Az AI-t egyesek védik, mások kritizálják, de mindenki beszél róla. Reményeket és aggodalmakat kelt az EU-ban is. Kik a potenciális nyertesei, és kik a potenciális vesztesei ennek a készülő új digitális forradalomnak? Julián López Gómez riporterünk Ausztriában és Észtországban próbálta kideríteni.
Az európai munkavállalók mintegy háromnegyedének volt már gyakorlati tapasztalata a mesterséges intelligenciával.
Az AI már új virtuális valóság eszközöket fejleszt, segít középkori kéziratok átírásában, közreműködik önvezető járművek vagy futurisztikus épületek tervezésében.
De az iskolákban és egyetemeken is egyre nagyobb aggodalomra ad okot a használata, miközben a munkavállalók és a szakszervezetek attól tartanak, hogy bizonyos munkakörökre is hatással lesz. És még a művészek is szembesülnek a növekvő képességeivel a saját emberi kreativitásunkkal szemben.
Renate Pittroff művésznő nemrégiben különböző generatív mesterséges intelligencia-eszközöket használt arra, hogy ötleteket gyűjtsenek egy bécsi csatorna mentén zajló kulturális eseményhez. A művészek ezután szó szerint életre keltették a mesterséges intelligencia által javasolt szövegeket, függetlenül attól, hogy azok mennyire tűntek furcsának. Hiperrealisztikus megvalósításából aztán audiovizuális kiállítás lett.
„A mesterséges intelligencia nem mindig ijesztő. Félelmetes abban a potenciáljában, hogy átformálja azt a valóságot, amit eddig ismertük. Lehet nagyszerű, de lehet nagyon rossz is. Fontos, hogy jól használjuk. Nagyon fontos, hogy az emberek tudatában legyenek annak, hogy mit tesznek a mesterséges intelligenciával,” mondta Renate.
Ugyanilyen óvatos hangulat uralkodik a TU Wien, a Bécsi Műszaki Egyetem robotikai és VR-laborjaiban is. Az itteni kutatók nagymértékben támaszkodnak a mesterséges intelligencia eszközeire, hogy olyan robotokat fejlesszenek ki, amelyek például önállóan rajzolnak térképeket olyan épületek belsejéről, ahová az ember nem tud eljutni, és ezzel hozzájárulhatnak életek megmentéséhez a mentőakciók során.
„Az édesanyám mesterséges intelligenciát használt levélíráshoz, és 85 éves volt. De persze attól is tartanak, hogy az emberek elveszítik a munkájukat, és a mesterséges intelligencia mindent átvesz,” mondta Hannes Kaufmann, a TU Wien professzora. „És azt is meg kell fontolnunk, hogy mire jó ez? Mire tudjuk használni? És hogyan alkalmazzuk? Azt mondanám, hogy bölcsen használjuk. Megfontoljuk, hol van értelme, hol javíthatja a munkánkat, de nem vakon használjuk. Meg akarjuk érteni, hogy mi történik.”
A mesterséges intelligencia már most is több ezer munkahely létrehozásához járul hozzá. Tallinnban egy start-up cég olyan AI chatbotokat fejlesztett ki, amelyek lehetővé teszik a nagyvállalatok számára, hogy egyszerre több ezer beszállítóval lépjenek kapcsolatba, tárgyaljanak és meghatározzák a legelőnyösebb szerződéseket. A start-up jelenleg 100 embert foglalkoztat.
„Az új technológiákhoz való alkalmazkodás kockázatot jelent az üzleti életben, a magánéletben, ha olyasmit teszel, aminek nem tudod az eredményét. Másrészt a kérdés az, hogy kockázatosabb-e, mint a status quo, a semmittevés?” fogalmazott a vezérigazgató, Kaspar Korjus.
Ez a gyors, mesterséges intelligencia által vezérelt innováció azonban már most is sokak számára kihívást jelentő valóság.
Észtország egyik legnagyobb fordítóirodája mintegy 40 embert foglalkoztat, alkalmazottakat és szabadúszókat. Az ott dolgozók nem feltétlenül féltik az állásukat. Azt azonban érzékelik, hogy a mesterséges intelligencia már most átalakítja a munkakörülményeiket.
„A gépek sokkal gyorsabban fordítanak. A fordítóknak tehát több szöveget kell feldolgozniuk, még gyorsabban. De mivel a gép a munka felét vagy még többet elvégez, ezért kevesebbet fizetnek nekik, vagyis több munkát kell végezniük, és kevesebbet kapnak. Ez is nagyon frusztráló,” magyarázta Marge Žordania, az iroda orvosi fordításokért felelős vezetője.
Egy nemrégiben végzett felmérés háromból két válaszadója azt mondta, hogy attól tart, hogy a mesterséges intelligencia európai térnyerésével egyre kevesebb munkaerőre lesz szükség. De még mindig nem világos, hogy ez az új technológia milyen mértékben fogja befolyásolni a vállalatok és a munkavállalók mindennapi munkáját a kontinensen.
Kínában, a mesterséges intelligencia egy alszegmenseként, a humanoid kinézetű robotok olyan mértékű fejlesztése van éppen folyamatban, hogy az egészen elképesztő. Egyes típusok tömeggyártása állítólag még az idén elkezdődik, de a fejlesztések, természetesen, folytatódni fognak. A cél egyértelmű: az emberhez a leginkább hasonlatos robotok fejlesztése és nagy számú folyamatos legyártása. Az persze világos, hogy egy humanoid robot / android egy az egyben sosem lesz teljesen hasonló egy emberhez, de a cél a minél nagyobb hasonlóság elérése. Kína ebben az iparágban messze a legfejlettebb, az ottani fejlesztések rendkívül előrehaladottak más országokhoz képest.
Mondanom sem kell, hogy a munka világát tekintve nagyon nagy előnye van ezeknek a robotoknak (is) – a tömegtermesztésre épülő társadalmi rendszerben, természetesen, egy robotnak nem kell humanoid formájúnak kinéznie ahhoz, hogy előnyt jelentsen ilyen szempontból. De ez a robottípus társadalom-politikai nézőpontból is egy teljesen más minőséget képviselnek majd a jövőben, túlmutatva „csak” a munka világán…
Azt mondanom sem kell, hogy az exportpiacokat is megcélozzák majd; olyan nyelven beszélnek majd ezek a robotok és úgy fognak kinézni, ahogyan arra igény lesz, bárhol. Csak idő kérdése, hogy megjelennek a robotgyerekek is, mint a legújabb „játékok“. Persze, a világ azon piacai lesznek megcélozva, ahol nem a „sparhelt és lovaskocsi“ színvonal lesz éppen…
Egyébként Kínában (is) egyes tervek, prognózisok szerint a Föld népességének drasztikus csökkenésével számolnak – ez ugyanúgy érinti majd a belföldi, kínai lakosságot, mint a külföldit. S eme drasztikus lakosságcsökkenés tekintetében nem évszázadokban gondolkodnak ezek a kínaiak (és még mások sem), nem a hosszútávú demográfiai mutatók a mérvadók a számukra. Hanem eme csökkenés egyáltalán nem történelmi távlatú lesz, szerintük. Hanem brutálisan hirtelen fog bekövetkezni, történelmi távlatokat tekintve egy mérhetetlenül rövid időn belül.
Mert erre lehet mondani, hogy „Ember tervez, Isten végez!” – valóban lehet, de azért jó tudni az ilyen dolgokról is. Például andrew fórumtársnak is.
Aki többet szeretne a témáról tudni, az interneten maga is könnyen talál ilyen írásokat, sőt, videókat is.
Re:1 Zsolt
Minden valamire is adó hatalom alkalmaz „nyitott elméjű” embereket, és kb az a válaszuk 30 körül történni fog valami, ami drasztikusan meg fogja változtatni a jelenleg ismert világunkat. Ezért terveznek a kínaiak és minden más hatalom ezzel, és készülnek a készülhetetlenre.
„Azt mondanám, hogy bölcsen használjuk. Megfontoljuk, hol van értelme, hol javíthatja a munkánkat, de nem vakon használjuk. Meg akarjuk érteni, hogy mi történik.” – Hahaha, valaki szóljon már ennek a csókának, hogy belelóg a keze a bilibe! Még hogy bölcsen használjuk?! Meg akarjuk érteni? Hát akarni akarjuk, persze, de meg is fogjuk?
Lehet, hogy őneki speciel pont sikerül „bölcsen használnia”, de mi lesz azokkal akiknek nem? Akik esetleg pont azért fejlesztik, hogy a sosemlátott totális kontroll alatt tartott disztópiájukat kiépítsék? A háborújukat megnyerjék? Majd Doktor Professzor úr a tanszékről megmondja, hogy bölcsnek kell lenni, és akkor abbahagyják, igaz? Mert ez így működik…
Hol élnek ezek az emberek?
2 Pár éve arról volt szó, hogy már 2025-ben összeomlik minden.
1 Ha választani lehet, én inkább élnék a „lovaskocsi-sharhelt” régióban…
5- Ábel
Igen, én is ezt választanám.
Sokkal emberibb.
Nehezebb élet, de van értelme.
Nem a kütyünyomogatós, elkényelmesedett és nihilista társadalom.
Sajnos a többségnek a kényelem kell, aztán nem tudják, hogy mitől boldogtalanok. Ti. nem alkotnak semmi értelmes kézzelfoghatót, legjobb esetben is annak csak egy részét állítják elő.
Azonban az a helyzet, hogy akik ezt a disztópiát építik, nem fognak lehetőséget hagyni a másként gondolkodóknak. Ha csak nem teljesen élhetetlen övezetekben. Ott pedig nem lehet semmi önellátást megvalósítani.
Nem akarnak alternatívát hagyni. Aki nem megy magától, azt begyűjtik és átnevelik vagy egyből biohumuszt csinálnak belőlük.
Egy nagy vadonban (pl. Hargita hegység) sem lehet elbújni, mert előbb utóbb kiszúrnak az őrjáratozó infrás/hőkamerás drónok, aztán megy a begyűjtő csapat.
De még ez előtt be fognak tiltani mindennemű kerti (növénytermesztés) és udvari (állattartás) hobbi tevékenységet. Már most ott korlátozzák, ahol tudják a kistermelőket. Hollandiába már 100 euró/marha/év a metán adó, MO.-on is betiltották már az állatpiacokat, bizonyos EU-s államokban tilos csak úgy egy tő paradicsomot elültetni, mert azzal megfertőzöd (spórákkal) a nagyüzemi paradicsomtermesztő cég paradicsomállományát. Ha mégis ültetsz és felfedezik, akkor rámegy a vagyonod a kártérítésre.
Ezzel szemben a jól ellenőrizhető nagyüzemet minden jóval támogatják.
Ha így megy tovább, amire kiköltöznénk a civilizációból, az életfenntartáshoz szükséges minden lehetőséget megszüntetnek, bekorlátoznak vagy ellenőrzés alá vonnak.
Ahogy már írtátok, ehhez kell az MI.
Érdekes megnézni pl. egy 1970-es évekbeki utcaképet.A fejlődés üteme jelentősen felgyorsult és gyorsulóban van.
Ami régen lehet 10 év alatt lezajlott az most 1 év alatt.A fejlődés ellenére az elvégzendő munka nem lett kevesebb sőt globálisan mindenkinek rohanás lett az élete.Aggodalommal töltheti el az embert hogy mi lesz ha tényleg berobban az Al
és milliók kerülnek utcára.Ahol dolgoztam cég 10 éve még 3000 fő volt m hallom hogy 1000 ember marat ugyanarra a volumenre, persze ez nem az AI hanem az automatizálás és az hogy akit elküldönek más kapja meg a munkáját azaz sokan leterheltebbek lettek.
Nem tudom mennyire fog ez berobbani mert én azt mondom hogy az lesz a határ amikor valóban milliók munkája szűnik meg miatta. Egyenlőre ezt még nem látni.
Épp egy videót néztem Japánról és ott mutatták hogy csak japánban 1 millió olyan ember van akik akár gyerekkoruk óta nem hagyták el a szobájukat
és 10-20 éve a szobájukba bezárkózva élnek.A szülők visznek be nekik kaját.Az ok :nagy társadalmi elvárások, munkahelyi megfelelőség, nem talál munkát stb…
Ha most 1 millió ilyen ember van japánban akkor mennyi lesz ha berobban az AI mert azért ők is élen járnak a robotokban.
Véleményem szerint sok egyszerű munkafolyamatot az Al ellenére sem tudnak megcsinálni.Segédmunkás, ács, vakoló. stb……Itt jön rá az ember hogy az emberiség
az Al ellenére összességében még sehol sem jár.Persze lesznek szektorok ahol jó lesz gondolom pl. könyvelés, egészségügy, jogászat, mérnökség stb…de azt is hozzá kell tenni hogy nem az emberiséget fogja szolgálni, mert ha azt szolgálná akkor levinnék az általános munkaidőt napi 7 órára a 8 helyett például.
1.Zsolt
Érdekes amiket írsz.Van esetleg linked a népesség csökkentési videóról? Csak azért mert hiába keres rá az ember nem biztos hogy a több ezer találat közül
pont azt hozza fel amire te gondoltál. Amúgy a mainstreamban hallani sok helyről hogy 30-50 éven belül pedig 10 milliárdan leszünk.
Mindenesetre kíváncsi vagyok azon elméletre ami arra alapoz hogy hamarosan drasztikus népességcsökkenés lesz.De vajon mi miatt?
Vírus, mesterségesen generált pénzügyi válság globálisan, világ vagy atomháború? Bár lehet ezt már beszéltük itt egyszer nem emlékszem.
Azt is számításba kell venni hogy vannak akik a nézettség miatt csinálnak videókat a pénz miatt.Persze nem mondom hogy amit néztél az ilyen de benne lehet a pakliban.
Én jelenleg nehezen tudom most elképzelni hogy itt pár éven belül 1 milliárd ember lesz csak.
Ha így lenne akkor a maradék 1 milliárd embernél is nagy felfordulás lenne amiatt hogy az ellátói láncok darabjaira szakadnának.
Gondoljunk csak bele hogy a covidnál is volt felfordulás pár ember miatt nemhogy ha lecsökkenne a létszám 1 mrd-re.
Vagy pl. mi lenne a földekkel? gaz nőne a szántókon és millió hektárokon, szúnyogok, rovarok stb…pl. lehet már csak ettől összeomlana a mezőgazdaság.
Egyébként ennek az információnak a kielemzése fontos hogy mennyire komoly, na nem az én szempontomból hanem úgy általánosságban.
8. andrew
Megoldják valahogy, ne „aggódj”.
Ilyen olyan módszerek, pl. buzulás és egyéb nemi katyvaszok (nem bináris, transz, stb.) propagálásával, ételbe/vízbe nem illő anyagok kerülnek (pl. a fogamzásgátló hormonok vízbe jutása – Bécsben kipisilik, mi meg itt megisszuk, aztán persze, hogy nem megy a gyereknemzés), gyógyszerek mellékhatása, hedonista életmód reklámozása (jár neked… szlogen hangsúlyozása) ami automatikusan magával hozza a gyerektelenséget (ti. ha van gyerek, akkor sok minden ami JÁR NEKED, azt nem tudod megengedni magadnak), a vallás kiiktatása és a közerkölcs felforgatása (kizárólag élvezetből szexelnek a népek – lásd fogamzásgátló hatása), abortusz és promiszkuitás propagálása, házasság intézményének szétverése/lejáratása. Nap estig lehetne írni azokat a tényezőket melyek együttes hatása két emberöltő alatt lefelezi a lakosság létszámát. Ha még ehhez hozzáadunk egy esetleges külső beavatkozást (nem háborúra gondolok, mert annak következménye pont az ösztönös erős szaporulat), akkor még gyorsabb csökkenés áll elő.
Nem kell aggódni, már kigondolták a mikéntet.
Ha pedig nem lesz csak 1 milliárd ember, akkor a föld vissza fog vadulni, a termőföldek töredéke elég lesz, hogy a megmaradtakat táplálja. A termelési láncoknak nem lesz jelentősége – mert amint az ésszerű is – helyben termelnének mindent. A kevés kiváltságosnak pedig ott lesz az egész paradicsomi állapotban leledző föld. Legalábbis ők így gondolják. Az elvesztett paradicsomot akarják maguknak megteremteni. Persze az egész amolyan utánzat lenne, nem a valóságos. De mit is csodálkozunk, a Plagizátor nem tud mást, mint ellesni Isten dolgait, aztán megpróbálja megalkotni.
Ábelnek is akartam írni, hogy ezek sok mindent terveznek, csak azt felejtik el, hogy Húsvét jön! És akkor nem az általuk képviselt szellemiség győzőt, hanem az élet. És ott nem csatát vesztettek, hanem háborút! Megpecsételődött minden rossz dolog sorsa.
Egyébként egy nagy átmeneti időt élünk, kinek kinek helyet kell választania.
9 Ezeket a dolgokat már csinálják ötven éve, de még mindig csak nő a népesség. Az igaz, hogy minőség tekintetében erős a kontraszelekció.
Húsvét kapcsán teljesen igazad van. Ha Palantírba nézünk, azt hihetjük, reménytelen a helyzet, de akkor nem látjuk a fától az erdőt: ez a háború már meg van nyerve! Kétezer éve lehet tudni a végkimenetelt – csak azt nem még, hogy az pontosan hogyan megy majd végbe és mikor.
8. Bendegúz
Ismét jókat írtál, teljesen egyetértek!
Egy elég kemény népirtási periódus kellős közepén vagyunk, de az a nagyon kevés gondolkodó és érző ember, meg fog menekülni, de ők is csak felülről jövő segítséggel.
12 „Ők sem tudnak mit kezdeni nyugat és benne az USA hanyatlásával.” – Hát, ezt kétlem, mert 99%-ban ők idézik elő ezt a hanyatlást! Amiket itt a 9-ben felsoroltál a népesség megtörésére, felszámolására, az kizárólag a nyugatnak, a fehér embernek szól! Nekem senki nem fogja azt bemesélni, hogy ezt csak mi látjuk, ők, akik sokkal több erőforrás, információ, tudás fölött rendelkeznek, nem. Ez nyilvánvalóan teljesen szándékos.
Abból, ami Európában folyik, az Egyesült Királyságot beleértve, nem tudok más következtetést levonni, mint hogy a céljuk: megtörni, eltörölni minket. Ebben egy Oroszország elleni pusztító háború is jó eszköz lehet, és egyáltalán nem fogja őket zavarni, hogyha ellenállás nélkül puszulunk el a harcmezőn.
12. Ábel
Az eredeti bejegyzésem, a 12 alatti, valamiért eltűnt.
Abban nem cáfoltalak téged, csak egy kicsit próbáltam kibontani azt amit most látunk.
Egyébként teljes mértékben igazad van!
Bendegúz, mi 99%-ban egyetértünk.