Tavaly szeptember és november között kissé csökkent a foglalkoztatottság Magyarországon az előző hónapokhoz képest a KSH friss adatai alapján. Mindez részben szezonális hatásokkal, részben a gazdasági problémákkal függ össze, hiszen a magyar gazdaság a tavalyi harmadik negyedévben recesszióba került.
Szeptember és november között a foglalkoztatottak átlagos létszáma (a 15–74 évesek körében) 4 millió 691 ezer főre csökkent, ami 36 ezerrel alacsonyabb az egy évvel korábban látott szintnél.
Ahogy azonban a fenti ábrán is látható, az elmúlt hónapokhoz képest is mérséklődött a foglalkoztatottság.
Rossz hír, hogy az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma (vagyis a közmunkások és külföldön dolgozó magyarok nélkül) is csaknem 40 ezer fővel, 4 millió 518 ezerre csökkent egy év alatt. Mindeközben 111 ezer főre emelkedett az átmenetileg külföldön dolgozók magyarok száma (akik ingáznak, illetve rendelkeznek még magyarországi lakcímmel, de külföldön dolgoznak), ennél magasabb szintet utoljára a Covid-válság előtt láttunk.
A mérséklődő foglalkoztatás tükrében nem meglepő, hogy a munkanélküliségi ráta is emelkedett. Szeptember és november között 4,7%-os volt a munkanélküliségi ráta, munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest 20 ezer fővel, 231 ezer főre nőtt. Ilyen magas adatot utoljára 2020-ban, a Covid-válság kirobbanása után, azt megelőzően pedig 2016-ban láttunk.
- A férfiak esetében a munkanélküliek száma 120 ezer fő volt, munkanélküliségi rátájuk 0,3 százalékponttal, 4,6%-ra nőtt.
- A nőknél a munkanélküliek száma 111 ezer főt tett ki, rátájuk 4,8% volt, 0,5 százalékponttal meghaladta az előző év azonos időszakában mért értéket.
Összességében elmondható, hogy a magyar gazdaság nehézségeit egyre inkább érzik a dolgozók is. Amíg a gazdasági pangást 2024 első felében viszonylag jól viselték a vállalatok (nem csökkent a foglalkoztatás), addig az év második fele már a foglalkoztatás mérséklődését és a munkanélküliségi ráta növekedését hozta.
A munkakeresés átlagos időtartama csaknem egy év, 11,6 hónap volt szeptember és november között. Az összes munkanélküli 49%-a 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást (ez az érték 3,5 százalékponttal nagyobb az előző év azonos időszakinál), míg a legalább egy éve munkát keresők a munkanélküliek 33,1%-át tették ki.
Namost 1 év munkakeresés már elég félelmetes helyzet.Ugye régen volt olyan hogy ha valakit elküldtek akkor jövő hónapban talált munkát.
Sok ember van akinek nincs tartaléka és egy év munkakeresés rémálom lehet.Gondoljunk bele hogy statisztikai alapon mindig lesznek olyan emberek
akiket nem vesznek fel (esetlen, nem szimpi, nem felel meg a vadkapitalista követelményeknek)és az ő helyzetük nehéz lesz.
Mindenesetre ez a munkanélküliség ráta most még egy kicsit magas, mindig is ingadozott az évtizedek folyamán. A nagy kérdés hogy majd jön e a lassú eresztés
és megyünk az évek alatt a 5-10-20-30%-os munkanélküliségbe ?(sparhelt lovaskocsi) Ha a multicégek beszarnak és a magyar vállalkozások is (2024-ben növekedett a cégmegszüntetések száma)az okozhat egy nagy munkanélküliséget.
Munkanélküliség ellen érdemes tartalékolni.így egy elküldés esetén az ember több évig kihúzhatja otthon, sőt még pozitívumként elmondható hogy legalább az ember a családdal tölti az időt amíg munkanélküli.
Mert akár mennyire is hülyén hangzik olyanok lettünk mint az amerikaiak akik rohannak és évi 20-30 nap szabadságuk van. Namost épp beszéltem valakivel hogy régen mamáink idejében az egész telet otthon töltötték az emberek de még szüleim is akik kertészkedtek régen.Most itt a vadkapitalista szarban meg az embernek alig van annyi szabadsága hogy elintézzen mindent és kipihenje magát, és az évi 30 nap szabival egy rabszolga lett az ember.
1 hónapig gyújtöttem a blokkokat, amiket vettem.Ugye pár szóban el lehet mondani miket vesz az ember.Élelem, alkatrész, ruha, üzemanyag stb….
Tulajdonképpen nevetséges hogy ma a modern korban is pár szóban el tudja mondani az ember hogy miket vesz. Persze a fogyasztói társadalomban élők
számára ezek a szavak csak körítés, fingfestés (iphone, bmw stb…)
Egy nagyobb munkanélküliség esetén vissza kell fogni a kiadásokat.Például nem kell üzemanyagra költeni (munkába menni), vagy új ruhára költeni.
Sok kiadásom az élelemre megy mert munkahely mellet nincs idő élelem előállításra és feldolgozásra, de ez munkanélküliség esetén pótolható a megnövekedett szabadidővel..
Ezzel a stratégiával több éves munkanélküliség is kihúzható, persze ha már 20-30%-os munkanélküliség lenne a tömegeknek akkor mad max világ lenne.
1 Igen, mert kertes házban laksz. Aki viszont panelben lesz munkanélküli, az megszívta. Pláne, ha csak bérli.
3. Ábel
Ezért mondta János, hogy nem nagyvárosban kell ingatlant venni, hanem békés vidéken (utóbbit már én teszem hozzá). És ott is arra kell törekedni, hogy önellátó legyél, ezért minél több közműtől szabadulj meg, vagy be se köttesd, ha nincs. Akkor nem vagy kiszolgáltatva. Jelenleg, 2-5 millió forintért is lehet venni ingatlant faluban, felújításra szoruló tanyát 1-2 millió forintért. A tegnap láttam egy ingatlant Tótkomlós mellett Végegyházán 5 millió forintért 1900 m2-es telken. Kút, emésztő az udvaron. 65 m2-es kádárkocka jellegű, de ránézésre jó állapotban, azonnal költözhető. Kérdés, mennyire terhelt a környék.
Nem véletlen, hogy az elmúlt 70 évben beterelték az embereket a falvakból a városokba. Ahonnan jöttek, ott önellátóak voltak, ahova mentek ott ki vannak szolgáltatva a közműveknek.
Valamikor (1940-es években) a nagyszüleim csak akkor mentek a boltba, ha petróleumot vettek. Előtte meg még akkor sem, mert fagyú mécsessel és viaszgyertyával világítottak. Minden mást előállítottak maguknak. Az ingtől kezdve a pendelyig, gyapjú kabáttól a nadrágig. Élelem kapcsán is 100% önellátók voltak. Na őket nem lehetett volna rezsivel terrorizálni vagy azzal, hogy levágják a vizet, áramot, gázt és nem visznek utánpótlást az élelmiszerboltokba.
„Kérdés, mennyire terhelt a környék.” – Na, az egy fontos kérdés! És valószínűleg ez fordítva korrelál az árral. Vagyis nem könnyű olcsó telket jó helyen kifogni. De még ahol nincs orktanya a közelben, ott se feltétlen könnyű beilleszkedni.
5. Ábel
Ha nekünk nehéz beilleszkedni saját országunkban egy magyar nyelvű és kultúrájú közösségbe, akkor gondold el, hogy egy mad-max világban mi lesz azokkal a magyarokkal, akik külföldön települtek le.
Egyébként, ha az ember nem anitszociális és együttműködő, pár év alatt be tud illeszkedni az új közösségbe. Persze ez mind energia, de aki nem sajnálja ráfordítani, megtalálja a számítását.
Tiborbá annak idején sokszor posztolta a felkészülés dolgot és ugye sok aspektusból megnéztük akkor hogy mit kell venni (gyufa, ruha stb..)
Most azért látszódik hogy talán mire kell vagy lehet készülni.Régi beszélgetések alkalmával sokan elvetették itt hogy lehet 100%-osan önellátóan
élni és sokan azt mondták hogy nem fog menni.Persze én sem tudok egy befőttet berakni, de én nem is gondoltam volna amit a napokban hallottam
és leírtam itt hogy az oroszoknál működik a háztáji.Nem egynél hanem állítólag majdnem mindenkinél.
Én szerencsés vagyok mert 3 kertünk van a városban plusz a szomszédom háza amit még nem vettem meg, de egy 100 méter hosszú keskeny telken
egy 150 éves parasztház áll így a telkünkről oda lépve tényleg belecseppenek a régi paraszti világ feelingbe.
Nem kell 100% önellátás ha majd baj lesz, elég az 50-80%+ félretett pénz.
Nyárfa pár év alatt szivacsos lesz ha víz és gomba éri de az akácfa 100 évig eláll.
Van a deep adaptation csoport ami az összeomlásról szól lelki felkészülés stb……Én lelkileg úgy készültem fel hogy ha tényleg oda jutnánk akkor nem hogy bánkódnék hanem még örülnék is neki hogy nem kell munkába járni hanem otthon tölteném az időt családdal, kertészkedéssel, szabadban, szabadon, természetben, kistraktorral és az emberhez genetikailag amúgy is közelebb áll egy ilyen mindent csinálok
életmód mint egy munkahelyi iroda munka vagy épp egy akármilyen monoton operátori munka amiért a hó végén utalnak a kártyára.
Én mindig azt mondtam hogy ha majd oda jutunk akkor cselekszünk, addig nem kell befőttrakást meg 20 fajta zöldség termesztést tanulmányozni (bár hasznos lehet)
Nyilván ha hirtelen történne valami és nem tudná összehozni az ember ezeket és hirtelen mad max lenne akkor az ember ugye próbálná az utólsókig megvédeni a magáét.
Ha már ide jutánk hogy nem lennének munkahelyek, nagy háború lenne és háztáji kellene akkor az ember életében a legnagyobb változás az lenne hogy
nem kellene egy munkahelyen dolgozni hanem otthon lenne főnként a kertben.
Nyilván ha nem menne a háztáji vagy mad max lenne annyira kilátástalan lenne minden akkor meg ciánkapszula vagy mittudomén:D, de egyenlőre ettől még távol vagyunk.
És alapvetően nincs befolyásunk a történésekre így annak érdemes örülni vagy az előnyét nézni ami jön.
Tételezzük fel jönne egy mély időszak és 5 évig nem lenne munka mert összeomlana európa és csak utána kezdene talpraállni akkor annak örülnék hogy
5 évig próbálok részben önellátóan élni. Én amikor egy évben elmegyek 1-1 teljes hét szabadságra iszonyat jól érzem magam. Namost pl. egy 5 éves
háztáji próbálkozás, félretett pénzel és fával egyenesen kánaán lenne a számomra de amúgy szerintem nem kerül sor ilyenre.