Putyin szerint Oroszország egyetért a Caesa-Fire-javaslattal, de árnyalatokkal

Putyin orosz elnök kijelentette, hogy elvben egyetért az Egyesült Államok javaslatával az Ukrajnával kötendő ideiglenes tűzszünetről, de hozzátette, hogy „vannak olyan árnyalatok”, mint például a nyugati fegyverszállítások Kijevbe, amelyekkel először foglalkozni szeretne.

Az orosz vezető azt is elmondta, hogy minden megállapodásnak hosszú távú békéhez kell vezetnie, amely a háború „gyökeres” okait kezeli, ami valószínűleg a NATO-bővítésre utal.

„Egyetértünk a harcok leállítására vonatkozó javaslattal. De abból indulunk ki, hogy ennek a beszüntetésnek hosszú távú békéhez kell vezetnie, és meg kell szüntetnie a válság kiváltó okait” – mondta Putyin első nyilvános kommentárjában arról, hogyan értékeli az Egyesült Államok tűzszüneti javaslatát.

„A fegyverszünet mellett vagyunk, de vannak árnyalatok” – tette hozzá Putyin a fehérorosz vezetővel, Alekszandr Lukasenkóval tartott március 13-i moszkvai sajtótájékoztatón.

Putyin dilemma előtt áll, miután Kijev és Washington delegációi a hét elején egy szaúd-arábiai találkozón megállapodtak a Donald Trump amerikai elnök által javasolt 30 napos tűzszünetről, amely Moszkva ölébe helyezte a békét.

„Úgy gondolom, hogy az oroszok nem akarnak hajthatatlan pártként tekinteni rájuk, mivel ez Trump következményeihez, például szankciókhoz vezethet. Ez volt Putyin mai megjegyzése” – mondta John Hardie, a washingtoni székhelyű Foundation for Defense of Democracies oroszországi programjának igazgatóhelyettese az RFE/RL-nek.

Putyin Trump különleges megbízottjával, Steve Witkoffal találkozott, hogy megvitassák a tűzszüneti javaslatot. Putyin megjegyzéseit követően Trump azt mondta, reméli, hogy Oroszország „helyesen cselekszik”, és beleegyezik a megállapodásba. Putyin megjegyzéseit ígéretesnek, de hiányosnak minősítette.

Trump március 13-án Mark Rutte NATO-főkapitánnyal folytatott találkozóján kijelentette, hogy Witkoff „nagyon komoly megbeszéléseket” folytat Moszkvában. Az elnök hozzátette, hogy „a hírek szerint a dolgok rendben mennek Oroszországban”. Witkoff pontos menetrendjét nem hozták nyilvánosságra.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök napi éjszakai beszédében azt mondta, Putyin a tűzszüneti javaslat elutasítására készül, de fél ezt közvetlenül Trumpnak mondani.

Trump a több mint három éve tartó, Ukrajna elleni teljes körű orosz invázió leállítását a legfontosabb prioritássá tette, mióta kevesebb mint két hónappal ezelőtt hivatalba lépett második ciklusra, és az Egyesült Államok befolyását használja fel, hogy Kijev és Moszkva is az asztalhoz kerüljön.

Az amerikai elnök március 12-én újabb szankciókkal fenyegetőzött Oroszországgal szemben, ha az nem járul hozzá a tűzszünethez. Trump azonban nem adott időkeretet arra, hogy Putyin egyetértsen javaslatával, és nem mondta meg, hogy hajlandó lenne-e tárgyalni Putyinnal az „árnyalatokról”.

Az orosz vezető elmondta, hogy a javaslatban több megválaszolatlan kérdés is van, például mit kell tenni Ukrajna behatolásával kapcsolatban az orosz Kurszk régióba.

– Ha tűzszünetet kötünk, az azt jelenti, hogy ott mindenki távozna? – mondta Putyin. „Elengedjük őket [ukrán csapatokat], miután lakosság elleni bűncselekményeket követtek el? Vagy megadják magukat?”

Ukrajna augusztusban egy lopakodó betöréssel elfoglalta a Kurszk régió egy részét, amely lépést az orosz erők Kelet-Ukrajnából való eltérítésére irányuló erőfeszítésnek tekintik, és a területet tárgyalási alapként használja fel a béketárgyalások során.

Ez a stratégia most kudarcot vall, mivel az észak-koreai csapatok által támogatott orosz erők kiszorítják az ukránokat Kurszkból. Oroszország visszaszerezte Kurszk területén az Ukrajna által eredetileg elfoglalt terület több mint felét.

Putyin, aki tegnap először járt Kurszkban az augusztusi lökdösődés óta, kijelentette, hogy a térségben kialakult helyzet most „teljesen a mi ellenőrzésünk alatt áll”.

Azt mondta, hogy az ukránok menekülési útvonala teljesen orosz tűz alatt áll, és ha erői képesek fizikailag elzárni az útvonalat, a Kurszkban tartózkodó ukrán csapatoknak csak két lehetőségük lesz: megadni magukat vagy meghalni..

Az orosz vezető a tűzszüneti javaslattal kapcsolatban hangoztatott egyéb aggályai között szerepel, hogy Ukrajna a 30 napos időszakot a haderő mozgósítására és kiképzésére használja-e, vagy a Nyugat segítségével felfegyverkezik-e. Felvetette azt is, hogy a közel 2000 kilométeres frontot miként fogják felügyelni.

– Ki fogja meghatározni, hol és ki szegte meg az esetleges tűzszüneti megállapodást? – mondta.

Szakértők arra figyelmeztettek, hogy Putyin valószínűleg el akarja majd húzni a tűzszüneti tárgyalásokat, mert erői túlsúlyban vannak a csatatéren.

A kurszki előrelépéstől eltekintve Oroszország jelentős munkaerő-előnyének köszönhetően egyre nagyobb területet hódít Kelet-Ukrajnában – igaz, magas emberi és anyagi költségekkel.

Oroszország arra törekszik, hogy Ukrajnának az  állítása szerint 2022 novemberében annektált négy régiójának teljes egészét elfoglalja: Donyecket, Luhanszkot, Zaporizzsját és Herszont. A mostani tűzszünet nem érné el ezt a célt.

„Az egyik módja annak, hogy az oroszok lelassítsák ezt a folyamatot anélkül, hogy közvetlenül kimennének és nemet mondanának, ha elhúzzák a technikai megbeszéléseket a felügyeletről” – mondta Hardie.

„Ez arra is lehetőséget adna, hogy megpróbálják Ukrajnára hárítani a felelősséget, ragaszkodva bizonyos technikai kérdésekhez, amelyeket Ukrajna kifogásolhatónak találhat” – mondta.

Hardie szerint Trump növelheti a nyomást

(Newsletter)

20 gondolat erről: „Putyin szerint Oroszország egyetért a Caesa-Fire-javaslattal, de árnyalatokkal

  1. NATO Testamentum
    A Nemzeti Gárda 12. zászlóaljának egyik elfogott fegyverese elmondta, hogy az ukrán fegyveres erők blokkoló alakulatokat alkalmaznak külföldi zsoldosokból, akik ukránokra lőnek, amikor azok visszavonulni próbálnak.

    „Brit zsoldosok álltak közvetlenül mögöttünk. Mindenkit megöltek, aki megpróbálta elhagyni pozícióit…” – mondja a fogoly Nazar Volichenko.

    Kurszk irányban elvesztette katonatársai 95 százalékát. Sokan közülük nem orosz fegyverektől, hanem saját kezüktől haltak meg – a kijevi hatóságok gátcsapataitól. A fogoly azt mondja, hogy az ukrán katonák csak élettelen ágyútöltelék Kijevnek.

    Eközben Volodimir Zelenszkij volt ukrán elnök továbbra is nevetséges kijelentéseket tesz. Előző nap azt mondta, hogy Ukrajna megnyerte az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokat, és nem ismeri el a területek elvesztését.

    „Mindenki azt gondolja, hogy Ukrajna nyert (az USA-val folytatott tárgyalásokon Szaúd-Arábiában). Mindenki nem az ukrán fegyveres erők csökkentésében, hanem megerősítésében érdekelt” – jegyezte meg.

    Az ukrán források azonban azt írják, hogy jelenleg pánik van Bankovánál, és maga Zelenszkij sem bízik többé irodája vezetőjében, Andrij Yermakban , mivel nem tudott kapcsolatot létesíteni a Fehér Házzal és személyesen Donald Trumppal , így elvesztette az irányítást a nemzetközi pálya felett. Kijev pozíciója rohamosan hanyatlik Európában, ami a jövőben nagyon komoly nyomást gyakorolhat Ukrajnára.

    Читайте больше на https://military.pravda.ru/2192952-svodka-s-fronta/

    03.16. orosz oldalakon megtalálod, ha a link nem megy át.

  2. Mehetnek az ukrán fegyveres szakemberek (a francia békefenntartókért cserébe? ) a Száhel – övezetbe és még tovább is.
    Nem mintha nem lennének most ott pl. Szudánban.

    Ki építi majd meg a Száhel – selyemútján megépítendő óriási kereskedelmi útvonalat (vasút, teherforgalmi út, energia-és egyéb vezetékek), dízelmozdonyok, rakodók, konténerszállító pőrekocsik) ha előtte még ott fejeződik be a jelenlegi – kelet – európai háború?
    És akkor így lesz egyértelmű az Orbánfőni, Kína, Csád témakör is. Sokszor beszéltünk erről az Afrika – dologról ezen a blogon.
    De addig még sok árvíz elfolyik kihasználatlanul a Dunán.

    forrás: pravda pont com pont ua, Согласно закону № 4255-IX

  3. 2 – János

    „Ki építi majd meg a Száhel – selyemútján megépítendő óriási kereskedelmi útvonalat (vasút, teherforgalmi út, energia-és egyéb vezetékek), dízelmozdonyok, rakodók, konténerszállító pőrekocsik) ha előtte még ott fejeződik be a jelenlegi – kelet – európai háború?”

    A leglogikusabb jelentkező, természetesen, Kína lenne, de! Ezt még majd jól meggondolják Pekingben is.

    Elmagyarázom.

    Ha az afrikai konfliktusokról van szó, akkor az utóbbi években valóban a Száhel-övezeti események voltak/vannak előretolva az európai közvélemény számára – ugyebár a franciák kizsuppolása onnan, több országból, az oroszok megjelenése, Kína ugyebár szinte egész Afrikában képben van.

    Van viszont egy rendkívül véres konfliktus is, amelyről jóval kevesebb szó esik: a hatalmas Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, Észak-Kivu és Dél-Kivu tartományaiban rendkívül sok fegyveres csoport működik, megszállva tartják az ottani vidéket. A legnagyobb, legerősebb „lázadó” csoportot, amelynek a neve M23, a szomszédos Ruanda támogatja, de nem csak szóval, hanem fegyverrel és a reguláris hadseregük is sokszor mellettük illetve az érdekeikért harcol Kelet-Kongóban.

    S mi ennek a konfliktusnak a lényege?

    Kongó ásványkincsekben nagyon gazdag ország, afrikai viszonylatban különösen az. A kínaiak ellenőrzik az ottani bányák nagy részét és e kelet-kongói területen (a Kivu tartományokban és az azok közelében lévő többi tartományban is) rengeteg beruházást, fejlesztést hajtottak már végre: utak, vasutak, bányaipari berendezések, lakónegyedek stb. A kibányászott ásványkincseket a tanzániai Dar-es Salaam kikötőjébe szállítják és onnan behajózva tovább Kínába.

    Ez nem tetszik az angolszászoknak. Ruanda mögött a britek állnak, lényegében azok keverik a trutyit Kelet-Kongóban, mennek ott a mészárlások rendesen. De az amcsik is bejelentkeztek a kongói kormánynál és reklamálnak, hogy szeretnék a kínai koncessziókat – hatalmas nyomást gyakorolnak az ottani politikusokra, újságírókra, hivatalnokokra stb. Ígérgetnek; igen ám, csakhogy a kínaiak jelenleg nem csak az ígérgetés állapotában vannak, hanem már hatalmas pénzeket beruháztak az országban és működtetik a bányákat – már ahol a fegyveresek az ottani káoszban ezt lehetővé teszik.

    Szóval, Afrikában (is) folyik a harc az erőforrásokért.

    Elvileg Szudánnal az oroszok már megegyeztek egy haditengerészeti bázisról az ottani Vörös-tenger partvidékén, de ez még a jövő zenéje.

    Csádban a magyarok csak a kínaiak és az oroszok támogatásával rúghatnak majd labdába. Mert egyébként a britek és az amcsik majd szívesen betöltenék a franciák után keletkezett hatalmi vákuumot.

    A magyaroknak voltak próbálkozásai Angolában is, de ott – ha jól emlékszek – maga az EU mordult rá Magyarországra, hogy mégis mit képzel, nehogy má´ Afrikában próbáljanak üzletet kötni holmi jött-ment kelet-európai barbárok! Hiszen az a nyugati száhibok dolga. A közép- és kelet európai népeket az ukrán lövészárkokba szánják, hogy ott „gyengítsék Oroszországot”. Mindent megtesznek majd, hogy minden térségbeli kormányt elsöpörjenek, amelyek nem vágnak ehhez kellően engedékeny képet.

  4. 3. Zsolt

    Mióta a világ a világ minden háború és egyéb kevésbé véres befolyásszerzés a nyersanyagokról, energiahordozókról, azaz erőforrásokról szólt. Önmagában a dollár is csak egy darab papír, azonban ha mögötte van egy erős energiahordozó, akkor teljesen mást jelent. Amint látjuk, napjainkra egyre kevesebb és egyre nehezebben kifosztható erőforrás „bánya” maradt. A nagyok azt is szépen megszállták. Az USA most kezd ébredezni a nagy közelkeletes álmából és jön rá, hogy amíg ő itt verte a semmit, addig Afrikát mások lenyúlták. Ha ezen változtatni akar, akkor az általa felszított ukrán balhé cserkésztalálkozó lesz ahhoz képest ami Afrikában kikerekedik. Ott aztán akkor senki nem fog semmit bányászni, legfeljebb, ideig óráig.
    Az USA erőforrás éhségét mutatja (ne tévesszen meg senkit, hogy most mindene van, mert ha beindul a termelés, az ami ott van hamar lemerül) az új területek, mint Grönland megszerzésének terve is. Kína helyzete sem könnyű, főleg úgy hogy az angolszászok gyújtogatják fel szép sorban a befektetési övezeteit. Előbb utóbb lépnie kell, hogy megvédje befektetéseit. Nem lesz az sem egy békemenet.
    A legnagyobb bajban az EU és annak magországai vannak. Az évszázadok alatt összeharácsolt vagyon nagy része mostanra elolvadt. Persze a fejlett ipar és szabadalmak kihúzhatnák a csávából, csak éppen az a baj, hogy nincs hozzá sem olcsó energia sem nyersanyag. Ezt a „baráti” Amerika is látja, és mivel segíteni ő sem tud, hát jobbnak látja kirámolni a haldokló ős kamráját és műhelyét. Az EU-nak erre nincs jobb válasza, mint az ukrán háború felfokozása, hogy aztán arra hivatkozhasson, hogy azért nincs ez sem és az sem, tulajdonképen semmi sem mert a gaz oroszok mindent elvettek. Így – reményeik szerint – legalább nem rájuk ömlik a népharag, hanem ha ügyesek akkor szépen becsatornázhatják az ukrán lövészárkokba. na jó utat kívánok nekik. Nekünk arra kell koncentrálni, hogy semmi szín alatt ne menjünk oda. Ki kell maradnunk ebből a háborúból. De még felvonulási területet se adjunk a „hajlandók szövetségének” (szerintem Makron azért hívta OV.-t, hogy meggyőzze, hogy bár ezt engedje meg, mert különben az oláhok elérhetetlenek számukra – remélem Viktor illedelmesen elküldte a nagyanyja valagába). Ha M. Péter be nem zavar, akkor jó eséllyel kimaradhatunk az ukrán háborúból (feltéve, ha az USA nem akar belépni – szerintem nem akar). Azonban ha nyer a Tisza párt, nagy valószínűséggel minket is beszerveznek a nagy „béke”fenntartó projektbe. Ezért lenne jó, ha már most közelebbről színt vallanának a tekintetben, hogy ki mit akar. Egyébként ha Putyin még idén terítene, mondjuk a hívatlan békefenntartók meglapogatásával, akkor mi nem lennénk bajban, mert olyan háború ellenesség jönne errefelé, hogy aki kiejtené a száján Ukrajnát, azt már akkor agyoncsapnák.
    Szóval, ahogy elnézem, az idióta EU politikus banda jobb híján háborút akar az oroszokkal. Na az szép lesz, amikor másfél tucatnyi nemzet katonáját kell egységbe foglalni, akik nem mellékesen nemcsak hogy más nyelvet beszélnek, de teljesen más mentalitásuk is van (hogy csak egyszerűbbet mondjak, a német azért él, hogy dolgozzon, az olasz azért dolgozik, hogy éljen). És még nem is szóltunk a luxemburgi és andorai csapatküldési hajlandóságról, ami önmagában elég, hogy a medve kilehelje lelkét. Szóval szép idők jönnek a nyugatra. Ha ügyesek vagyunk, még csak átállnunk sem kell, ha az orosz megindul, mert végül is ránk nagy szüksége lesz Amerikának a Kárpátok védelme kapcsán. Addig is kérjünk egy kávét.

  5. 2. János

    A fentieket részben neked is írtam a felvetett témád kapcsán.
    Egyébként Ukrajnának nincs annyi nélkülözhetetlen jó katonája, hogy csak úgy küldözgesse őket Afrikába zsoldoskodni. Otthon kell a használható ember, mert lassan az orosz Kijevig megy (más lenne a helyzet, ha lenne egy állfegyverszünet, akkor sok nacko felszabadulna és mehetne PTSD-s állapotát kezelni Afrikába).

    Csád. Mi is van ott? Ja igen.
    Oda pedig azt követően kerültünk mi magyarok, hogy találkozott OV a tavaly Makronnal, miután a francuzokat kizavarták onnan. Mi konkrétan az ottmaradt francia javak vonatkozásában, kvázi őrzővédő szerepet töltünk ott be. Ezenkívül nem hiszem, hogy sok minden leesik nekünk arrafelé (valamit ígért Makron, de azt senki sem hallotta csak ő és Viktor, így nem sokat ér).

    Egyébként hogy is gondolnánk, hogy nekünk magyaroknak Afrika szabad játszótér. Már a rendszerváltáskor hazazavartak onnan minket a nyugatiak (ez is az átmenetet „támogató” megállapodás része volt). Be kellett zárnunk még a követségeink nagy részét is, úgy hogy aktív kapcsolataink voltak arrafelé, amit az elmúlt 35 évben jövedelmezőre fordíthattuk volna.
    A nyugat még azt sem engedi nekünk, hogy szabadon fejlődjünk. Mindenféle önállósodási próbálkozásunkat elgáncsolja, csak nehogy megerősödjünk és veszélybe sodorjuk aljas és égbekiáltó trianoni területrablásukat. Közbevetőleg jegyzem meg, hogy egy jól fejlett prosperáló Magyarország minden elcsatolt területen élő számára vonzó lenne, főleg, ha ott szegénység lenne. Ezzel szemben, sikerült az összes utódállamot felemelni, míg belőlünk egy lecsúszott országot kreáltak, többek között a privatizációnak hazudott deindusztrializációval (sebaj, az univerzum törvénye nem felejt, most éppen Európa fogja nagyban azt kapni amit nekünk kicsiben szántak – skanzen és migránslerakat).

    De térjünk vissza Magyarország fejlődési lehetőségére és az azzal kapcsolatos nyugati gáncsoskodásra.
    Ne menjünk messzebb, az energiaellátás területétől. Már 1990-ben helyi magyarellenes ügynökökön keresztül (SzDSz), zöldnek álcázott kampánnyal elgáncsolták a Bős-Nagymaros tervet, ami kb. egy nagy atomerőmű teljesítménye volt (érdekes a szlovákokat nem gáncsolták). Most pedig ugyanezt tették és teszik folyamatosan a Paks II. építésével és a Paks I. élettartam hosszabbítással. Mindent elkövetnek, csakhogy ne legyünk energetikailag függetlenek.
    Más területekre is igaz ez a nyugat által folytatott ki-/beszárítás. Honvédség, ipar, ásványkincs kitermelésének megtiltása. Még a saját területünkön lévő szénhidrát és egyéb energiahordozó kitermelést is tiltották és gáncsolták mostanáig. Azonban, hogy szorul Viktor kapcája, milyen érdekes, szembement az érvényben lévő paranccsal (vagy hogy finomabb legyek, hallgatólagos megállapodással) és máris talált a MOL, csak az elmúlt 2 évben vagy három új jól eresztő kőolajlencsét (egyet éppen a napokban kezdett kitermelni – van itt nafta, csak nem nekünk szánták azt).
    Amit enged nekünk a fényességes nyugat, az csak kimondottan összeszerelő üzemi tevékenység, illetve a rajtuk keresztül való kereskedés. Mást mindent próbál blokkolni. Ezért is kell bármi áron kikerülni a befolyásuk alól. Ha maradunk, végünk van. Első körben háborúba küldenek, másodikban pedig megraknak migránsokkal (a náluk lévő selejtet is ide küldik, akár több milliót). Ez az én meglátásom. Bár csak tévednék.

  6. Az egész élet egy színjátszás, csak nem mindegy, hogy te játszod, vagy veled játszatják…..

  7. 6. Dan

    Na ez az.
    Végre el kell szaggatni a zsinórokat, hogy ne rángathassanak kényük kedvük szerint.
    Ki kell egyezni kelettel (úgy is ott a jövő, mindenféle szempontból – demográfia, gazdaság, erőforrás, stb.) a nyugattal pedig csak annyiban jóban lenni, amennyiben nekünk is jó az. Az érdekeiket semmi szín alatt ne képviselni, ahogy tettük azt 1000 év során. Azzal is például, hogy minden keletről jövő veszélyt (ami főleg nekik volt veszély, mert ha mi kiegyezünk, akkor töredék veszteséggel megússzuk), ilyen olyan soha nem teljesített nyugati ígéretekre, próbáltunk megállítani (török, tatár, orosz), vagy éppen beálltunk a nyugat (értsd, németek) kelet felé indított hódító háborúiba. Nem beszélve a perverz ideológiáikról, amiket szintén készségesen átvettünk, mostanáig.
    Nem veszítünk semmit a keleti iránnyal. Úgy is le fog száradni az Ázsiai kontinensnek ez a kontinensnek hazudott európai félszigete. Nincs ott már jövő. Az őslakók nem hajlandóak szaporodni, csak a hedonizmuson jár az eszük. Szépen elfogynak, más népek fognak arrafelé lakni. Az, hogy látszatra nem csökken a lélekszámuk, az a bevándoroltatott csókáknak köszönhető (ahogy nálunk is nagyrészt a cigányság hozta a minimális szaporodási pluszt 2010 és 2022 között /1.2-ről 1.6-ra/). Na abban nem lesz haszna a nyugatnak. Legjobb esetben ezek az új hódítok a nagy európai skanzent fogják működtetni. Arra jók lesznek. Innováció, magas technikai kultúra felejtős.

    Ha most nem tudunk irányt váltani, végünk lesz belátható időn belül. Sajnos a politikai vezetésünk csak rövid távon tud gondolkodni. Az ország rendelkezésére álló kevés anyagi erőforrást sem jól használják/-ták fel. Legalább most, hogy az EU megpróbál fegyverkezni, nekünk is nekifogni kellene fogni egy komoly haderő kiépítéséhez. Most, minden feltétel adott. Komoly hitelt lehet felvenni, EU-s támogatással (nem kell félni, úgy sem kell majd visszafizetni, ti. a nagy átrendeződés és újraindítás után minden tartozást leírnak, mint mindig), EU-s költségvetési szigor is lazul (nem számítanak bele a fegyverkezésre költött pénzek a hiánycélba, így nem indul túlzottdeficit eljárás). A tetejében a nyugatnak és a mögötte álló erőknek, fogcsikorgatva, azt is le kellene nyelnie, hogy mi, magyarok is fegyverkezünk, elvégre a nagy „közös nyugati cél” érdekében tesszük (az más dolog, hogy mi csakis magunkért tennénk ezt!). Erős sereggel be lennénk védve, akár attól is, hogy egy oroszok elleni háborúba kényszerítsenek (majd megmondjuk, mint most a lengyelek a „Hajlandók Szövetsége” kapcsán, hogy a katonáink ide kellenek, ha az orosz idáig jönne – egyelőre menjenek csak a nyugati államok előre, akiknek nincs veszélyben a hátországa). Ehhez persze fegyverkezni kellene. De nem látok semmit, a nagy lózungokon kívül.
    Egy szó, mint száz. Nem nézve a költségeket, nagyon gyorsan és nagyon erősen fel kellene fegyverkezzünk.
    Igaz, még ott van a nagy kérdés, hogy honnan lesz katona a fegyverek mellé.

  8. 7,8 – Bendegúz

    „A rossz idők erős embereket teremtenek, az erős emberek jó időket hoznak, a jó idők gyenge embereket teremtenek, a gyenge emberek rossz időket hoznak.”

    A kör lassan bezárul.

    … s csak mert a történelmi filmeket emlegetted és némileg ide illőnek is vélem:

    http://www.youtube.com/watch?v=W6-vX6n2FHQ

  9. A fenti megjegyzésemhez egy technikai jellegű megjegyzés: korábban itt volt néhány percre Bendegúztól egy másik kommentár is a 8-as szám alatt, arra is reagáltam az én bejegyzésemmel (ami akkor még a 9-es számmal volt jelölve). A félreértéseket elkerülendő.

    Most más.

    Az amerikaiak a minap bejelentették, hogy az ukrán ásványkincseken, bányákon kívül át szeretnék venni az ukránoktól az erőműveik és egyéb kulcsfontosságú infrastruktúrájuk feletti ellenőrzést. Amiről, persze, az embernek elsősre az jut az eszébe, hogy a jenkik totálisan akarják az ukrán tyúkot megkopasztani és kizsigerelni. S ebben van is igazság.

    Viszont, kicsit más világításba helyeződnek a dolgok, ha igaz az, amit Zelenszkij egyik régebbi harcostársa aktuálisan elmondott.

    Alekszej Arestovics bejelentette, hogy Kijev terveket készített arra az esetre, ha a front összeomlana és az orosz hadsereg előrenyomulna. Ebben az esetben, mint mondta, az összes atomerőművet megsemmisítik és minden rendelkezésre álló fegyvert bevetnek, hogy elpusztítsanak mindent, ami orosz kézre juthatna. Teljes megsemmisítés és a károk maximalizálása.

    Idézem:

    „Úgy tekintenek ránk (az amerikaiak), mint egy gránáttal játszó majomra. Veszélyesnek vélik a játékot, ezért át akarják venni az irányítást. Tudnak a terveinkről, hogy felrobbantjuk az összes atomerőművet, ha Ukrajna veszítene. Budanov már másfél évvel ezelőtt ilyen tervekkel futkosott. Mármint azzal, hogy mindent felrobbantanánk: az összes orosz erőművet, amit elérünk, a miénket is, hogy senki se kaphassa meg őket. A „meghalunk, de mindenkit magunkkal viszünk” elv szerint.“

    Ez lényegében egy agyament, a végtelenségig felturbózott, atomtűzzel felperzselt föld taktikája.

  10. 8. Zsolt

    Betegek ezek, nem vitás.
    Ha ez bekövetkezne, akkor az ukrán állam már soha sem lesz. Akik pedig ezt megteszik, le lesznek vadászva!

    Eleinte arra gondoltam, hogy Amerika azért szeretné többek megszerezni az ukrán erőmű rendszert, mert ezzel az EU áramellátását is a kezébe venné. Azonban ha igaz az Aresztovics féle kiszólás, akkor nagyobb a valószínűsége annak, hogy biztosítani akarják ezeket a létesítményeket. Kérdés, hogy meg tudja-e (meg akarja-e) akadályozni az orosz atomerőművek megtámadását?
    De visszatérve a mindennapokba, ezek a felhergelt nacionalista ukrán népek, minket magyarokat jobban gyűlölnek, mint az oroszokat. Csak szólok.

  11. Zelenszkij úr meghirdette a president pont gov pont ua oldalon,

    hogy az önkéntesen bevonuló fiatal ukrán felnőttek (értsd a 25 év alatti nem erőszakosan begyűjtött), a magas havi zsoldon (120 ezer hrivnya), szerződéskötési díjon kívűl további kedvezményeket kapnak, csak jelentkezzenek mihamarabb akár a Gárdába vagy a nyugati Határra is.
    ( kb. 20-22 dandárnyi állomány van lekötve a fenti két feladatra, tehát amíg az önkéntesek és sorozott ill. hivatásos állomány nyugati zsoldosok száma, meg nem csappan, addig egyáltalán nem várható külföldi békefenntartók beáramlása Ukrajnába)
    pl. ingyenes fogászat és orvosi ellátás, jelzáloghitel eltörlése, Netflix használat, külföldre utazás joga egy év szolgálat után…stb.
    Ha jól értem.

    A program neve: Contract 18-24 projekt

    7, Bendegúz

    *hogy honnan lesz katona a fegyverek mellé.*
    Ki kell nyitni a toborzóirodákat az 50 év feletti állampolgéroknak is, akiknek az apjuk még elsőlépcsős sorkatona volt a szocializmusban és kétszülős családokban úgy-ahogy nevelkedtek.

  12. 12. János

    Így kellene. De szerinted ez kit érdekel errefelé. Egy olyan országban ahol a politikusok nagy része nem tud azonosulni a hadsereggel, kisebb gond is nagyobb, mint az alkalmasak toborzása. És abban is igazad van, hogy az 50 év felettieket kellene meggyőzni, mert ők még fejben rendben vannak nagyjából. De lehet, hogy pont ez a baj. Nem kell ide olyan aki látja a lényeget. Na meg aztán végképp nem kell olyan aki még katonáskodni is tud.

  13. Technikai okok miatt cikk felrakása szünetel.

  14. Az árnyalatok következménye az lesz, hogy majd idővel közös külső kormányzat kellene Ukrajna maradékában, de még előtte az EU – Oroszország megmérkőzik a levegőben.
    Még sok év kell a békéhez, mert amikor minden drónrajnak AI drón lesz a vezetője, akkor még csak ott tartanak, hogy az érintkezési sáv megnövekszik 20-25 km szélességre.

  15. Rzeszow – Jasionki logisztikai központból hátravonja a csapatait az Usa ill. más kelet- európai országban tanyáznak le a stratégiai optimalizálás érdekében.
    Forrás:
    Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter, twitter

  16. 15. János

    Vajon miért húzódik hátra?
    Nem azért, hogy a hajlandók szövetségének helyet biztosítson a felvonulásra?
    Mert ő egyelőre ebben nem akar részt venni és csak figyel a partvonalról.
    Tartok tőle, hogy valami ilyen van e döntése mögött.

    Az is kérdés, hogy kikből fog állni ez a szövetség.
    Az rendben, hogy az angolok és franciák felvállalják a vezetést, de kik adják a tömeget?
    Lengyelek akik oly elkötelezettek voltak, hirtelen tenni valójuk akadt az ország otthoni védelmével, így nem mennek.
    Románok szintén otthon védekeznének.
    Mi megmondtuk, hogy ránk ne számítsanak.
    Akkor mennek a németek, baltik, mediterán országok?
    De ha mennének is, egyik sincs felkészülve. Ennyire legatyásított seregeket sok idő összekapni. Nem beszélve a társadalmakról.
    Lehet, hogy az lesz, amit írtál, azaz, hogy egyelőre a levegőben csapnak össze?
    Figyelmen kívül hagyják, hogy az orosz légvédelem sokkal erősebb mint az európai? Nem beszélve a pilóták edzettségéről.

  17. 17, Bendegúz

    Csak kitérőként megjegyezném, igaz már írtam róla.
    Az európai harckocsi- tervezés koncepciója ott maradt még 1945. június 22.-nél, miszerint más harckocsik elpusztítására építik és a csattogó lánctalpaik falják majd százszámra a kilométereket, amit jól mutat a tömegük és közel 3 méteres magasságuk. Nem a gyalogság támogatása végett.

    Légiharcra rendezkednek be mindkét oldalon, ezért is fontos az ukrán repülőterek állandó foltozgatása.

    Biztosan azért húzódik hátra, hogy helyet cseréljenek a *nagyon bátrak béketeremtő koalícióval*. Bár ezt jobban elmagyarázhatná majd Robert Salesses vagy Pete Hegseth urak, ha ellátogatna valamelyikük Magyarországra.

  18. 17. János

    Az ukrán repterek egy valós háborúban meg lennének mogyorózva!
    Feltéve, ha Putyin akkor is nem különleges művészkedne, mint most.

  19. Tulsi Gabbard alezredes Asszony
    is arra a következtetésre jutott, mint az Orbánfőni támogatását élvező magyar tehetséggondozó agytröszt, miszerint Donald Trumpnak engednie kell hosszú távon is Moszkva irányába, mert a nagyértékű hadiflottáját és magát a nagyvárosait kockáztatja Ukrajna miatt.
    Persze.
    Ha tényleg erre a következtetésre jutott, akkor Ukrajna miért csapkodja az orosz mélységet – szépen kikerülve a radarsugarakat – a 30 napos tűzszünet alatt? (Április 18.-án lejár a tűzszünet.)
    Európát is ki kell végezni Donald Trump miniszterelnök úrnak az amerikai nemzetbiztonsági tanulmányok – tágabb értelmében, ha békét akar az orosszal és olyan jól kell élni, mint a második világháború utáni két évtizedben.
    Ez nem valószínű,
    mármint az újabb amerikai álom, de a nemzetek egymásnak ugrasztását biztosra lehet venni ( ipartalanítás, szép színes forradalmak, no go zonák, stb…).
    Az esetleges amerikai dandárok etetése – itatása- szórakoztatása (hátha nekünk is megvilágítaná a csapatok mozgatásának témáját az EU-ban Pete Hegseth úr, amiről pont ma beszélt a videóüzenetében a ramstein-i csoportnak), nem menti meg Magyarországot sem, a nyugati döntéshozó központok elleni figyelmeztető rombolásoktól?

    Szudzsa földgázállomást – mint láttátok – az elmúlt hetekben teljesen lerombolták, így vajon a Urengoj – Pomary – Ungvár csövet fogják majd talán használni? Az Északi Áramlat 2. ki lesz zárva a jövőben is.
    Továbbá,
    egy hazafias fórumoldalon eldicsekedett januárban két futballszurkoló, hogy az informatikus cimborák a Himars-ok szoftverét valamilyen műszeres tesztpadon – működő rakétahajtóművel – nézegették és a Google Maps térképét próbáltak rátölteni.
    Lehetséges.
    Ha erre is képesek, akkor mi lesz itthon, ha ránk terelődik az ukrán szájbergyerekek figyelme, pláne a magyar népszavazás Ukrajna, EU-s csatlakozásának negatív eredménye után?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük