
A piacok, a tőzsdék, a befektetők a bizonyosságot kedvelik, és pánikba esnek, ha túl sok az instabil tényező, mondja Christine Lagarde. A bankelnök szerint Donald Trump hirtelen és egyeztetés nélküli intézkedései súlyosan megzavarhatják a kipróbált és jól működő rendszereket.
Európának a saját kezébe kell vennie a jövőjét, és le kell szakadnia az Egyesült Államoktól való függőségről, mondja az uniós bankelnök, aki korábban a Nemzetközi Valuta Alap (IMF) vezérigazgatója volt. Ebben a tekintetben Donald Trump robogása akár még előnyös is lehet Európára, mert serkenti a korábban halogatott függetlenségi lépések megtételét.
Ugyanakkor az EKB vezére messze nem becsüli le a veszélyt, amit a hatalmas amerikai gazdaság hirtelen változásai jelenthetnek a világ egészére. Ezért a kontinensnek olyan csapásokkal is számolnia kell, mint az eurózóna inflációs mutatóinak romlása és a szerkezetátalakítással járó váratlan méretű kiadások. De mint minden változásnak, ennek is megvan az ára, amivel számolni kell.
A Dublinban tartózkodó bankelnöknek az ír Newstalk rádiónak adott interjúja szerint Donald Trump tervezett tarifái globálisan is negatívak lesznek, és a kár mértéke attól függ, hogy az USA meddig megy el, mennyi ideig szorongatja a világot, és hogy sikeresek lesznek-e vele a tárgyalások, ha lesznek egyáltalán.
A Trump-adminisztráció szerdán „viszonos vámokat” vezet be, amelyek az amerikai árukra vámot terhelő nemzeteket célozzák meg. Ez a lépés azután történt, hogy új behozatali illetékeket szabott ki a Mexikóból, Kínából és Kanadából – az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereitől – származó termékekre, valamint az olyan árukra, mint az acél és az autók.
„Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy gyakran a tarifák emelése károsnak bizonyulhat azok számára is, akik kiszabják. Ez remélhetőleg majd a tárgyalóasztalok irányába vezet, ahol végre ténylegesen megvitatják a kölcsönös követeléseket, és megszüntethetik az akadályok egy részét”.
Lagarde azért látogatott Dublinba, hogy átvegye a Peter Sutherlandről, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) egykori ír főigazgatójáról elnevezett díjat, akiről azt mondta, hogy „megfordulna a sírjában, ha tudná, mi folyik jelenleg”.
„Azt hiszem, soha nem említettem annyiszor a bizonytalanság szót, mint az elmúlt hetekben, mert a mai napig egyszerűen nem tudjuk, hogy mi lesz a megállapodás és lesz-e az Egyesült Államokkal és a világ többi részével. A kiszámíthatóság jelenleg nagyon hiányos” – mondta.
Lagarde hozzátette, hogy a teljes képhez tartozik még az európai megnövekedett védelmi kiadások gazdasági hatása, attól függően, hogy mire, hol és hogyan költik el a tervezett hatalmas forrásokat.
Ami a piacokat illeti, a globális részvények vegyesen alakultak szerdán, mivel a befektetők arra várnak, hogy Donald Trump amerikai elnök egész pontosan mit jelent be a vámokkal kapcsolatban. Pánik még nincs, de a nyugtalanság egyes adatokból már kitapintható.
A vállalatok azt mondják, hogy már érezték Trump kereskedelmi háborújának hatásait a szerdai nap előtt is. Még ha Trump a félelmetesnél kevésbé büntető vámokat jelent be végül, a kereskedelmi stratégiája önmagában is arra késztetheti az amerikai háztartásokat és vállalkozásokat, hogy befagyasszák kiadásaikat, ami ártana a gazdaságnak. Trump azért is szorgalmazza a vámokat, hogy más országokból visszahozza a gyártási munkahelyeket az Egyesült Államokba, de arra neki sincs garanciája, hogy ez meg fog történni.
Jaj, bizonytalanság, esni fognak a tőzsdék, ajvé! A kisbefektetők buknak egy kicsit, a nagyok kaszálnak egy nagyot, egyébként meg business as usual.
Itt szeretnék hozzászólni *(2558) Trump a kis huncut* poszthoz:
35, Zsolt
Évtizedekig is tarthat a világgazdaság átalakulása az USA külpolitikája miatt.
Az EU – ban még biztos nem jön el az évtized végéig egy preapokaliptikus időszak, mert azon vannak – mint te is tudod – most pl. a közép- európai országok, hogy egymással meg tudják osztani az olcsó orosz gázt vagy kőolajat ( ill. a jövőbeli orosz északi- sarki energiahordozókat) és majd az Adriai – kikötőnkhöz is oda tudjuk engedni Magyarország mostani barátait.
Nyilván még a mozgási energia viszi a gazdaságunk Titanic hajóját, építenek 100 gyárat, utakat, városrészeket, forgalmi csomópontokat, repülőtereket alakítanak át, ott majd valameddig munkavállalók fognak dolgozni és talán Paks 2. is elkészül, pörgetik a belső fogyasztást.
Sok adóforintunkból nem fognak remélhetőleg késlekedni a honvédelem ügyét szolgáló szimulátor – és jelkereső oktatótermek kialakításával sem.
A Honvédelem mindenkinek az ügye kellene, hogy legyen, nem csak a megszállott 0,5 % – nyi állampolgárnak.
A Kormánynak nemcsak a munkahelyteremtésen, cigánkák valódi integrációján, exportpiacok bővítésén, hanem az árvizek hasznosításán is dolgoznia kell!
Itt van Ukrajna EU- s csatlakozása, amiből majd egyszer lesz valami. Jelzem, hogy jelenleg is vásárolható itthon mindenféle, Ukrajnából származó élelmiszer és gabona is, én is ebből főzök. Nagy az ijedtség a mezőgazdasági vállalkozók körében, hogy mi lesz így velük.
Senki nem gondol arra, hogy Ukrajna legnagyobb víztározójának a gátját saját maguk tönkevágták, ahogy azt az eseményt több hónappal korábban jeleztem. Azon a vidéken az öntözéses gazdálkodásnak több százezer hektáron vége szakadt ezáltal. Továbbra is azt gondolom, hogy az EU takarmányoztatását az USA fogja átvenni a roncseurópa kifektetése során.
Helyt adok annak a véleményednek, ahogy * andrew* kollégának megvilágítottad az eseményhorizontot, hogy ne halogasson, ne várjon, hanem fogja már be végre, élete lovait.
Szoktam beszélni arról, hogy az USA nekilátott ipartalanítani Európát és hogy ezt a célját ilyen olyan módszerekkel valósítja meg. Kezdve az olcsó nyersanyagtól és energiahordozótól történő elvágással (ukrán háború, ÉÁ vezetékek felrobbantása), társadalmi feszültségek generálása (cica művelet keretében, helyi komprádor politikusok közreműködésével migránsok tömegeinek betelepítése) folytatva azzal ami most van/lesz, azaz jó erős vámok bevezetése ami az európai iparnak felér egy kisebb atomcsapással (és még Európa akar beleállni egy nagy fegyverkezésre, úgy hogy sem pénze, sem nyersanyaga, sem energiája nincs, most még azt a kicsi nyereségét is leszedi az USA ami eddig vékonyan megvolt – kész nevetség az egész kardcsörgetés).
Ha ezek a felsorolt tényezők önmagukban nem lennének elég biztatóak a még hezitáló USA-ba átkötözés kérdésében bizonytalankodó vállaltoknak, akkor kapnak még egy adag noszogatást. Ti. most készíti elő Amerika azt a szankciós csomagot, ami 500%-os vámmal sújtja azokat az országokat, melyek kereskedni mernek orosz olajjal, gázzal meg egyéb nyersanyaggal (vagyis vásárolnának továbbadás céljából).
Ez első látásra azt gondolnánk, hogy azokat üti hasba akik a közvetítőt játszák ezen áruk tekintetében. Azonban ez csak a látszat. A valós célpont Európa ipara. Ezzel a büntető vámmal elsősorban Európát zárják el az olcsó csempészárútól, amit ilyen olyan közvetítőkön (India, Kína, stb.) keresztül szerez be.
A közvetítőkön nem üthet nagyot. Ők nem fognak meghátrálni, ha nem másért nem, azért sem, mert a saját működésükhöz is elengedhetetlen az oroszoktól beszerzett nyersanyag. Ha nem is adnák tovább pl. a kőolajat átcímkézve az EU-nak, akkor is kell nekik a saját országuk fenntartásához. Vagyis venni fognak akkor is ha Amerika fejrére áll. Ti. máshonnan nem tudják beszerezni ilyen áron és mennyiségben ezeket a termékeket.
Ha jól nézem, két választásuk maradt:
1. bevállalják 500%-os vámot az összes hátrányával együtt (pl. ugrik az USA piac), cserében működő saját iparuk és megmarad társadalmi stabilitásuk,
2. vagy szót fogadnak Amerikának de cserébe leáll az iparuk, fellázad a társadalom. Szerintem ez lesz. Na meg az lesz, hogy – mint járulékos nem kívánt eredményként – a Globális Dél még jobban össze fog zárni. Az USA nem csak a lepusztuló Európából fog kiszorulni, hanem Délkelet Ázsiából is.
De sebaj. Az európai ipart és szabadalmakat begyűjti a szigetére, na meg a több millió jól képzett szakembert (micsoda vérfrissítés!), aztán vár a jobb lehetőségre, figyel és fejlődik magában, magához csatolja a közeli területeket (Kanada, Grönland, Mexikó, Dél Amerika északi részét és Közép-Amerika) ezzel létrehozva az Amerikai Birodalmat. Közben pedig megcsinálja otthon a nagy társadalmi átalakítást (Muszki gyerek már előadta a védett és zárt városokról szóló elképzelését) és az űr meghódítására (azon belül a Mars elfoglalására) fordítja erejének nagy részét.
Hogy mi lesz Európával?
Hát az jó kérdés.
Véleményem szerint a le csúszás vár az öreg kontinensre, büntetésként azért mert lakói, látszatjólétért cserében elárultak mindent, ami európai érték (kereszténység, állam és családszervező eszmék, pl. görög-római civilizációk hagyatéka).
Hogy az miként teljesül ki?
Azt gondolom személy szerint, hogy teljesen mindegy, hogy Európa őrültebb fele nekimegy-e Oroszországnak és ezzel egy nagy pusztulással járó háború áldozata lesz, vagy erőforrások hiányában társadalmi káoszba omlik, mert mindkét esetben ugyanaz lesz a végeredmény mint amit János fórumtársunk szokott itt mondogatni, azaz lovaskocsi és sparhelt világ jön. Na meg migránstelep és skanzen.
Nem mellékesen a jóléti társadalom felszámolódása is segíti az amerikai kivándorlással kapcsolatos döntésben az európai szakképzet polgárokat.
2. János
Valószínű, hogy az lesz amit Te írtál, azaz még egy darabig elzakatol Európa, aztán nekiszaljtja Amerika a falnak (oroszok). Ezt olyan 2030-2035 közötti időszakra teszem. Az addig tartó felfegyverkezés rottyra teszi a társadalmat, hadigazdaság pedig mindent hoz csak jólétet nem, főleg ebben a nyersanyag és energiaszegény környezetben. Szép lassú lecsúszás várható pár évig, aztán egy nagy reccs jön. Az után mi lesz? Lovaskocsi és sparhelt, majd digitális disztópia migráns hordákból szelektált „rendőrök” és ukránokból álló EU-s hadsereg felügyelete mellett.
Azonban jöhet egy gyors összeomlásos forgatókönyv is. Pl. egy pénzügyi csőd. Ezt persze nem akarják, mert akkor az orosszal nem tudnak elbánni, de ha úgy alakulnának a körülmények, ahogy az elitek nem szeretnék, akkor ez a változat is előállhat.
Egyébként nekünk európai népeknek egyáltalán nem jó az ukrán EU-s csatlakozás. Minden szinten ártalmas lesz.
Bendegúz, nem igazán látom, hogy a valóság visszaigazolná az elméletedet az USA agyelszívásáról. Inkább fordítva:
444.hu/2025/04/06/amerika-nagyhatalmi-poziciojat-veszelyezteti-trump-egesz-palyas-letamadasa-a-tudomany-ellen
Kérdés hogy mi lesz ennek a következménye hosszabb távon.Az hogy a viszki ára megemelkedik jelentéktelen dolog.Nem tudom mennyi cucc
megy amerikába és mennyire érinti az országot.De pl. egyik ismerősöm mondta hogy a hatvani Boschból kb. 600 embert küldönek el állítólag és nem nagyon van munka. Beszéltük azt hogy ipartalanítva is van élet, de csak akkor ha át lehet struktúrálni az emberek munkáját stb….
Pl.Nemtudom mennyire igaz hogy elküldönek 600 embert de ha igaz akkor azért ezek már elég nagy számok mert a környéken nem feltétlenül tud felszívni a piac mindenkit. Pl nincs az hogy akkor majd elmegy mindenki szakmunkásnak mert nem valószínű hogy pl. az elküldöttek házat szépítgetnének munkanélküliként.
De hallani máshonnan is hogy pl. Thyssen krupp egész szalagot nem indít be talán a Jászfényszarui gyárban.
Egyébként nem tudom mennyire komolyak ezek a dolgok mert akkor tudná meg az ember ha nem lenne munkája és pl. azon a környéken nem is találna
és a saját bőrén tapasztalná meg.
Persze az is lehet hogy ez a spirál eleje még csak és mondjuk 3 év múlva mondjuk egy régen 5 ezer fős bosch 500 fóre zsugorodik.
Vagy mondjuk a most kb. 4 millió foglalkoztatott 3 év múlva csak 3 millió lesz.Baj akkor lesz ha pl. a következő félévben halljuk hogy ismét lapátra tettek 500 embert
ilyen nagyobb cégek.
5 Igen. Az, hogy valakit lapátra tesznek, és nem talál állást, mert pang a munkapiac, egyénileg tragédia. Ha ez tömegesen fordul elő, az recesszió, ilyen volt már többször is, és azért a civilizáció mindig túlélte. Kérdés, hogy most is erről van-e szó, vagy ez már az összeomlás kezdete?
Hány nap múlva áll meg a Rheinmetall, Leonardo, Hensoldt, Howmet Aerospace, Saab, Thales, Thyssenkrupp…stb. részvények zuhanása?
A többi ágazatról nem is beszélve!
A vámok – és szélesebb értelemben a jelenlegi amerikai elnök gazdasági intézkedései – csak a felszínen szólnak arról, hogy az Egyesült Államok iparosodását biztosítsák. Ez is egy szempont és valóban vannak és lesznek is még ilyen hatásai is.
De a lényegét tekintve pontosan ezek az intézkedések, már középtávon is, az amerikai és a globális pénzügyi-gazdasági rendszer jelentős átrendezéséhez fog vezetni, egyrészt nagy súllyal nehezedik rá a jelenlegi pénzügyi-gazdasági rendszerre, átrendezi a meglévő gazdasági láncolatokat, érdekeket, máshová helyezi a hangsúlyokat ilyen tekintetben és elindít egy dominó-effektust odahaza (az USA-ban) és világszerte is, ugyanis a jelenlegi világban egy amerikai vámpolitika, természetesen, globális hatásokat vállt ki.
Az emberek ugyan nagyon is jól tudják, de mégis hajlamosak elfelejteni, hogy a FED bizony egy magánbank és nem az ország nemzeti bankja. Tehát nyilvánvalóan, ha meglevő gazdasági rendszerbe olyan előre kiszámíthatatlan módon nyúlnak bele (és nem egyszer, hanem sokszor!), mint azt Trumpék teszik és még tenni fogják, akkor ezt a status quo elleni hadüzenetnek kell hogy vegye a címzett. Ugyanis az ő általa kiépített és finomra hangolt rendszerbe tenyerelnek bele nagyon durván Trumpék!
Éppen ezért várható az elkövetkező években – a klasszikus lejárató kampányok mellett – Trump és kulcsemberei ellen akár fizikai támadások, „narancsos forradalom” magában az Egyesült Államokban (hiába nincs ott, a vicc szerint, amerikai nagykövetség!), ellenállás a „független bíróságok és bírók” szintjén stb.
Ugyanis nem babra megy ki a játék! Ezek a döntések ugyanis nagyon nagy érdekekkel mennek szembe és látszat ellenére nem csak az USA-n kívüli érdekeket érinti, de bőven a „bentieket” is.
Lehet olvasni a szöveget és olvasni a sorok között is egyben…
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20250406/brit-miniszterelnok-a-vilag-az-eddig-ismert-formajaban-megszunt-752939
7. János
Meddig esnek a részvények?
Jó kérdés.
Hát, pont addig amikor Amerikának megfelel árban, azaz, hogy felvásárolhassa.
Ez is Európa deindusztrializációjának a része. Sőt. Csak igazán ez a része.
Az oroszok is ezt csinálták, amikor a bezuhant árú orosz ipari részvényeket az orosz állam felvásárolta, mondjuk, ötöde áron. Igaz ezzel csak magát mentette, mig az USA akció Európát dönti be.
Egy szó mint száz, Amerika éppen most vásárolja fel Európát. A részvényárak összeomlasztása pedig egy eszköz.
Csak, hogy itt mi lesz pár éven belül, én nem tudom (tudom, tudom János, lovaskocsi és sparhelt – és sajnos igazad lesz).
9 – A lovaskocsi és a sparhelt a legkevesebb. Lehet úgy tisztességesen, boldogan élni, hogy a technikai színvonal alacsony. A totálisan kontrollált digitális disztópiától sokkal inkább tartok. Vagy helyette a Mad Max-tól, de az még mindig a kisebb rossz lenne, szvsz.
6.Ábel
Azt hogy hol vagyunk most nem látni még.Nekem csak most 2 ismerősöm mondta hogy becsüljem meg a munkámat mert 1-2 helyen látja hogy nagy elküldések vannak.
Nekem szerencsére helyben van a munkám mert nem tudok azonosulni azzal hogy még munkahelyre napi 1-3 órát ingázzak kocsival hogy aztán dolgozhassak 8 órát.
Egyik ismerősöm kb. 40 km-re talált munkát ami stresszes is és közölték hogy el lehet menni ha nem tetszik ez nem arról árulkodik hogy ha ilyen „messze” talált munkát hogy sok munkalehetőség van.
Alapvető mérőszámnak az jó hogy hány millióan dolgoznak ma Mo-on még ha kicsit hamisítják is.A mutatószámok alapján még nincs semmi mert több mint 4 millióan dolgoznak.
Persze igen a nagy kérdés hogy most elindult e a nagy összeomlás vagy egy átmeneti ipari visszaesés van csak. Ezt csak akkor tudjuk meg ha eltelik egy pár hónap és
újabb elküldések lesznek a nagyobb mulitcégeknél cégenként több 100 fővel.Bár hozzá kell tenni hogy 4 millió feletti foglalkoztatottságnál meg nem
tűnik olyan soknak innen onnan pár 100 fő elküldése.
Azért szerintem akkor kezdődik a buli ha mondjuk a 4 millió foglalkoztatott beesik 3-3.5 millióra első körben és nem azt látjuk hogy pl. a házakon fel van újítva minden.
Ezen állapot eljöhet évek alatt is pl ahogy írta Bendegúz hogy 2030 után lesz szerinte itt gebasz, de eljöhet hirtelen is ha lesz egy pénzügyi összeomlás.
Illetve lehet olyan állapot is hogy várjuk várjuk és még 10 év múlva sem történik nagyobb változás.Mondjuk én már lassan szerintem 15 éve érdeklődök az
összeomlás iránt és talán a blogot is azóta olvasom.Mondjuk ha 10 év múlva sem történne semmi az már egy negyed évszázad összeomlás várás lenne .
Belegondolva csak olvasással és komment írással több 100 órát töltöttem el az évek alatt, és az durva lenne ha semmi nem történne.Na de amúgy meg ez egy hobbi
is egyben és amúgy valószínű hogy nagy változások lesznek.De van hogy a változások lassan mennek negatív irányba így nem is veszi észre azt az
átlagember.Nem hiába emlegettem itt régebben nagyanyáink idejét és ahhoz az életstílushoz képest már most is egy digitális rabszolgaságban élünk több aspektusban.
7,9,10
A jelenlegi tőzsdei esés még nem sok Az elmúlt években a covid kivételével szárnyalt a tőzsde.Sok részvény több 100%-ot ment fel (apple, meta, tesla,nvidia. stb…)
Több 100% emelkedés után 10-20% esés nem sok ha az ember chartot néz (és nem csak híreket olvas) akkor látható hogy ilyen esések mindig vannak.
Pl. a covidkor is beszakadt minden majd mint akit kilőttek olyan emelkedés volt.Amikor Trumpot megválasztották szárnyalt a tőzsde,most meg a negatív hírekre
egy kicsit eresztett de ez teljesen természetes (még), sőt nagyon régen volt lefelé menő piac amikor 1-2 évig csak lefelé mennek a részvények.
Baj akkor lenne ha pl. dow jones index zuhanna 70-90%-ot és pl. nyugdíjalapok pénzei elszállnának és az usa-ban újra lenne egy olyan válság mint 2008-ban vagy nagyobb..
Egyenlőre ezzel a 2-3 napos eséssel erről még nem beszélhetünk mert a piac érzelmi alapon reagálta le a híreket. ahogy szokta. Az esések amúgy mindig gyorsabban történnekaz emelkedéshez képest.
Nem kizárt hogy nagyobb gebasz lesz mint 2008-ban amikor sok usa vállalkozás ment a levesbe, sorban álltak az ételért és a segélyért az amcsik és sokan öngyilkosok is
lettek a kilátástalan helyzet miatt.Mondjuk ha usa így bedőlne akkor vinné magával európát is mint 2008-ban.
9, Bendegúz
Ugyanazt kell csinálni, mint a Covid alatt:
gyakorolni a legrosszabb gerillaháborúra és előkészülni a majdani HUXIT kiugrásra (vasút, kikötő, atomerőmű, Montenegró-Szerbia-Szlovákia-esetleg Ausztria mindennemű szövetsége, vasúti átrakodó, teherhidak, tartalék nukleáris üzemanyag, nemzetközi kereskedelem fenntartása alacsony haszon esetén is, másik tartalék kőolaj-vagy gázolajtározó építése, árvízhasznosítás/erdősítés, déli irányú új gázvezeték, vasfüggöny nyugat-európa felől, amerikai autógyár építése – a barátságra való tekintettel). Fegyvergyártás-és kereskedelem, nagyszabású hadijátékok a szövetségesekkel és a civil szféra bevonásával.
A magyar lakosság hazafias érzéseinek fejlesztése – hasonlóképp a dél-koreai mintára: pódiumról lehet megnézni a hadgyakorlatokat.
Biztonságos jövőt készíteni a mai hároméves kisgyermekeknek.
A NER-figurák és kapcsolati tőkéjük felszámolása.
Katonaviselt és kognitív kompetenciával rendelkező emberek beemelése a Kormányzatba és az Országházba.
12, andrew
Nem Amerika fog bedőlni, hanem kelet / közép-Európa.
Gazdasági atombomba, mint mondta Szíjjártó Péter külügyminiszer úr és Bendegúz fórumtársunk is.
Egy sikeres kísérlet a technológiai és kereskedelmi szállítási láncok szétszakítására!!
Pláne, ha a jövőben megcsapkodják az Orosz Föderáció újonnan csatlakozott nyugati peremét a *nagyon bátrak békefenntartó koalíciója* és utána a sparhelt színvonal következik nagy gyermekhalandósággal összekötve.
((Javaslom figyelmetekbe a Fehér Ház hivatalos youtube-csatornáját, 1 billió dollárral szeretné támogatni (ill. hadiipari részvényeket szerezni) Donald Trump miniszterelnök úr a védelmi ágazatot.
forrás:
President Trump Participates in a Bilateral Meeting with the Prime Minister of Israel, Apr. 7, 2025))
Abel: „A kisbefektetők buknak egy kicsit…”
Jobb országokban a nyugdíjalapok is pl. befektetési alapokban vagyis részvényekben tartják a pénzt…. szóval lehet sokat bukhatnak azért.
Ami jó hír hogy számításaitok szerint amit beszéltük a Trump a kis huncut poszt alatt 2030 után várható európában nagyobb bedőlés azaz sparhelt lovaskocsi színvonal.
Ha ez igaz lesz és addig pl. még lesznek munkahelyek akkor van egy kis időnk még felkészülni anyagilag és saját egyéni stratégiával. pl. sparhelt vétele főzéshez, fűteni
tüzifa betárazás, esetleg később élelem, ruhákat eltenni, stb…..Semmi sem örök legyen az egy rendszer vagy életforma, biztos sokat fog változni az EU is 5 év alatt már ha fennmarad.
Persze az igaz hogy hiába minden felkészülés ha mad max. lesz akkor max. azt is el kell fogadni lesz ahogy lesz.De amit említettem hogy egy jó stratégiával az ember elcsíphet jópár szép évet otthon szabadon de csak akkor ha pl. nem lesz hirtelen pénzügyi krach ahogy Zsolt is írta.Én már alig várnám (ráhatásom nincs) hogy a kényszerűségből ugyan de kikerüljek a napi robotból és szabadon tölthessek otthon pár évet. Megmonom őszintén ebből a mocsok világból nekem max.60-65 éves koromig elég főleg hogy durvulnak a dolgok. Most vagyok 41 tehát max. 20-25 év.Ha max. 5 évet még dolgozom utána meg a maradék 15 évet csak kihúzom a vagyonból minimál életstílussal .Amúgy semmit értelme itt már majd öregkorral, szép kényelmes nyugdíjas évekkel számolni ahogy itt beszéltük. Nehogy azt higgye itt valaki hogy majd 70 évesen a párjával európai körutakra fog járni.Minden konvergál a 0 felé.Mindegy ez hosszú téma most nem megyek bele.
Épp ma beszéltem a benzinkutas idősebb manusszal és az ő véleménye is az hogy gatya lesz. Azt mondja hogy a környékbeli autóalkatrészgyárak gatya
nincs megrendelés és cumi lesz.Hozzáteszem lehet ez még azért nem látszódik mert talán max. 3 hónapja indult el a buli és még nincs látszata.
Csak egy megjegyzés most eszembe jutott Érdemes néha megnézni a Vademberek Ben foggal sorozatot ahol embereket mutat be a világ minden táján akik elvonultak a civilizáció vagy az „emberek” elől.Tegnap épp egy ír 80 éves mamát mutatott akinek a „házában” egy sparhelt volt és semmi cicoma, olyan volt mint az 1900-as évek parasztháza.Egyébként áradt a nyugalom róla ahogy él. Érdemes megnézni egy pár részt mert mindegyik egy más életet mutat be hogy hogyan élnek.
13 Ez az! János for president! Nem indulsz a választásokon?
15 Vaki: Ha csak olyan lesz ez a válság, mint a 2008-as volt, akkor öt éven belül visszaállnak a részvényindexek a korábbi pályákra. Aki pont ebben az öt évben megy nyugdíjba, annak szívás, de azért nem azt jelenti, hogy nyomorognia kell, csak 10-20%-al kevesebbel kell beérni. Nyilván fáj, de azért nem a vég. Aki meg tud várni, annak gyakorlatilag semmi baja se lesz.
Amíg nem jön az összeomlás!
16 „Megmonom őszintén ebből a mocsok világból nekem max.60-65 éves koromig elég” – Majd megnézlek, mit mondasz 65 évesen!
14.János
Amiket leírsz szép dolog hogy hogy kellene stratégiázni az országnak de attól tartok nem sokminden valósul meg belőle.Régebben én is gondolkodtam azon hogy hogyan kellene átstruktúrálni pl. a mezőgazdaságot, élelmiszerellátást de felesleges mert nem arra haladunk.
A hazafiság jó dolog és tisztelem benned. De nekem sokszor az a gondolat merül fel hogy kit lehet tisztelni a hazában? A kisebbségi BMW-s bűnözőket
akiket nem fognak el soha mert olyan a rendszer hogy ők nem büntethetők, a politikusainkat, a gazdag magyar fukar vállalkozóinkat akik kizsigerlik az alkalmazottaikat, a kissebségieket vagy a románokat akik szintén mocskok. A managereinket akiket a saját jólétük érdekel és tűzbe dobnák az alattvalóikat ha az érdekük úgy kívánja,és hazaviszik az 3-5x pénzt a semmire, a jó magyar fiatalokra nézzünk fel akiknél 10-ból 9 ember olyan suttó gondolkodású hogy nem adnám a vérem értük, a szép magyar nőkért akik közül nagy százalékuk hozományvadász, a celeb sztárokért akik milliókat keresnek néphülyítéssel, a rendőreinkért akik a kis magyar kihágót megbüntetik de a maffia drogdílerekhez hozzá sem mernek szólni…a sort folytathatnánk de nem sok ember van akiért a vérem adnám honvédelem címén, talán 10%…..
Sajnos társadalmunk annyira szétzilált lett minden téren hogy ez nem egy egyenlő társadalom összetartással mint pl. régen az erdélyi közösségek egyenlőség mindenki dolgozik,nem jobbmódú, tisztelet egymás iránt a haza iránt, azonos szinten és érdeklődési körön mindenki, kereszténység, régi értékrend stb.. Na egy olyan társadalomban a hazafiság egy jó téma de ebben a gatya társadalomban számomra már nehezen értelmezhető.
18 Andrew, nem kevés gyűlölet van benned…
Neked azt javaslom, ha ennyire utálsz mindenkit, akkor azért menjél katonának, mert ott kiélheted a gyűlöleted: ha kitör a háború, legálisan lehet az ellenfelet gyilkolászni. Egyszerre lesz rohadt manager meg mér ráadásul román/orosz/akármi is.
Ha meg te veszel oda, akkor legalább nem kell a továbbiakban ezt a sok senkiházit elviselned. Win-win, nem igaz?
19.Ábel.
Nincs bennem gyűlölet.Azért vannak jó emberek is, főleg az idősebb korosztály aki normális. Amit írtam egyrészt személyes tapasztalatmásrészt mások megfigyelése.Azért te is látod hogy egy megváltozott világ van minden téren és semmi sincs rendbem.
20 A világgal sok baj van, de az emberek, akik körülvesznek, túlnyomórészt normálisak. Nem mondom, hogy mindenkihez lángoló szeretet fűz, de bajom kevesekkel van csak, az se túl súlyos.
És nem tudnék az ismerőseim közül olyat mondani, aki érdemtelenül gazdag. Konkrétan azok a barátaim, akik tényleg gazdagok, piszok kemény munkával érték ezt el. Én sosem tudnék úgy dolgozni, ami nekik alap.
Biztos nem ugyanaz az ismerősi körünk, de valahogy kétlem, hogy az összes jófej az én közelemben él, az összes barom meg melletted. Szerintem az igazi különbség a mi szemléletünkben van.
19, Ábel
A Mad – Max világ pontosan azért jöhet el a jövőben, mert egy csomó ember homoszexuális beállítottságú tudattalanja ezt vágyja. Ezt véli jogosnak, hogy más férfi testébe a mad- max világban nagy kéjjel engedje bele a hidegfegyverét vagy a tűzfwgyverének lövedékét.
A tudattalan az úr a házban.
Ha esküt tennél, akkor más emberré válhatnál, amolyan jézusi férfivá.
Még Kowalskiék is megénekelték erről a lényeget ( Tizenötmillióból egy)…ismered?
A honvédelem nem a gyilkolászásról szól Ábel, de előfordulhat, hogy az ilyen egyének átcsúsznak az alkalmassági vizsgán.
18, andrew
Önismeret nélkül élni ugyan lehet, de jobb elégedetten élni.
Kedves Éva,,valahogy átment egy hozzászòlás a nevemmel,kérlek töröld,ha megy…,újra írom a nickel.Köszi.
Ábel,túlnyomórészt normálisak….,
ilyen egocentrikus,kütyüiktöl függö,azok által generált valòságban élö társadalmat még nem látott a világ.
Andrew be van tojva(bocs Andrew),és tanácstalan,amit megértek.Mikor kezdödik,milyen lesz…,de Tibor bá megírta…ültesd el a diòfát….
22 Jézus azt mondta, ne esküdözzek.
22 Ez a homoszexuális tudattalan, nekem freudi bullshitnek hangzik. Egyébként a gondolattal kacérkodom egy ideje, hogy beálljak területvédelmi tartalékosnak, csak attól tartok, hogy ha hábororúra kerülne a sor, akkor minket küldenének elsőnek, ha már ott vagyunk kiképezve. Én meg itthon akarom védeni a hazát, azon belül lehetőleg a járást, a közösséget, amiben élek.
Egyébként meg valószínűleg alkalmatlan lennék fizikailag.
24 A kütyüfüggéssel mindannyian küzdünk, ez tény. A fiatalok, akiknek a képernyőidejét a szüleik nem korlátozták eléggé, különösen érintettek. Ezzel együtt szerintem közel se reménytelen eset mindenki. Akikkel találkozom, akikkel ténylegesen tudok beszélni, emberi kapcsolatot kialakítani, többségükben nagyjából rendben vannak – a problémákkal együtt is. De azt gondolom, hogy a problémák is az élet normális velejárói.
22.János
Önismeret van több is mint gondolnád.Elég sokat filozofálok mindenen, Gondolj bele mennyi önismeretük van azoknak a munkatársaimnak akik szünetben kijárnak cigizni,
fogalmunk sincs az eljövendő időkről és annyi a beszédtémájuk hogy kipletykálják a munkahelyi eseményeket.
24.Haten
Nem vagyok betojva, sőt várom is ezen rendszer végét, de mint írtam sok ráhatásom nincs a dolgokra úgyis az lesz ami lesz.
A MIKOR kérdése az hobbiból foglalkoztat mert izgalmas téma amikor pl. itt is állítjuk hogy mi lesz vagy éppen Stumpf Balázsék.
Persze nem csak hobbi mert ha bárki tudná pontosan hogy nagy gebasz lesz akkor biztos átalakítaná az életét köztük én is úgy stratégiáznék hogy nekem jobb
legyen.Amiket írok nem hülyeségből írom és nem amiatt hogy ÉN-velem mi van, hanem azért írom hogy hátha sikerül valamelyik olvasónak
a szemét felnyitni az eljövendő időkkel kapcsolatban.Lehet hogy épp a 23-ik blog olvasó jőn rá hogy neki is hasonlóan érdemes cselekednie.
Persze van aki azt mondja hogy ő teljesen másképp cselekszik a jövőben.
Itt van pl. a vagyon felélése dolog.Ez sem egy kényelmi és kétségbeesett dolog de pl nekem nincs utód mint ma sokaknak.De ha lenne is nem tudnád mi lenne a szitu mert rengeteg szituációt láttam ahol a gyerek a jusst várta vagy leszarta a szülőket. Ebbe most ne menjünk bele mert hosszú téma.
Ugye jön az összeomlás dolog majd így vagy úgy. Az ember idősödik. Talán írtam valahol hogy 40 évesen más a szitu de majd 50-60 évesen bárkit elkaphat egy betegség is és az vihet mindent még akár az összeomlás előtt is.Az ember itt hagy mindent 500ft-ot sem visz magával.
Nyilván ha van egy vagyona az embernek (ház, pénz, ingóságok, földek stb…) nem akarja majd az önkormányzatra vagy a távoli rokonokra hagyni majd.
Már a mostani helyzet is olyan hogy nem tudod hogy épp holnap lesz e munkád vagy nem nemhogy több éves távlatban.De több éves távlatban
durvulnak a dolgok és biztos beüt a krach.Nehogy azt higgye már valaki hogy majdan ha 50-60 évesen elküldik akkor kell valahova, már most nem kell nemhogy 10-20 év múlva.
Épp ezért mondom tanító jelleggel hogy amit tehet az ember az az hogy ha még esetleg pár évig megy a gazdaság akkor dolgozzon az ember utána meg élje fel a vagyonát legyen szabad.A maradék időt az ember töltse a családdal szabadon Reggel lefőzöd a teát és beülsz tévézni,pc játékokkal játszani, figyelni a természetet, relaxálni, híreket olvasni, házimunkát elvégezni,olvasni, kicsit dolgozgatni, kertészkedni stb…..
Épp egyik ismerősnél jártam akik pöpecre újítja a házát.Mondom magamban mi a francnak, hova, minek, mire?
Érdemes olvasni pl. nyugdíjas témáról fecebook bejegyzéseket ahol van 2000 komment. Sok fiikikai munkás 50-60 éves korára gatya, 25% meg sem éri a 65 nyugdíjkorhatárt, nemhogy a majdani 70-et. Inkább élek majd nemsokára 10-20 évet nyugdíjasan minthogy 70 évig dolgozzak és másra maradjon a vagyon vagy épp az is benne van a pakliban hogy az ember manapság 50-60 évesen kampec egy betegség által.
Mégegyszer írom itt nem ÉN-rólam van szó hanem arról hogy ki mit kezd a maradék idővel az összeomlás-egészség és vagyoni helyzet függvényében.
Ne legyen senki sem annyira naiv itt 40 évesen hogy azt hiszi hogy majd 60-80 évesen is ereje tejében lesz.A francokat, jön egy betegség és kettétörheti az életét
akár 60 évesen.Nem kevés példát látni pl. utcánkban alig látni valakiket megöregedni akikről régen azt hittem hogy 80 évesen is látom majd őket.
Persze tudom hogy másnak a papa 80 évesen is felássa a kertet de nem az az átlag és főleg nem az lesz ahogy haladunk előre az időben.
Egyébként az ember gondolkodása sokat változik.Egy példa: egyik rokonom mondta nekem pár éve hogy jaj én helyben vagyok egy cégnél bla-bla miért nem megyek el onnan hülye vagyokmert hogy ó utazik naponta inkább kocsival Most pár évvel később mondja nekem jajj de rossz bejárni naponta 45 km- ingázni hajnalban kelni stb. szóljak már ha tudok a városban helyben valami munkát helyben mert gatya mire hazaér és a 8 óra munka 12 órába tellik mire mindent beleszámol indulástól érkezésig.
Namost bárkivel előfordulhat a fenti eset mármint nem a munka kapcsán hanem egyéni stratégia kapcsán a jövőre nézve.Ma valaki még lehet úgy gondolja hogy
hülyeség andrew stratégiája, „holnap meg megérti hogy nem is annyira rossz az eljövendő idők függvényében.Persze ez egyénfüggő.
28 Ez a vagyon-felélés azért rizikós. Például a házat, amiben laksz, hogyan éled fel? Felveszel rá jelzáloghitelt? És mi van, ha aztán ugrik a ház, elköltötted a pénzed, mondjuk 65 éves korodra, és a terveiddel ellentétben még mindig életben vagy? Öngyilkos leszel? Mi van, ha még akkor is lesz életkedved?
Ez előfordulhat akkor is, ha addigra már nyakunkon lesz az összeomlás, de akkor is, ha még nem.
30.Ábel
Ahogy haladunk előre az időben majd 1-2 év múlva többet látunk abból ami jön vagy amiket itt is beszéltük.
Pl. először a készpénz felélése (fapadosan 2millió/év elég), utána pl a föld eladása
Nekem még a nagy házunk mellett ott van mamám kockaházának a fele és dédmamám parasztháza amit 50 éve nem laktak.
Oda is le lehet menni majdan ha eladom a nagy házat vagy ki adom bérbe.Vagy egy bódéba és a nagy házat eleinte kiadom majd eladom és utána bódé a szomszéd
vagy dédmamám telkén.Sok lehetőség van.
Persze nem lesz egyszerű mindez pszichológiailag kicsit sem.
De gondolj bele hogy dolgozni 70 éves korig majd onnan a sírba menni vagy jobb esetben max. pár évet nyugdíjban élni majd itt hagyni a teljes vagyont szintén semmi értelme akkor inkább a vagyon felélése.(pl egy könyvet fél éve nincs időm kiolvasni) Persze furcsa és rossz érzések töltik el az embert már a gondolattól is de látom nagyszüleimről de bárkit mondhatunk például egy milliárdos színész is itt hagy mindet a végén.
A változások gyorsak lehetnek a jövőben válság összeomlás stb…A munkahelyen is leépítések voltak az elmúlt 2 évben és rossz érzés visszagondolni hogy a munkatársak itt voltak évekig most meg nem .Olyan mint a háború elveszítettük ezt meg azt a munkatársat .Valahogy az embernek ezek miatt is van egy olyan összeomlás érzése hogy megyünk bele a fináléba. Vagy pl. anyám mondja hogy elkoptak azok a régi ismerősök akikkel még anno az úton vagy boltbamenet jókat lehetett beszélgetni.Nincs is nagyon csak 1-2 ember már mert kihaltak vagy nem közlekednek.
Nézd ma 60-65 év elég Nem az a klasszikus családmodell van mint régen nagyanyáink idejében hogy papa mama kockaházban gyerekekkel.unokákkal stb…..
Ennek már sajnos vége szinte mindenhol.71 körül van a férfiátlagéletkor.Aki megéri a 70-et többségük már beteg 80 felett meg pláne, tehát a mai világben
nem érdemes 70 fölé menni. Namost majd akkor meglátom mi lesz a szituáció 50-60 körül mert bármi lehet, normális asszony vagy akármi.Ha szar lesz a helyzet akkor ja
akár öngyilkosság is lehetőség, nincs abban semmi különös Csak Japánban évi 20-25 ezren lesznek azok pedig még minden jól működik.Havi 11 ezer ember hal meg kigyómarásban a világon vagy épp több százezren vérmérgezésben a tetanusz hiánya miatt.(főleg ázsia)Amúgy ha olyan lesz a helyzet akkor meg mindegy hogy 70 vagy 60év mert 10 év az 3650 nap pluszba az olyan mindegy Amúgy gondolj bele hogy ha mi elmegyünk akkor max. a gyerekek emlékeznek meg évi 1x a sírodnál. Ha ők sem lesznek az unokák át, már felejtős hogy majd megemlékeznek max.nov 1-én kapsz egy gyertyát jobb esetben, meg egy kósza gondolatot hogy ki voltál de az sem biztos a mai világban a fiatalokat elnézve.Vagy pl. a házadat is más fogja lakni 50 év múlva ha még fog állni
ugye milyen szomorú dolgok ezek de a vagyon így vagy úgy elszáll idővel.A kérdés az hogy vesz e az ember szabadságot rajta vagy hagyja elszállni és ezen stratégiázni a
végidőkben az összeomlás előtt fontos dolog.
29 Andrew
Ami a házfelújítást illeti, azért van, amit érdemes megtenni. Mi például most az ereszcsatorna rendszert fejújítjuk, hátra, a kert felé vezetjük az összes vizet hordóba. Beszereztem két köbös tartályt, abba megy tovább a víz. arra kerül a sor, hogy a kert terményeiből kell jó részt megélni, nem árt, ha az aszályban öntözni tudsz. Pár hete is akkora eső volt, ami simán feltölt ilyen tartályokat.
31 Így is lehet élni, csak minek. Ha én egyedül lennék, nekiállnék valami olyannak, amit tényleg élvezek. Vagy nekiállnék marhát tartani, vagy vennék egy lakókocsit, és nekivágnék a világnak.
De az, hogy otthon vár valaki, asszony, gyerekek, van kihez bújni, szólni, megfizethetetlen. Egy egészen más minőségű élet. Nem telik el hiába az életem, mert tovább tudom adni: ez ad értelmet az egésznek. Az ember alapvető szükségletei közé nemcsak az étel és a lakás tartozik, hanem a szeretetkapcsolatok is. Így ebben sem szenvedek szükséget. Volt vagy 10 év az életemben, amikor nem így volt, és el kell mondjam, sokkal jobb így.
Az nem különösebben érdekel, hogy ötven év múlva fog-e rám emlékezni valaki. Nekem időnként eszembe jutnak a nagyszüleim, édesapám, azért évi egynél jóval többször, de nem ez a lényeg. Hanem az, hogy amíg itt vagyok, tudok-e valami hasznosat tenni, valamit hozzáadni a világhoz, amivel kicsivel jobb lesz – nem mellesleg a saját utódaim számára is. Ha sikerül többet adnom, mint amennyit ártok, elhasználok, már volt értelme.
32. Orsi
Jó fejlesztés,de nekem az a véleményem, hogy egy szivattyú 15 perc alatt felszív 1-2 köbmétert így egyenlőre jobb a szivattyú.
Azt szoktam mondani hogy ha már oda jutunk hogy nem lesz áram a szivattyút működtetni akkor nagy lesz a baj.
A házfelújításról annyit hogy túl van tolva a fogyasztói társadalom elvárásai szerint.pl. 40 éves palatetőnk új gondolkodással már cserés lenne,de amúgy simán kibír még 20 évet ami pont elég.Egy 6-7 milliós tetőcsere helyett 2db vödör 1000 ft-be került és tök jól működik.PI 40 éves fürdőszobafugái néhol kopottak de vagy elviselem vagy kiadok 2 milliót.
Ott van pl a szigetelés.8-10 millió lenne a szigetelés.Megtakarítanék évi 100 eft-al többet.Ha még élek 20 évig akkor ez 20x100ezer= 2 millió ft megtakarítás lenne
úgy hogy kifizettem 8-10 milliót a szigetelésre.Ráfizetés lenne az egész.
Aztán még az is lehet ha tényleg bejön a sparhelt lovaskocsi színvonal hogy 1 helyiséget tudunk majd csak fűteni kandallóval vagy kimegyünk a melléképületbe
15m2-re és csak azt fűtjük nagy hidegekben.Sok stratégia van.Kerítés csere ugyanez: 40 éves itt ott már öreg és korhadt de összességében még jó és nem kell 1 milliót kiadni erre.
Persze nem kell fanatikusnak lenni ha kell én is lecserélek egy régi padlószőnyeget vagy beltéri/bejárati ajtót hogy szebb legyen, de nagy összegeket nem érdemes elkölteni. Azért látszódik hogy az a világ jön amikor jól jön a tartalék.
Én is teszek pár alap zöldséget a kertbe de még nem sokat mert az a világ van hogy jobban megéri megvenni 2 zsák krumplit párezerért mint időhiány mellett megtermelni. pl. Cseresznyebefőtt vagy cékla 600 ft egy üveggel kár vele kínlódni. Persze a trend megfordulhat idővel.
Elvileg 2 év múlva olajellátási hiány indulhat globálisan Gelencsér András szerint, meg ugye európa is megy le a lejtőn és a háborúnak sem lesz vége meg bármi közbejöhet úgyhogy fontos a tartalék.Persze nem kell elhinni senkinek semmit de meglátjuk mi lesz.
9. bejegyzést folytatva, illetve annak alátámasztására, hogy Amerika az EU kifosztására játszik beteszem az alábbi társalgást.
Ha figyelmesen hallgatjuk, sokszor visszaköszön az amiről mi itt szoktunk beszélgetni, azaz, hogy az USA kénytelen visszaiparostíani (ti. eddig főleg abból élt, hogy a világpénznek elismertetett dollárját nyomtatta és megvett azon mindent, a helyett hogy termelt volna – na ez járt most le), ha nem akar tönkre menni, és hogy ezt a mi kárunkra akarja elkövetni.
Több mint 10 éve látszik ez a tendencia. Trump már az első ciklusában elindította ezt. A demek az iparosítás helyett továbbra is a zsiványkodást részesítették előnyben. Ennek eredménye Ukrajna háborúba kergetése, vagyis hogy vele akarták leverni a medvét. Ennek elsődleges oka az volt, hogy kiszámolták, hogy az ukránok vagyona nem lesz elegendő a nyugati jóléti világ fenntartásához, csak egy levegővételére, a hosszabb ideig való fennmaradáshoz kellene az orosz vagyon is. Na ez nem jött össze. Közben pedig Kínát hanyagolták, pedig vele kellett volna foglalkozzanak. Most amikor az oroszok leigázása sem jött össze, meg Kína is még jobban megerősödött, elkezdtek kapkodni.
Trump mindezt látta és más utat választott. Amerikát újra iparosítani kell, ennek feltétele, pedig a gyenge dollár, akár világvaluta szerepének megszűnése is (ez az importot fogja gyengíteni) és a relatív nyugodt társadalmi körülmények megtartása (ezt szolgálják a migránsellenes intézkedések). A rend fenntartása tény, hogy nem lesz könnyű, főleg ha a dollár gyengülése magával hozza az amerikai jólét felezését is, de nincs más választása az USA polgárnak, mert ha nem fogadja el a megszorításokat, akkor Amerika be fog dőlni, ti. nem lesz végbe vihető a reindusztrializációja.
A másik nagy probléma, a képzett munkaerő. Ott sincs már sok dolgozni akaró ember. Ezt is le kell nyelnie az amerikai tömegeknek és el kell fogadják, hogy újból keményen kell dolgozzanak, vagy/és külföldről kell képzett munkást bevinniük. Ha nem omlik össze az USA belső rendje, akkor vonzó lehet a felforgatott Európából menekülni akaró képzett szakembereknek.
Egyébként jelen állás szerint nagyon kétesélyes Amerika rendbetétele. Szerintem már túl késő cselekedni. Annyit elérnek, hogy velük együtt Európa is megy a levesbe.