Összehangolt, megtorló támadásra készül Európa Donald Trump ellen.

Az Európai Unió tagállamai egységes válaszlépésre készülnek Donald Trump amerikai elnök védővámjaival szemben – írja a Reuters. A tervezett ellenlépések keretében akár 28 milliárd dollár értékű amerikai importtermékre vethetnek ki pótvámot, a fogselyemtől kezdve egészen a gyémántokig.

Az EU csatlakozna Kínához és Kanadához a megtorló vámok kivetésében, ami sokak szerint egy globális kereskedelmi háború kezdetét jelentheti. Ez a konfliktus világszerte áremelkedéshez vezethet és recesszióba taszíthatja a gazdaságokat.

A 27 tagú közösségnek 25 százalékos importvámokkal kell szembenéznie az acél, alumínium és autók esetében, míg szerdától szinte minden más termékre 20 százalékos „viszonossági” vám vonatkozik majd.

Trump vámintézkedései az EU Egyesült Államokba irányuló exportjának mintegy 70 százalékát érintik, ami tavaly összesen 532 milliárd eurót tett ki.

Az Európai Bizottság hétfő este terjeszti a tagállamok elé azon amerikai termékek listáját, amelyekre válaszul extra vámokat vetnének ki. A lista többek között amerikai húst, gabonát, bort, fát, ruházati cikkeket, valamint rágógumit, fogselymet, porszívókat és toalettpapírt tartalmaz.

Különös figyelmet kapott a bourbon whiskey kérdése, amelyre a Bizottság 50 százalékos vámot irányozott elő. Trump erre válaszul azzal fenyegetőzött, hogy 200 százalékos ellenvámot vet ki az európai alkoholos italokra.

A luxemburgi kereskedelmi miniszteri találkozó fő célja az egységes üzenet megfogalmazása:

az EU kész tárgyalni Washingtonnal a vámok eltörléséről, de ha ez nem sikerül, készen áll az ellenlépésekre.

Az EU-n belül eltérőek a vélemények a megfelelő válaszlépésekről. Franciaország szélesebb körű intézkedéscsomagot szorgalmaz, Írország megfontolt és mérsékelt választ sürget, míg Olaszország megkérdőjelezi a válaszlépések szükségességét.

Az első EU-s ellenvámok szerdai szavazásra kerülnek, és várhatóan elfogadják őket, hacsak az EU-tagállamok minősített többsége nem ellenzi. A vámok két szakaszban lépnének életbe: egy kisebb rész április 15-én, a többi egy hónappal később.

5 gondolat erről: „Összehangolt, megtorló támadásra készül Európa Donald Trump ellen.

  1. A végén minden kontinens önellátó lesz. Nem olyan rossz az.

  2. Nem értek hozzá, de ha mindent megvámol szőke Torgyán akkor mi lesz a végén?haza akarja küldeni a migránsokat ? Épp mondta múltkor a tv hogy ha hazaküldi őket akkor ki fogja a házakat és az utakat építeni a mexikóiak helyett?A kulimunkát ők csinálták meg.Ha hazaküldi őket akkor majd a original amerikaiak fognak utat, házakat építeni és füvet nyírni?
    Kérdés hogy annyiért megcsinálják e mint a mexikói vagy inflációt fog gerjeszteni.
    Ha megvámol mindent is akkor ki fogja legyártani az autókat? Mexikóiak helyett az amcsik dolgoznak majd 12 órákat a gyárakban?Kérdés hogy lenne e mindenre kapacitás?Vagy akkor mennyibe kerülne ott is egy új autó.

  3. Az USA ipara versenykèptelen a globális piacon. Ezèrt kellett Európát kicsinàlni, levàgni az olcsó energiahordozókról ès az orosz piacról való levàgàssal. De a lomha gólem mèg ìgy os tohonya, ezèrt jól fel kell verni az àrakat .innentől a világon, s akkor kicsit kompetitìvebb lesz az amcsi ipar is. Ilyen egyszerű ez.

  4. Nem megbosszulni kell.
    Egyszerűen helyreállítani a piaci egyensúlyt.

    Pl. ha az EU-ból küldött autókon van 25% vám, akkor az USA-ból érkezetteken is legyen annyi, hiszen a piaci egyensúly így marad fenn! (Ha nehezebb exportálni egy BMV-t és egyel kevesebbet sikerül az USA-ba eladni, akkor logikusan egyel kevesebb Tesla jöjjön az EU-ba és az a vevő, aki a Teslat vette volna az az árelőny miatt vegye meg azt az exportálhatatlan BMV-t. Ha már piaci alapú kapitalizmusról álmodunk.

    Persze ez csak a „csereszabatos” termékekre igaz.
    Így hát ki kell bővíteni mindenféle másra, hogy „statisztikai” alapon ugyanannyi vámot szedjünk be USA termékeken (és szolgáltatásokon!) mint amennyit az USA-ban beszednek.

    Innen a gazdaságpolitikusok dolga, hogy a beszedett vámokat jól hasznosítsák. Piacbővítésre a vámkárosult exportőröknek, vagy a versenyképes EU termelés felfuttatására.

    Jó példa az IT. Létfontosságú az EU versenytárs kiépítése, így a 25%-al drágább USA IT szolgáltatások helyére csak megéri EU rezidenseket építeni, különösen ha a beszedett vámösszegeket a kormányok az IT fejlesztők támogatására, adókedvezményeire és állami megrendelésekre (hogy garantáltan biztosan beruházható legyen) fordítják.

    Nekem mindez olyannyira egyszerű és triviális.
    És a „politikusoknak”?

  5. 4 Igen, így átfogóan elmondva egyszerűen hangzik. De felépíteni például egy mikrochip gyártást a nulláról egyáltalán nem egyszerű. De még amire meg is van a részletes tudás, hogy hogyan kell csinálni, az ellátási láncokat felépíteni nem egyszerű és nem megy máról holnapra.

    De egyébként egyetértek. Ha nem is egyszerű, itt az idő, gyürkőzzünk neki és csináljuk meg!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük