Légvédelmi rendszert telepít Magyarország az ukrán határnál

Írta: Kristof Maurerk

Az ukrajnai háború eszkalálódó eseményei miatt szerda reggel Orbán Viktor összehívta a Honvédelmi Tanácsot. A magyar miniszterelnök a rendkívüli ülés után arról beszélt, hogy a háború következő két hónapja kritikus időszak lesz Európának. Este a honvédelmi miniszter tett rendkívüli bejelentést.

Magyarország légvédelmi rendszert telepít az ország északkeleti részére, az ukrán határ mellé, mivel a háború eszkalációjának veszélye nagyobb, mint valaha – jelentette ki szerda este Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.

A döntés azután született, hogy az Egyesült Államok engedélyezte az amerikai, nagy hatótávolságú rakéták használatát oroszországi célpontok ellen. A döntést egy hónapokig húzódó tárgyalássorozat előzte meg.

A lépésre válaszolva Oroszország ellencsapást helyezett kilátásba, valamint elfogadott egy új nukleáris doktrínát, amely csökkenti az atomcsapások küszöbét. Az orosz hadsereg csütörtök hajnali támadásában, amely Dnyipro városát célozta, bevetettek egy interkontinentális ballisztikus rakétát is.

A heti eseményekre reagálva a magyar honvédelmi miniszter szerda este elmondta: annak ellenére, hogy a magyar kormány továbbra is bízik abban, hogy katonai megoldás helyett diplomáciai úton létrejön a béke, minden eshetőségre felkészül.

A kormány ezért elrendeli a nemrég vásárolt légi irányítási és légvédelmi rendszerek, valamint az azokra épített képességek telepítését az északkeleti térségben – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

A békében bízik, de légvédelmi rendszert telepít az ország északkeleti részére a magyar kormány
A békében bízik, de légvédelmi rendszert telepít az ország északkeleti részére a magyar kormányZoltan Mathe/MTI – Media Service Support and Asset Management Fund

A honvédelmi miniszter arról is tájékoztatott, hogy a magyar hadsereg egyes egységei magas készültségi állapotban vannak. Az egyelőre azonban nem ismert, hogy a légvédelmi rendszer mely elemei telepítik az Magyarország északkeleti részén.

A magyar hadsereg az elmúlt években modernizációs program segítségével próbál felzárkózni Európához. Tavaly öt másik uniós tagállammal együtt Magyarország is vásárolt a francia Mistral légvédelmi rendszerekből. 2020-ban a magyar kormány egy norvég, és egy amerikai vállalattal is megegyezett további légvédelmi eszközök beszerzésére.

(euronews)

4 gondolat erről: „Légvédelmi rendszert telepít Magyarország az ukrán határnál

  1. A francia külügy is engedélyezte a Scalp rakétát, Ukrajnának.
    Jean-Noël Barrot mondta a B BC- nek.

    Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma bejelentette nukleáris elrettentési stratégiájának frissítését.

    A Rand előrelátó javaslatait érdemes megfontolni az eszkaláció útján.

  2. Valaki hozzáértő ki tudná ezt fejteni? Mire jó egy ilyen légvédelmi rendszer?

    Például ha a Nato és Oroszország kilőnék egymásra az atomfegyvereiket – az ellen véd?
    Egyáltalán, mire lehet számítani, mit kapnánk mi egy ilyen esetben?

  3. Re: 2 Ábel
    Klasszikust idézve: „Az ellen nem véd, de vizbül veszi ki az zokszigént”
    Nyilván típust és pontos lokációt nagyon helyesen nem mondják meg, de biztosan nem Patriot, ami érdemben le tudja szedni az orosz rakétákat. Tippre kis hatótávolságú elhárító lehet, mert legutóbb átszállt a Karpátokon pár orosz „fűnyíró”, arra talán jó ami oda van rakva.

  4. Szergej Rjabkov külügyminiszter

    erőset mondott a Ria Novostinak adott interjújában, mivel a következő hónapokban sem fogja Amerika megcsöndesíteni a harcokar.Ukrajnában.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük