Milyen hatással lehet az osztrák választási eredmény az uniós ügyekre?

Az osztrák Szabadságpárt a második világháború óta az első szélsőjobboldali választási győzelmet szerezte meg a nemzeti választásokon

Írta: Maria Psara

Ausztria lehet az Európai Unió legújabb tagállama, ahol szélsőjobboldali párt kerülhet hatalomra, miután a Szabadságpárt (FPÖ) győzelmet aratott a vasárnapi parlamenti választásokon.

A bevándorlásellenes, Kreml-barát párt – amelyet a második világháború után egykori nácik alapítottak – története során először nyert általános választást, és győzelme most az egész EU-ra hatással lehet.

Az osztrák szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) vasárnapi győzelme az európai ultranacionalizmus újabb megnyilvánulása. Migrációellenes, Kreml-barát párt a második világháború óta először nyert Ausztriában.

Bár az FPÖ megpróbálja leplezni nemzetiszocialista gyökereit, a választási győzelem nagy hatással lehet az EU-ra.

„A migrációellenességről sokat beszélnek. Központi téma volt az elmúlt évtizedekben és a kampányban is” – mondja a Maastrichti Egyetem szakértője, Christine Nehold. „Lehet találgatni arról, valamint megnézni a közvélemény-kutatásokat is, hogy az emberek miért szavaztak úgy, ahogyan szavaztak. Úgy érzékeljük, hogy a migráció miatt felerősödött az arról szóló diskurzus és ennek tematizálása más országokban is működni látszik.”

A szélsőjobb számos győzelmet aratott az Európai Unióban. Magyarország az egyetlen tagállam, ahol radikális jobboldali párt van hatalmon és amely többségben kormányoz.

A szélsőjobb azonban része az olasz, holland, finn, cseh és horvát koalíciós kormányoknak is. A múlt vasárnapi választási eredmények alapján pedig Ausztria lehet a következő, amely csatlakozik a trendhez.

A francia Nemzeti Tömörülés és az Alternatíva Németországért szintén erősödik.

„Egész Európában azt látjuk, hogy jobbra tolódás zajlik. Fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy miért történik ez, és hogy mit tegyünk ellene. Fontos leszögezni, hogy most már világos: ezt többé nem lehet figyelmen kívül hagyni.”

Továbbra sem világos, hogy a Szabadságpárt (FPÖ) része lesz-e egy koalíciós kormánynak Ausztriában. Győzelme azonban középtávon hatással lesz az európai ügymenetre. És nem csak a migrációs politikára, hanem a zöld alku elhalasztására is.

Ami Oroszországot illeti, az európai szélsőjobboldali erők is megosztottak.

2 gondolat erről: „Milyen hatással lehet az osztrák választási eredmény az uniós ügyekre?

  1. Ha ezek az idióták hazaküldenék, lecsuknák a bűnözőket, és nem engednének be többet, akkor nem nyerne sehol a „szélsőjobb”. Igazából a mai szélsőjobb egy néhány évtizeddel ezelőtti racionlális centrumpolitikát jelent, csak mindenki más annyira eltolódott a szélsőbalra, hogy a normalitás ahoz képest a jobbszélre került.

    Na, persze, ezzel a nácizással hatékonyan lehet ijesztgetni az agymosott birkákat. De lassan ott tartunk, hogy a jelenlegi európai status quo-nál már a valódi nácik is jobbak lennének.

  2. Nem kerülnek hatalomra, mert csak 29%-ot kaptak, nem 50%+1 szavazatot, koalícióra meg nem lép velük senki. Majd a második és harmadik helyezettek alakítanak kormányt (mint Franciaországban és Hollandiában) Az AfD is hiába nyer, ha kiközösítik. Éljen a demokrácia!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük