.
Mit szóltok a legutóbbi dróntámadásokhoz? Mit lép erre Putyin?
1. Ábel
Semmit.
Szintén semmit.
1 – Ábel
Ezek a „shock and awe” szerű húzások végső soron – úgy értve, hogy közép- illetve hosszútávon -a szándékkal ellenkező reakciókat fog kiváltani Oroszországban. Például úgy mint a szankciók hatása az orosz gazdaságra, a hajók elleni támadások stb.
A háború nem csak a harctéren folyik, de az információs térben is, ez gondolom, hogy mindenki számára világos. Ezt érdemes mindig a fejekben tartani!
Szóval, némi „tűzijáték”lesz záros időn belül ukrán célpontok ellen és akár „hajtóvadászat” bizonyos célszemélyek ellen (nem Zelenszkijre gondolok!), ez azonban igazából mellékes dolog. Ez nem fog elmaradni.
Putyin erre viszont a lényegét tekintve azt fogja lépni, hogy a Dnyeperig vagy még tovább szorítja ki majd az ukránokat. Meg a trehány és/vagy korrupt sarzsikat, „őskövületeket” a légierőnél illetve magánál a hadseregnél, sőt, magában az államigazgatásban a harctéren tapasztalatokat szerzett, akcióképes, ügyes káderokkal tölti majd fel – ez egyébként már folyamatban van, a Honvédelmi Minisztériumban is voltak/vannak/lesznek ilyen kinevezések.
Az akció maga ügyes volt, kaptak egy jó nagy maflást az oroszok, de ahogy más területeken is, ezt a taktikai vereséget stratégia győzelemmé fogják konvertálni. Például újra elkezdik a stratégiai bombázók gyártását, kiépítik a betonhangárokat a reptereiken (ilyen szempontból most Kína van példaként felhozva az orosz közvélemény részéről), stb. És, mint az a fentiekből következik, a körmére néznek a felelősöknek.
Ez az ukrán akció nem gyengítette és nem fogja meggyengíteni az oroszokat. Éppen ellenkezőleg! Az ottani lakosság meg még jobban összezár. Egy szóval, az orosz szuverenitás mértéke nőni fog (a teljes politikai szuverenitást még Oroszország sem élvezi; ilyen ország jelenleg nincs a világon. Itt csak a mértékekről és a trendekről lehet beszélni).
A frontvonalakat illetően meg az a helyzet, hogy Ukrajna sokkal jobb helyzetben volt tegnap, mint ma van és sokkal jobb helyzetben van ma, mint holnap lesz. Erre nagy tétekben fogadni is lehet!
2 – Én is gondolom, hogy lesz némi megtorlás. „Például újra elkezdik a stratégiai bombázók gyártását” – lehet, hogy ez hosszútávon tényleg előny, de azért ez nem megy egyik napról a másikra. Addig pedig csökkent a csapásmérő erejük.
Azt olvastam több helyen, hogy az orosz légierő harmada is megsérülhetett. Csak azt nem értem, mért nem indítottak az ukránok rögtön háromszor ennyi drónt – akkor most szinte semmi nem maradt volna. Mert ugyanezt mégegyszer nem fogják tudni megjátszani.
5 – Ábel
„Azt olvastam több helyen, hogy az orosz légierő harmada is megsérülhetett.”
Én is olvastam ezt is – ez a brit és ukrán propaganda marhasága, 34 %-ot emlegetnek, ami nonszensz minden komoly adat alapján.
Megnézve mindkét fél illetve a független szakértők számait, értékeléseit a világ sok részéről, a hozzáférhető videókat stb., a veszteség ilyen szempontból 10 % alatti, legfeljebb ilyen mértékű. Ami egyáltalán nem kevés, mondom, ez egy sikeres művelet volt, de messze nem az orosz stratégiai bombázók egyharmada veszett oda (gondolom te is erről beszélsz és nem magáról a légierőről, lásd a saját fenti idézetedet). Ez totális marhaság, szemenszedett hazugság – a média egyes szereplői által átvett ordas propaganda. Ennek az egyik alapforrása egyébként a BBC volt illetve persze az ukránok.