A.T.

Nehéz Róla fájdalom – és érzelemmentesen írni.

1933.február.11.-én megszületett egy zseniális elmével rendelkező kisfiú.

A tudomány bármely területén megállta volna a helyét, ha a szülők hozzájárultak volna a továbbtanuláshoz. A felsőoktatás bármely intézményében simán az élre tört volna.

Gyerekkorában szívesebben merült el a matematika és fizika színes világában, mint például a focizásban. Fiatalok számára íródott,  természettudománnyal foglalkozó könyvekből  szívta magába a világmindenség lenyűgöző világát.

A középiskolában mindenki számíthatott a segítségére, súgás – puska szétküldése. Ezt észlelve a tanárok felosztották a padsorokat röpdolgozat íráskor. Ez sem sokat segített a helyzeten, mivel Ő mindig előbb kész volt a feladatokkal. Nem akarta, hogy kárba vesszen a megmaradt ideje, hát a többiek feladatait is megoldotta és továbbküldte.

Nem volt mit tenni. Dolgozatíráskor:  Antalffy ki a folyosóra!

Szombat esti szórakozása, egy csésze kávé mellett,  matematikai feladványok megoldása kávéházi szalvétára.

Mindig örömmel osztotta meg az  általa szerzett információkat. Ez lelkesítette és motiválta egész életében.

Élete során kapott sok-sok rosszindulatú, alantas megnyilvánulást, de Ő simán vette az akadályokat.

Mindig azt mondta: amíg egy embernek is szüksége van , érdekli az általa átadott információ, addig Ő boldogan tudatja az érdeklődőkkel.

Szeretetre méltó, gondoskodó, megbízható társ volt. Büszke és boldog vagyok, hogy 31 évet mellette élhettem. Élvezhettem szeretetét, kedves személyét.

Bárcsak felköszönthetnélek: DRÁGA TIBOR               Nem tudom elfelejteni a napot, amikor elmentél.

Ingyenes stockfotó ajándék, ajándék csomagolás, asztal témában Stockfotó

Küldöm egyik kedvenc dalod:

38 gondolat erről: „A.T.

  1. Sok csörtém volt Tibor bával, nem is tudom hányszor dobott ki a blogról, rengeteg dologban nem értettünk egyet, de ami tény, Tibor bá rendkívüli ember volt, bizonyos tekintetben egy zseni. Zsenikkel az a „baj” hogy az átlag Bélák kitaszítják, kicsit talán ilyen lehetett Tibor bá élete.
    Nem egyszer eszembe jut most is mit gondolhat, remélem csalafinta mosollyal néz le ránk. 😁
    Köszönöm Éva asszony hogy ezt a posztot felraktad.

  2. Szerintem Tiborbá egy viszonylag jó korban született, mert sem az előbb sem a később születettekre már nem vár olyan világ.
    Már lassan 1,5 éve nincs közöttünk, ilyenkor csodálkozik az ember hogy mennyire gyorsan telik az idő nagyszüleim esetében is 1,2 majd 5-10 év is hamar eltelik.
    Szerencsére jó időt élt mert ahogy régi idős szomszédom mondta kevesen mennek 90 fölé, főleg úgy hogy nincs nagyobb egészségügyi bajuk és mentálisan is épek, de Tiborbának szerencséje volt mindkettővel.
    Jó az mikor összecsiszolódik két ember és közös hangon vannak főleg akkor a jó ha már nem kell munkába járni és a nyugdíjas éveket töltheti az ember eggyütt. Amíg munkába jár az ember addig nagy a rohanás és szinte csak este és hétvégén van otthon az ember de akkor indul az „élet” amikor az ember nyugdíjas és szabadon töltheti az időt de sajnos jellemző hogy amit szeret az ember ott gyorsan telik az idő így sajnos a nyugdíjas évek hamar eltelnek.Persze sajnos az a baj amikor az egyik ember előbb elmegy mint a másik.Nagymamáim esetében túlélték a nagyapáimat az egyik
    15 a másik több mint 20x évvel.
    Itt is vannak különbségek, mert egyik mamám jobban viselte az egyedüllétet mint a másik.Hozzá kell tenni hogy egyik mamám idejében mikor
    egyedül maradt megmaradt neki a lemenő család. 2 gyerek, unokák és rengeteg ismerős látogatta így nem volt egyedül napközben.Persze ez a 20 évvel ezelőtti világ volt ami nekünk a mi generációnknak már nem adatik majd meg.
    Mondjuk érdekes a másik mamám 84 éves még él és kihaltak körülötte a velekorúak csak a fia lakik vele aki napközben dolgozik, mégis jól viseli a magányt
    úgy hogy alig megy már valaki hozzá.Én a helyében már karóba húztam volna magam de nem vagyunk egyformák egyiket megviseli a ugyanaz a dolog a másikat
    nem.
    Tiborbá gondolom közel 30 évet eltölthetett nyugdíjasan ami jó dolog én nagy kincs akinek megadatik. Sok munkaórát szentelt a blognak és az összeomlásnak de ez éltette.Szerencsére a blog ma is megy köszönhetően Éva erőfeszítéseink.

  3. Tibor bá, kedves, szépemlékű Tibor bá.
    Manapság már nem születnek hozzád hasonló emberek, kiürült, ellaposodott a mai társadalom.
    Toronymagasan emelkedtél ki a tömegemberek tengeréből, egy letünt éra légköre lengett körülötted, egy elsüllyedt világ ritka képviselője.
    Sokan nem értettek egyet veled, sokakkal volt vitád, mert nem mindenki értette meg az általad képviselt, régenvolt társadalom valódi értékeit, szimbólumait, melyeket magyarázni próbáltál nekünk.
    Igen, te magyarázni, tanitani akartál, nevelni és utat mutatni akartál a mai üres, plázacicák és okostelefonosok világában, megértetni a mai emberekkel, hogy a welnessvilág, a hétvégei kirándulások valahol a tenger mellett nem a legfontosabb dolgok az életben, a valódi értékek máshol találhatók.
    Mindenkiből embert, igazi, értelmesen gondolkodni képes embert akartál nevelni mindenkiből, és ezen igyekezeted sikerrel járt, ebben biztos vagyok.
    nincs ember a volt blogtársak között, aki nem meritett volna új mentalitást a blogon csapravert gondolatserkentő kincseshordóból.
    Nyugodj békében, drága öreg barát, tekints le néha szánalommal erre az egyre inkább romló világunkra, és mormold magad elé:
    Ami tölem tellett, megtettem.
    Nyugodj békében, drága Tibor bá.

  4. Re: 4 Bálint
    Örülök hogy írsz, gondolni szoktam rád hogy mi van veled, mert a te életed sem lehet könnyű és egyszerű…
    Mindig mondom az ismerőseimnek, hogy ha Izraelbe fúj a szél, akkor van egy ismerősöm akit szívesen meglátogatnék, és az te vagy. 😁

  5. 6,dajtás
    Köszönöm kedves soraidat.
    Igen, jelenleg nagyon nehéz időket élünk, de örök optimistaként bizunk abban, hogy valamikor csak elvonul majd a vihar, és ismét kisüt a nap.
    Kivánom neked és minden kedves régi blogtársunknak a legjobbakat, erőt, egészséget az elöttünk álló esztendőben.

  6. Örülök, Bálint, hogy újra írsz! Mesélj, milyen a helyzet Izraelben?

    Olvasni itt-ott tudósításokat, de azok nem szólnak arról, hogy milyen most a zsidóknak az élet. Kell még félnetek?

    Lehet már utazni hozzátok turistaként?

  7. Re:7 Bálint
    Pont ezt akartam én is kérdezni, amit Ábel írt.
    Előbb utóbb megyek a Szent földre, bakancs listán van, de ahogy most kinéz nálatok, és ahogy a vezetésetek/amerikaiak meg akarja oldani a palesztin kérdést(kitelepítés), még inkább puskaporos hordó marad a térség.
    Gondolom a turizmus padlón van ennek következtében.

  8. Én is csak csupa jót tudok mondani Tibor bá’-ról, annak ellenére, hogy sok dologban nem értettünk egyet és a hozzászólásaimnak köszönhetően, a kitiltás határán billegtem többször is. Szerintem titokban bírt engem és én is őt. Az egyik nyáron az ő, ausztrál élményeit taglaló könyvét olvastam, nagy élvezettel. Nagyon jó humora volt és kitűnően tudta az átélt élményeit papírra vetni. Privát levélben köszöntem meg neki, hogy a könyvével felvidította a napomat. Nagy űrt hagyott maga után, különleges ember volt!

  9. 8,Ábel
    9,dajtás
    Kedves fórumtársak, drága barátaim, üdvözöllek benneteket a puskaporos hordó tetejéről.
    Van pocsék, pocsékabb, nagyon pocsék helyzetek, országom jelenleg egyre jobban merül bele a Közek-Kelet egyre mélyülő mocsarába. Országom helyzete létezése óta sohasem volt rózsás, csetepaték, háborúk, mint ti is tudjátok, úgyszólván napirenden voltak, olyannyira, hogy kis fekete humorral azt is mondhatnám, hogy az elmúlt évtizedekben ha túl sokáig csend volt, az embernek az a benyomása támadt, hogy a környék lusta egy kis háborút, vagy akár betevő falás kis felfordulást rendezni.
    Jelenleg benne vagyunk történelmünk legsötétebb, és legkritikusabb napjaiban.
    Senki nem tudja mit hoz a holnap, mit lép a Hámász, a Hizbolla, a hatalmas Irán, vagy a közeli hatalom, Törökország, ahol Erduan belengette nemrég, hogy a kialakuló helyzettől függően akár légi és tengeri blokád alá veszi nyomorúságos országomat.
    Hogy akkor mit csinálunk, azt csak a jőisten tudhatja, de ő is csak akkor,miután megkérdezi Szent Pétert.
    Röviden és teljes komolysággal, az égbolt fölöttünk soha nem volt ennyire fekete.
    Ha valaha is rendeződik talán a helyzet, boldog örömmel sietnék találkozni veletek, itt, országomban, ahogy az ima mondja:
    Add meg Istenem, mihamarább, még napjainkban,
    ÁMEN.

  10. Kedves Éva!

    Nagyon jó egészséget és sok erőt kívánok Neked a továbbiakban is.

  11. Üdv Bálint!

    Neked is jó egészséget kívánok és sokkal békésebb jövőt is.

  12. 13, Manga
    Köszönöm , neked is kivánok sok egészséget és sikeres esztendőt.

  13. 11 Köszönöm, Bálint, a beszámolót. Együttérzek veletek!

  14. 13./ Kedves MangaMong!
    Köszönöm. Remélem Ti jól vagytok.>/font>

  15. Valóban rendkívüli ember volt Tibor bá’.
    Tudtam értékelni a teljes őszinteségét. Megírta azt is amikor hibázott, amikor visszaéltek a jóindulatával. Nem süppedt bele, a kényelmes másokat hibáztatásba.
    A gondolkodás módja is egyedi volt.
    Rá tudott tapintani a lényegre.
    Legyen könnyű neki a föld az
    Évának megnyugvást kívánok, és bizton mondom, nem veszítette el, csak előre ment.

  16. 17./BögözyJánossy László

    Tibor egy fantasztikus tehetséggel megáldott ember volt. Nem volt olyan terület, feladat, amit úgy elméletben, mint gyakorlatban ne tudott volna megoldani.

    Nem , nem veszítettem el, mert a szívemben életem végéig velem van.

  17. Hozzá kell tenni hogy Tiborbá meglátásai az összeomlással kapcsolatban jók voltak mert sok minden kezd bejönni.Például az általa is sokat említett Római klubnak állítólag megjelent egy 2024-es frissített elemezése amit állítólag nem mertek kiadni. A modellneve Word3. A római klub ugye kiszámolja hogy mikor lesz összeomlás (totális élelmiszerhiány stb……) .Ha élne Tiborbá biztos írt volna erről.Mégegyszer mondom állítólag nem merték kiadni római klub 2024-es számításait mert valószínű annyira durva adatok jöttek ki hogy ha nyilvánosságra hoznák akkor kitörne a pánik globálisan.A 2004-es tanulmányban is már állítólag 2069-es totális
    összeomlással számoltak és 2050-es földi lakosság 25% kihalással. Namost a 2024-es római klub tanulmányban a helyzet ennél biztos rosszabb lett és akár már 2030-ra is kaotikus állapotok lehetnek.

    A másik dolog hogy igen ahogy Bögözy is írja talán úgy kell felfogni hogy ó előrement és mi még látunk egy kis részt az általa is felvázolt összeomlásból, majd mi is elhagyjuk a fedélzetet mielőtt beütne a nagyobb baj.Na meg hát már amúgy sem lesz értelme
    maradni ha az „emberiség” ezen már amúgy is minden szempontból rossz állapotára valóban rájön egy nagyobb összeomlás.

    Azért jó látni hogy a régiek is visszanéznek ide.Bálint,MangaM…(MangaM szerintem jó lenne ha tudnál írni egy kis elemzést nagyvonalakban)

  18. Tibor nagyon szerette volna, hogy szemtanúja lehessen a jövő .eseményeinek. Kíváncsi volt rá, hogy mivé alakul a világ, az emberiség.
    Fáradhatatlanul kalandozott volna a különböző hírportálok információi között, és ezekről érdekes posztokban informálta volna a blog olvasóit.
    Sajnos, sok-sok figyelemreméltó poszttal lettünk szegényebbek.

  19. 19 „Na meg hát már amúgy sem lesz értelme maradni ha az „emberiség” ezen már amúgy is minden szempontból rossz állapotára valóban rájön egy nagyobb összeomlás.” – Én éppen ellenkezőleg vagyok ezzel. Akkor lesz aztán csak embertpróbáló az élet! És egyben lehetőség egy új kezdetre. Ha az őseink is így fogták volna fel az élet megpróbáltatásait, már rég nem lennénk itt. Szinte várom.

  20. Re:19 Andrew
    Római klub egy vakolós brigád által létrehozott projekt, ezért erős fenntartásokkal kell kezelni minden állításukat.
    Nem azt mondom hogy minden információ torzított, de ha 90% infó igaz, és a kritikus 10% hamis, teljesen hibás végkövetkeztetést fogsz levonni belőle.

  21. 21. Ábel
    Alapvetően én is várnék változást az összeomlástól mondjuk olyat hogy ne kelljen 68-70 éves koromig munkahelyen dolgozni kötötten, mert szeretem azt az életformát ami olyan sokrétű mint még nagyszüleink idejében.Nem kötött munkaidő évi 25 nap szabadsággal stb…
    Viszont a körülmények mindig változnak és az ember az alapján alakítja majd akkor a stratégiáját hogy megéri e majdan maradni vagy nem.Ugye az összeomlás
    pontos időpontját és mértéket nem ismerjük de az valószínű hogy 2030-35 között is már nem lesz olyan világ mint most. Gelencsér András (is) sokat beszél erről.Mondok
    egy példát: mondjuk képzeld el elméletben hogy x év múlva összeomlik a dolog és a gyerekek már elmentek tételezzük fel elméletben hogy a feleséged otthagy.
    A szülők mondjuk már nem élnek, nyaranta 50 fok van, a nyugdíjrendszer megszűnt, bevezetik hogy mindenkit tartson el a családja aki idős, tételezzük fel van egy
    kerted de mondjuk az ízületeid 60 évesen már nem engedik meg az otthoni önellátó gazdálkodást.Válságok egymás után jönnek, le van épülve az ipari civilizáció
    átvették a robotok a munkát és alig van munkalehetőség.Nehéz és nehéz körülmények között lesz majd különbség.
    Namost a mai eszemmel én azt szoktam mondani hogy mérlegelni kell majd ha ott leszünk. Az ember fejében van egy ideális világ (kötetlen munka szeretem a
    munkám, megélek belőle, körülvesz család, nem 68-70 évesen megyek nyugdíjba, rendes élhető öregkor egészségben, gyerekek, unokák, stb…..)
    Persze senkinek sem ideális az élete, de a mai eszemmel azt szoktam mondani hogy ha a körülmények annyira megváltoznak (majd az összeomláskor) hogy az már
    egy nem élhető világ akkor itt kell hagyni.Olyan mint Hitler amikor azt mondta hogy ha nem győzhetünk akkor semmisüljünk meg.Itt a győzelmet arra kell érteni
    hogy nagyjából egy olyan világban élsz amit amit elképzelsz de ugye az látható hogy már rég nem az az idilli világ van mint nagyszüleink idejében és ez csak rosszabb lesz.
    A másik dolog az elfogadás hogy ilyen világ lett,ez egy nagyon rossz hozzáállás főleg fiatalok részéról hogy elfogadják azt is ha egy tál vízben megfőzik őket.
    Egyébként egyszer ezen elgondolkodtam vagy 2 óra hosszat hogy pl. nagyszüleim idejében mi volt és ma és arra a következtetésre jutottam hogy az akkori világ sok aspektusban sokkal jobb volt.Azt mondjuk nem tudom hogy mi volt az ősökkel 1800-ban vagy korábban mert az ember a családfából nagyjából 2-3 generációt ismer a többi ismeretlen.

  22. 23 „ne kelljen 68-70 éves koromig munkahelyen dolgozni kötötten” – Andrew, egyedülálló férfi vagy, nem felelsz senkiért magadon kívül: azt csinálsz, amit akarsz! Ha nem akarsz munkahelyen dolgozni, felmondhatsz akár ma, és csinálhatod, amit a szíved diktál! Művelheteted a kertedet, vagy nekivághatsz a nagyvilágnak akár. Ha megszorulnál, mindig vállalhatsz valami alkalmi munkát, amiből a szükségleteidet fedezni tudod.

    „az akkori világ sok aspektusban sokkal jobb volt.” – Ezzel teljesen egyetértek, ugyanakkor azt gondolom, hogy az a hivatásunk, a küldetésünk, hogy azzal a világgal kezdjünk valamit, amiben élnünk adatik. A tervek, az elképzelések sokszor nem válnak be, ez messzemenően kevés indok ahhoz, hogy feladjuk. Ha szar lesz, hát szar lesz, nehézségek mindig voltak és lesznek, ilyen az élet. Arra is mindig volt példa, hogy a nehézség után valami sokkal jobb kerekedett ki a dologból, mint ami volt, vagy mint amire számítani lehetett. Ha beledöglünk, akkor meg beledöglünk, ez benne van a pakliban, de siettetni kár szerintem.

  23. Nagy kár, hogy nincs már köztünk. Én is kedveltem Tibor bát.

  24. Andrew.
    Mit jelent az, hogy az automatizálás, a robotok elvégzik a munkát, nincs munkalehetőség a tömegek számára?
    Nincs munka és nincs bér, ki fogja, és miből megvásárolni a robotok gyártotta termékeket?
    Pl. Fejlett nyugat Európában munkaerő hiány van, a kétkezi, vagy felelősség teljes munkakörökben.

  25. 26 Te a jelenről írsz, Andrew egy lehetséges jövőről. Jelenleg még munkaerőhiány van, de könnyen lehet, hogy ez néhány éven-évtizeden belül gyökeresen megváltozik. Néhány mérnökre lesz csak szükség, akik a robotokat programozzák, beállítják, az emberek 90% -ának a munkájára viszont nem lesz szükség. Akkor mi lesz?

  26. 26. Bögözy Jánossy László
    Jelenleg még valóban munkaerőhiány van az eu-ban.Én egy későbbi időpontra értettem a nagy munkanélküliségi dolgot.
    Beszéltük hogy a mesterséges intelligencia először lassan majd gyorsulva jön elő.Például csak elméletben nézzük meg hogy mi lenne ha először kifejlesztenének egy robotkart Al-vel ami le tudná húzni a pénztáros helyett az árut.Lehet ma nincs ilyen
    de ha egy darabot is kifejlesztenek egyenes az út hogy a nagy áruházak elterjesszék. Ez csak egy példa volt, mert az élet számos területén jöhet majd a robot.Épp azon gondolkodtam múltkor hogy pl. a kukásautó végén ott lóg 2 kukásember és még eme primitív dolgot nem tudták robotizálni hogy a kukásautóba beleöntse egy robot a szemetet.Továbbá 5-20 év múlva a drága nyersanyag miatt lehet erősen visszaesik a kereslet mindenre plusz akkor már lehet erősen lesz robotizálva sokminden ezáltal a munkaerőhiány átcsaphat munkanélküliségbe.
    Olvastam hogy magyar viszonylatban már most a szokásos 50 helyett 150-en adják be egy állásra a pályázatot.Illetve most sincs 1980-as évek detroitja amikor ha elmentél egy munkahelyről másnap kezdtél a másikon mert látom a munkahelyemen hogy évek
    óta ugyanazok az arcok mindenütt.
    Persze hogy pontosan mi lesz nem tudni de Gelencsér András is sokat beszél arról hogy 2030 után rá sem ismerünk majd a világunkra.Persze senkinek semmit nem kell elhinni de azért nem alaptalanul számították ki (nem ő) azt hogy nyersanyag és
    energiahiány lesz ilyen mértékű gdp növekedés mellett. Pl. nem tudsz megújuló energiatermelő erőforrásokat csinálni ha nem lesz annyi anyag hogy 8mrd embernek legyen elég energia.Persze most még én sem hiszem el és kicsit kétkedve fogadom amit
    mond de a háttérben azért szépen drágul minden (globálisan) ez tény.Erre rájöhet az EU-s politika amiben egy energiaszegény környezet várható amit itt beszéltünk.

  27. Andrew
    Te elhiszed az energia szegénység mesét?
    Sorozatban lehetne gyártani az atomerőműveket.
    Szén is van bőven. Ráadásul a szén zárt körforgalom vannak.
    A növények a széndioxidból égethető cellulózt készítenek.
    Faszenet tudunk égetni. Én már többször raktam boksát.
    A nyersanyagok sem fogynak ki sohasem, mert mindent újra lehet hasznosítani. A vasat, alumíniumot, fémeket milliárdszor beolvaszthatjuk, új tárgyakat készíthetünk.
    Érdekes, amikor jött az ipari forradalom, a termelékenység százszorosra, ezerszeresre növekedett, a nőknek is be kellett állni a gyári munkába.
    Addig elegendő volt a férfiak munkája.

  28. 29 Annál rosszabb, mint hogy az erdőnket égetjük, nincs! A régi szar ligniterőműveinket átállították fára, és 5% hatásfokkal termelnek áramot, letarolják az erdeinket értük! Ez egy bűntett, és azonnal be kellene fejezni!

    Az EU a széndioxidkvótákkal meg még támogatja is: abszurd módon az erdőégetés nem számít széndioxidkibocsátásnak, és az erőművek a kvótáikat eladhatják.

  29. 29 Laszlo
    Érdemben nem tudok hozzászólni, mert nincs időm kutatni hogy miból mennyi van és meddig elég, de Gelencsér Andrásék ezt
    megtették illetve ők is szedtek infót valahonnan kutatóktól és arra jutottak hogy nem energia nem lesz hanem az energia előállító dolgokhoz nem lesz elég nyersanyag.
    Pl. a rezet is mondta hogy hiány lesz.Igen talán múltkor éppen Ábel írta hogy az újrahasznosítást, ami oké, de elvileg ilyen GDP növekedés mellett globálisan brutál sok
    új alapanyag kellene, nem is tudom hány évente duplázódik a gazdaság amihez már elvileg nem lesz anyag.Persze én is azt mondom hogy nem kell elhinni senkinek
    amit mond még jelenleg én sem hiszem el neki, de valamilyen szinten pedig megalapozottak lehetnek a kutatásaik.
    Valamilyen szinten ellentmond annak amit mondasz hogy bóven van energia és nyersanyag hogy egyre jobban drágul minden (ingatlan, autó, élelmiszer) pedig egy
    olyan rendszerben amiben van még bőven minden ráadásul gépesített mindennek olcsónak kellene lennie.

  30. MInden, amit bányászunk, egyszer el fog fogyni – hacsak össze nem omlik előbb a civilizációnk, ami miatt felhagyunk a bányászattal. Még a homok is fogytán van már.

    Újrahasznosítani lehet, de egyrészt az sose lesz 100%-os, az anyag egy része mindig elvész, szétszóródik a Föld egész felszínén, olyan kis koncentrációban, hogy sose tudjuk mindig begyűjteni. Másrészt a növekedésre nem lesz elég a véges készlet.

  31. Ábel.
    Tengerparton lakok.
    Az üres telkekre szerződést kötnek.
    2-3 méter vastagságú homokréteget kitermelik, és sima földdel feltöltik. Régi tengerágyakban rengeteg a homok.
    Nem fogy ki.
    A jelen tengerek partjairól tilos homokot kitermelni, mert a strandolás kellemetlen lenne.

  32. 33.Bögözy Jánossy László
    Gelencsér A. említette hogy kevés van homokból és hiány lesz.
    Mondjuk erre én is azt mondom hogy felpakolnak a sivatagban egy teherszállító hajót 100 ezer tonnával és elhozzák bárhová feltéve ha a sivatagi homok jó mert mintha hallottam volna hogy az az alakja miatt nem jó.Persze akkor az ára felmenne.
    Nyilván inkább másból lesz előbb hiány.Például a vizet mondták legutóbb hogy 2030-ra 40%-al nagyobb lesz az igény mint amit fedezni tudnak.Persze ez is egy olyan állítás amibe bele lehet kötni mert az már csak 5 év és régen mondták hogy háború lesz a vízért de eddig ennek nincs jele.Én azt mondanám erre is hogy RO szűrővel tudnak szűrni napi 2 litert még Indiában is inni, mosni és fürödni meg elég egy durvább szűrésű víz is .Hogy mi lesz az igazság nem tudom mert gondolom kiszámolták ezt is tudósok.

    Azt is mondták hogy az elektronikai kütyükbe a ritkaföldfémek egy része elfogy 5-10 éven belül.De akkor kérdezem én miért olcsó még most is pl. egy LED tv?
    Sokszor én sem tudom mire vélni ezeket a hiány állításokat amiket hallok de összességében meg tényleg az van hogy pl. a műtrágya vagy a szén meg egyéb dolgok ára jól felment.

  33. Re:34 Andrew
    Sokszor azért nem fogy el, mert takarékosabb lesz a gyártás, vagy kiváltják valami mással, amiből sok van.
    Plusz ha van elég energia, akkor ppm mennyiségű anyagokat is lehet koncentrálni, pl arany, urán, teljes periódusos rendszer benne van a tenger vízbe, pláne az iszapban…

  34. Andrew
    Az ivóvíz kifogyása foteltudósokőrült fantazmagóriája.
    A nap párologtatja a vizet, amelyből felhő lesz.
    Végül visszapottyan a földre, az esővíz a legjobb ivóvíz.
    Évente többszáz milliárd köbméter édesvíz keletkezik, természetes módon.
    Nekünk csak tárolni kell.
    Az ókorban simán megoldották.
    A mostani technikával nem lehet?

  35. 33. Az a homok van fogytán, ami az építkezéshez – leginkább a betonozáshoz alkalmas. Ez leginkább a folyami hordalék, amiből egyáltalán nincs végtelen mennyiség a Földön. Nem véletlen, hogy Dubaiba, Szaúd-Arábiába Ausztráliából importálják a homokot – pedig azt gondolná az ember, hogy a sivatagban aztán van elég. Van, csak nem jó.

    A tengerparti homok se mind jó az építkezésre.

    És ez csak egy példa az ezerféle alapanyag közül, amit civilizációnk használ.

    Nyilván van víz, csak nem ott és nem akkor, nem olyan eloszlásban és nem olyan állapotban, ahogy szükségünk lenne rá. Technológiával nyilván „megoldható” minden, csak nem biztos, hogy megvan rá az erőforrás, a pénz, az energia, a munkaerő, stb.

  36. 36,37
    Amúgy az érdekes hogy pl. sivatagi homokból nem tudnak építkezési minőséget csinálni, mondjuk megtörni a homokszemeket vagy valami.Gondolom nem Magyarországon lesz hiány hanem más országokban.Ha ezt is szállítgatni kell akkor megdobja az így is magas építési árakat ami az egész világban magas.
    Gondoljunk csak bele hogy egy új házhoz így is rengeteg pénz a vakolat, alap, és betonrészek milliós költség már most is nemhogy ha szállítgatni kell
    a világ másik feléről.Persze a szállítgatás is addig megy amíg olcsó az olaj.
    Hozzá kell tenni hogy pl. a cement is mint kohóipari termék is csak addig lesz
    gondolom amíg mennek a szénerőművek tehát beton sem valószínű hogy 50-100 év múlva lesz annyi hogy kielégítse 8-9 milliárd ember igényeit főleg hogy annak is van egy élettartama ami nem több 100 év.
    Persze megy az újrahasznosítás de pl a műanyag palackok lefröccsöntése, visszaszállítása, újrahasznosítóba szállítása, ottani darálása stb…
    sok sok liter gázolaj nem épp környezetkímélő.
    Foszfort mondják hogy hiány lesz erre bevezethetnek egy olyat is hogy mondjuk a bevásárlóközpontok mellett 1 liter húgyért fizetnek mondjuk 300ft-ot.
    Hogy ha azt nézzük hogy mamáim idejében (akár csak 20 éve) viszonylag olcsó volt minden (építőanyag élelem) ma pedig azt is meg kell gondolni hogy
    pl. egy nagytestű kutya tartását bevállalod e ami 10 év alatt 3-5 milliós költség is lehet élelemmel, oltásokkal, stb… Namost ha a következő 20 évre vetítjük
    a további drágulást és azt összehasonlítjuk majd a 40 évvel ezelőtti állapothoz akkor valóban megdöbbenünk majd hogy milyen világ lett.

    Hozzá kell tenni azt is hogy annak megítélése hogy drága e valami sokmindentől függ, ugyanis ha kisnyugdíjas vagy 100 eft-al akkor minden drága, ha tanár vagy mostani nettó 5-7ezres fizetéssel vagy épp manager vagy havi 1,3 millás fizetéssel akkor meg rohadt olcsó minden.
    I

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük