Brüsszel titkos terve: az orosz gázszerződések elvágása.

Az Európai Bizottság jogi megoldásokat keres, hogy az uniós vállalatok szankciók nélkül szállhassanak ki hosszú távú orosz gázszerződéseikből, miközben a blokk célja 2027-ig teljesen megszüntetni az orosz fosszilisenergia-függőséget. A tervezett „vis maior” jogi hivatkozás kulcsfontosságú lehet a Kreml bevételeinek visszaszorításában, de jogi és politikai akadályok lassítják az előrehaladást. Brüsszel közben igyekszik egyeztetni az Egyesült Államokkal is, hogy az orosz energia pótlása kereskedelmi és geopolitikai szempontból is kezelhető maradjon. A Bruegel Intézet a totális tiltás helyett az orosz gázra kivetett vámokat javasolja – számolt be a Financial Times.
Az EU kulcsszerepet játszik a kontinens energiapolitikájának átalakításában. Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban új támogatási és szabályozói reformokat mutatott be. Ha részleteiben megismerné az eddigi eredményeket és a várható fejleményeket, vegyen részt szakmai eseményünkön!

Az Európai Bizottság jogi eszközöket vizsgál annak érdekében, hogy az uniós vállalatok büntető jellegű pénzügyi következmények nélkül léphessenek ki hosszú távú orosz gázszerződéseikből. A tervezett megoldás a „vis maior” jogi klauzula alkalmazása lenne, amely lehetővé tenné a szerződések megszüntetését anélkül, hogy kompenzációt kellene fizetni Moszkvának. Az Európai Bizottság egy a Financial Timesnak névtelenül nyilatkozó tisztviselője szerint a cél az, hogy

az EU továbbra se pénzelje az orosz háborús gépezetet. A kezdeményezés illeszkedik a 2027-re tervezett teljes orosz fosszilisenergia-kivonási stratégiába.

A gázimport területén az EU függősége ugyan jelentősen csökkent – a vezetékes orosz gáz részesedése 11 százalékra esett vissza –, de a cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 60 százalékkal nőtt az elmúlt három évben. Franciaország, Spanyolország és Belgium kikötői továbbra is fő belépési pontok az orosz LNG számára, és olyan cégek, mint a Shell és a Naturgy, még mindig szerződésben állnak a Jamal LNG-projekttel.

Magyarország és Szlovákia pedig még mindig a legnagyobb vásárlói az orosz vezetékes gáznak.

Bár az orosz szénre teljes importtilalom van érvényben, a földgáz eddig kimaradt a szankciós csomagokból.

2024 februárjától 2025 februárjáig az EU 21,9 milliárd eurót fizetett Oroszországnak energiáért.

A jogi probléma egyik kulcsa, hogy a gázszerződések zártak és egyediek, így a „vis maior” alkalmazása jogilag nem minden esetben áll meg. Egy uniós tisztviselő szerint a háborús helyzet önmagában nem feltétlenül elégséges indok egyoldalú szerződésbontásra. Az EU ugyan ad lehetőséget a tagállamoknak arra, hogy megakadályozzák orosz LNG beszállítók hozzáférését az infrastruktúrához, de ez nem jelent automatikus jogalapot a szerződések felmondására. A tagállami miniszterek több alkalommal is kifogásolták a jelenlegi szabályozás gyengeségét.

Az Európai Bizottság márciusra tervezte az orosz energiahordozókról szóló kivonulási menetrend nyilvánosságra hozatalát, de ez késlekedik, részben magyar és szlovák ellenállás miatt.

A két ország a még meglévő vezetékes import nagy részét használja, és rendre elutasít minden további korlátozást. Emellett újraindultak háttérbeszélgetések az Északi Áramlat jövőjéről is, az amerikai Trump-kormány külpolitikai nyitásának árnyékában, ami szintén lassítja a tervezési folyamatot. Ursula von der Leyen bizottsági elnök szerint a dokumentum néhány héten belül mégis napvilágot láthat.

A Bruegel brüsszeli kutatóintézet szerint a totális tiltás helyett az orosz gázra kivetett vámokat javasolja.

Érvelésük szerint a vámbevételek egyrészt csökkentenék az orosz nyereséget, másrészt nem igényelnék a 27 tagállam egyhangú támogatását, elegendő lenne a minősített többség. A vámok révén az orosz fél kénytelen lenne árat csökkenteni, ha fenn akarja tartani piaci részesedését. Az agytröszt szerint egységes uniós eszköz hiányában fennáll a veszélye, hogy Oroszország újra célzott gázszállítási fenyegetésekkel szít viszályt a tagállamok között.

Az amerikai kapcsolat szintén kulcstényező: az Egyesült Államok már jelenleg is az EU legnagyobb LNG-beszállítója, és potenciális partnere lehet az orosz gáz további kiváltásában. Ugyanakkor a Trump-adminisztráció protekcionista intézkedései miatt az Európai Bizottság igyekszik új energiapolitikai megállapodást kialakítani Washingtonnal, amely egyszerre szolgálná a kereskedelmi és a stratégiai diverzifikációs célokat.

10 gondolat erről: „Brüsszel titkos terve: az orosz gázszerződések elvágása.

  1. Ez a Brüsszeli akció is olyan, mint az eddigi szankciók.
    Semmi eredménye nem lesz, ti. az orosz eladja máshol az energiahordozóit, illetve nyersanyagát. Bőven van vevő a piacon. A Globális Dél nem küszködik a gazdaság növekedésének kérdésével!
    Az EU pedig vehet 3-4x-es áron LNG-t Trumptól.
    Ilyen árak mellett, hogy akar jólétet és közben hűborús ipart?
    Semmiből csak semmit lehet gyártani.
    Esetleg megkérdezhetnék az iparban ténykedő vezetőket, hogy szerintük ebből a nagy gáz-levágásból mi lesz.
    Nem is értem. Nincs ott Brüsszelben gondolkodó ember? Vagy csak mint az oviban, durciból bevágják, hogy csak azért is, még ha az egész játszótér a fejemre dől is. Nem veszik észre, hogy a felemelkedő Globális Dél, függetlenül az atlantista övezettől, mindent felszív? Ha nem tudják rákényszeríteni azokat, hogy ne vegyenek orosz portékát, akkor egy magukban semmire sem elegek. Éppen úgy, mint a nagy zöldüléssel, amikor is az EU, a kibocsátásokért 20% felelős entitás, bezöldül, aztán semmi sem látszik a globális adatokban (legfeljebb az, hogy az EU gazdasága tönkre ment), hisz a többi éppen úgy pörgeti az iparát mint eddig.
    Hiába fejlett az EU ipara, ha nincs hozzá olcsó nyersanyag és energia. Eddig is (1990-től errefelé) annak köszönhette kirobbanó fejlődését, hogy a német újjá egyesülést követően hozzáfért a volt NDK-n keresztül az orosz csövekhez, míg a balti tengeren ömlött be a nyersanyag. Most ez nincs. Van egy „Ferrari a garázsban”, de nincs hozzá üzemanyag. Na meg pilóta sem. Azaz munkás. Mert letetszett szoktatni az őslakósokat a munkáról! És honnan is lehetne előkapni több 10 ezer CNC maróst, meg egyéb képzett szakembert. Mert hogy amit eddig behoztak a harmadik világból, amint látjuk, jó esetben is csak pizza-futárnak való. Ezekből már nem csinál senki precíz munkást. Persze lehet azt mondani, hogy ott vannak az automatizált gépsorok, majd azok gyártanak. Rendben, de azokat ki tartja karban és ki felügyeli? Oda is képzett emberek kellenek. Ezek helyett van tömegével ruhatár és kabátszakot vagy valamilyen muciológia szakot végzett semmire sem jó felsőfokú végzettségű „értelmiségi”.
    Hol vannak a kohászok, a bányászok, a nehézgép építők és kezelők? Na meg a többi „apró” szakma képviselői. Sehol. Ezek helyett van jó sok nyivákoló, folyton utazni és szépítkezni akaró, kényelembe belelustult és jogokkal kitömött fehérnép, a kiherélt, lassan semmire sem jó férfiak hátán, akiket folyton zsarolnak és terrorizálnak a mindenféle igényük kielégítése okán. Ezen népeknek mekkora is a fenntartási költsége? Egy háborúra való felkészülés kapcsán miből lehet ezek igényeit majd kielégíteni, és ezzel nyugton tartani?
    Szóval van az EU-nak egy fejlett ipara, amihez nincs sem olcsó nyersanyag, sem olcsó energia, sem képzett munkaerő, továbbá van egy hatalmas alkalmatlan embertömege, kiegészítve a frissen behordott migrikkel. Na ebből kellene háborús ipart és társadalmat összehozni.
    Hát, nem fog menni!
    És még nem szóltam arról, hogy miből is lesz ott háborúra alkalmas katonaember.

  2. Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Steve Witkoff elnöki megbízott urak az elmúlt napokban nyilatkoztak itt-ott, a kacifántos és körülményes stílusukban, melyből azt értettem meg, ha nem tudnak az orosz – ukrán felek megállapodni, akkor Ukrajnát, az EU- n keresztül, az USA támogatja tovább, ha mégis, akkor neki úgy is jó.

    A Foksányi – kapu témája újból napirendre fog kerülni a Nato – ban, mert Odessza és Nikolaev is orosz fennhatóság alá fog kerülni, ha az EU nem csökkenti le a titkos szállítmányok kirakodását a Duna – deltában ill. ha megmorcosodik a Nato északon.

    Lesz alaposan kiképzett az – EU tagországaiból – katona bőven, több százezerre becsülöm – a berlini fal leomlásától számítva – akik azóta leszereltek, lejárt a szerződésük és rövid képzéssel ismét készenlétbe hozhatók.

    A fegyver – és szállítójármű – gyártásra mindig lesz elegendő forrás. Nyílt források összesítése alapján közel nyolcszázezernyi közepes – és nehéz könnyen páncélozott teherautóra volna szükség az orosz támadás esetén a hadtáp biztosítására.

  3. 2. János

    Nem vagyok én abban biztos, hogy azok a leszerelt katonák olyan nagyon menni szeretnének az orosz sztyeppére meghalni.
    Zsoldosok voltak, nem kötelezi őket semmi. Már leszereltek.
    És egyébként is, aki 2010-ben leszerelt 30-35 évesen, nem biztos, hogy most ötven évesen alkalmas egy tartós háború megvívására. Fiatalabbak kellenének. Egyébként is ezek az obsitosok nagyrészt már megállapodtak, nem szívesen adja fel a nyugodt családi életét.
    Nem lesz tolakodás. Főleg ha vagonszám hordják haza a hősi halottakat.

    A szükséges hadi technika előállítása kapcsán optimista vagy. Ha csak az USA nem segít be, akkor az EU nem fogja tudni előállítani a szükséges mennyiséget nyersanyag, olcsó energiahordozó és képzett munkaerő hiányában. Vagy szerinted honnan vesznek több millió szakembert? Ti. akik voltak, azok nagy része már a temetőben van. Még itt kelet Európában is, nem hogy a 30 éve munkáról leszoktatott nyugaton.
    Ebből a szempontból Kína nagyobb támogatást tud adni Oroszországnak, főleg hogy ha egy nagy háború kerekedik ki, amiből értelemszerűen ő sem maradhat ki.

    Egyébként, egyre inkább az az érzésem, hogy Trumpot felhasználva lépre akarták csalni az oroszokat egy tűzszünettel, hogy újraszervezhessék és felfegyverezhessék az ukrán csapatokat. A baj az, hogy a medve nem vette be ezt az újabb a csalit. Megy és darál tovább. Amerika nem olyan erős már, hogy bele merjen állni egy oroszok elleni nagy háborúba, úgy hogy közben még vagy három tűzgóc fellobbanhat a háta mögött.
    Most megint arra játszik, hogy Európa vívja meg a harc nehezét, aztán majd a végén ő is belép.

    Valószínű, hogy át fog közelebbről az ukrán front szakadni. Ennek is előszele, hogy kapkodnak a Fogsányi kapu kapcsán. Egyébként ha a medve már ott lesz, akkor cseszheti az egész NATO. A románok át fognak állni (mivel két tűz közé kerülhetnek a bolgár átállással), aztán jobb híján vissza húzódnak a nyugati csapatoka Kárpátok gyűrűje mögé és berobbantják az összes átjárót (ha nem teszik, akkor majd az oroszok fogják). Ezzel egyszer és mindenkorra megpecsételik a Romániának nevezett ország sorsát. És mivel Amerika sem akarja a nagyvárosait elhamvadva látni, jobb híján jön a Huntingtoni felosztás. De, hogy mi lesz Európával, az már egy másik kérdés.

    U.i.: mit értesz a NATO északi morcoskodásán?

  4. 3 Ha nyugati csapatok lesznek Romániában, addig nem fognak átállni.

  5. 2, Bendegúz

    A Nato mobil harccsoportjára gondoltam.

  6. 1.Bendegúz
    Érdekes dolgok ezek.Ha a sima gyártást nézzük jelenleg (tehát nem egy felturbózott EU hadiipart)akkor azt látni hogy annak ellenére hogy munkaerőhiány van nincs semmiből sem hiánygazdaság mint a 70-80-as években, minden megkapható pénzért (gépek, autók, stb..)
    Már most nincs nagy munkaerőhiány sok szegmensben szerintem mert pl 5-10 éve ha a mérnök tudott olvasni felvették, ma meg kukacoskodnak hogy legyen
    x év gyakorlata és mindenhez értsen de még lehet akkor sem ő lesz a nyerő a több tucat jelentkező közül.
    Mindenesetre érdekes a sparhelt lovaskocsi dologhoz hogy most húsvétkor körbejárva a rokonokat pl. unokatesóm 2 gyerek után ősszel akar visszamenni manageri poziba a boschba(autóipar) és mondták neki hogy önéletrajz kell de lehet vissza sem veszik..Unokatesóm barátnőjének is felmondtak, unokatesóm szintén nem talált csak 50 km-re állást pedig keresné közelebb.Másik rokonomnak is megszűnt a cég ahol motorokat javította de épp talált.A cég ahol vagyok ott is ritkulunk 1 évvel ezelőtthez képest, elküldték az egyik managertünket is igaz semmirekellő volt de kíváncsi leszek talál e állást.Persze ezek csak kis mintaszámok de épp azon gondolkodtam hogy ha tényleg beüt a sparhelt lovaskocsi akkor mi lesz ha már most nehezebb a munkakeresés?
    Mondjuk 2-3 év múlva lehet azt látom hogy ezen rokonaim nagy részének vagy épp köztük nekem is nem lesz munkája? elindul az elszegényedés és vége a jólétnek?
    Vagy épp az uribb munkák helyett majd épp az út szélen nyírjuk a füvet közmunkában vagy épp valamelyik kertészetben a füvet gyomláljuk úgy hogy előtte pár évvel még
    egy viszonylag jó állásunk volt.Nálam a sparhelt lovaskocsi színvonal ezt is feltételezi.
    Hozzá kell tenni hogy épp tegnap beszéltük egyik rokonommal hogy Magyarosrzágon a munkamorál sokat romlott. A rokonom 5 éve volt egy cégnél és most
    hogy megszűnt a munkahely visszajött oda és ő is mondta hogy szar lett az egész morál.Az emberek jobban befeszültek jobban vannak hajtva, egyre kevesebb az
    ember nem is csoda ha nem akar dolgozni már ahhoz képest hogy régen nagyszüleink mondhatni egy idilli környezetben, munkaidőben és munkatársakkal dolgoztak.
    Ő a csehekhez járt ki hétküzben de azt mondja a munkás meg van becsülve pl. 3000 hektáros kertészetekben 70 család dolgozik és a főnök nem érezteti hogy ő magasabb
    rangú mert ugyanúgy dacia loganje van.Itt meg 2000 hektárra a polgármester felvesz 2 embert oszt csinálja a gépekkel.
    A nagy cégek kivétel nélkül olyanok mint egy rossz óvoda,ki kinek nyal az jut előbbre, manager urak üres fejjel nem dolgoznak felveszik a nagy fizetést,mikozben a multi gazdagodik.A kis cégek magyar tulajai kihajtják az embereket.Bónuszrendszer, többműszak stb….Mondta hogy a cseheknél ez teljesen más meg van becsülve de dolgozik is és főnök beosztott korrekt.Ott egy coopszerű bolti eladó 550 eft-ot keres itt meg 200-250-et.
    Szerintem már a munkamorál ezen dolgok miatt a béka segge alatt van az országban.A munkáltatók válogatnak nem úgy van mint 20 éve hogy kijössz az iskolából és gyere dolgozz. Azt látom hogy kitapossák az emberek lelkét főleg az elmúlt 5 évben szinte mindenhol, nem tudom hova fog ez vezetni.

  7. 2. János
    Youtubon:Europeo – 160 ezer fiatalembert hívtak be katonai szolgálatra
    Mármint az oroszok.Májusban állítólag egy nagyobb hadműveletre készülnek ha száraz lesz a talaj.Lehetnek még érdekes fordulatok , EU vagyTrump részéről is.

  8. Andrew,
    Az SVO – tól függetlenül zajlik minden évben a sorkatonai szolgálat oroszhonban. Sorkatonákat nem visznek Ukrajnába.
    Nagy történések tanúi vagyunk, az ukrán – orosz konfliktus az előszobája a közelgő történelemnek.

  9. 8. János
    Csak épp ebédkor belehallgattam az M1-be mert nincs időm olvasgatni.Annyi volt a téma hogy Európa fegyverkezik.
    Németeknél kötelező lesz kialakítani légvédelmi pincéket. Franciák nemtudom mennyi milliárd eur-t költönek fegyverre.
    A legnagyobb költekezők a lengyelek akik erősítik meg a határt és jód tablettákat is kiosztottak.Mindez 2030-ig elvileg.
    Én mondjuk azt nem értem hogy ez az egész háború már olyan mint egy sakkjáték és nem tudni mi mit követ (pl. Trump egyszer bemérgesedik és csinál valami olyat ami miatt eszkalálódik a dolog) így ennek fényében elég nehéz készülni európának is mert
    ha az Oroszt nem bántják ő nem fog támadni akkor minek a nagy német, lengyel, dán, stb… fegyverkezés?
    Megmondom én már elveszítettem a fonalat hogy most eszkaláció lesz 2030-ig vagy nyugi mert múltkor meg már elvileg felosztották Ukrajnát és az ásványkincseit meg csatlakoztatni akarják az unióhoz 2030-ig.
    Ember legyen a talpán aki tudja követni hogy akkor még majd most jön a java a háborúnak vagy nem lesz itt semmi és felosztják Ukrajnát és ásványkincseit
    a nagyok, csatlakozik az EU-hoz és majd az oligarhák profitján keresztül ellátják táppal a lakosságot.
    De ha igaz a 2030-as felkészülés az EU részéról akkor gondolom 2030 körül fog csak történni valami nagyobb addig meg ereszt le Európa.Az még 4,5 év addig még szerintem 10x megváltoznak a stratégiák.

  10. Az a bizonyos eszkalációs létra 25-30 diplomáciai lépcsőfokból áll, andrew. Még nagyon az alján járunk, de hamar eljutunk a feléig, ha a balkáni puskaporos hordót beizzítják az óceán túlpartján.
    4-6 év áll rendelkezésünkre, hogy a magyarok napi gondolkodásába a honvédelem beépüljön és legalább 10-15 ezer drónvezetésre is kiképzett civil hazafi álljon tartalékban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük