2025. május hónap bejegyzései

Ezekhez az ukrán ásványkincsekhez juthat hozzá az USA.

A két ország megállapodása szerint 57 nagy jelentőségű nyersanyaghoz juthat hozzá az USA, de mik is ezek és miért fontosak?

Az ásványkincsek, nyersanyagok azóta stratégiai jelentőségűek, amióta csak felhasználja őket az emberiség. Birodalmakat, országokat tettek gazdaggá, vagy épp háborúk helyszínévé, ahogy erre az elmúlt évtizedekből is számos példát tudnánk sorolni, Afganisztántól Kuvaitig.

Bár a történelem során változtak azok az ásványkincsek, amelyekért a háborúkat vívták, az világos, hogy a modern életmódhoz szükséges nyersanyagok a fontosak jelenünkben. Dr. Gavin Harper, a Birminghami Egyetem Stratégiai Elemek és Kritikus Nyersanyagok Kutatóközpontjának szakembere a The Conversation hasábjain  mutatta be, miről is szól az ukrán-amerikai megállapodás.

A megállapodásban 57 nyersanyagot sorolnak fel. Ukrajna területén jelentős lítium, illetve ritkaföldfém készletek találhatóak, amelyek sok ezermilliárd (billió) dollárt érnek. A ritkaföldfémek 17 elemből álló csoportja a modern technológiában kulcsfontosságú, köztük olyan elemekkel, mint az ittrium vagy a szkandium.

Az ország kincsei közt a mangán, a grafit is jelen van, ezek szintén lényeges alapanyagai például a lítium-ion akkumulátoroknak. A cirkon (cirkónium-szilikát), amelyet ékszerekből ismerhet az átlagember, kerámiaipari nyersanyagként is fontos, és szintén az ukrán ásványkincs része. Jelentős az ország réz, ólom, cink, ezüst, nikkel, kobalt készlete is.

A donyecki szénvagyont hosszú ideje igyekeznek kiaknázni. A felvétel a 20. század legelején készült. Annak idején e terület Hitler számára is kulcsfontosságú volt, a Barbarossa hadművelet második célpontjaként szerepelt Donyeck.

A grafit bányászata igen korlátozott, a lítium-lelőhelyeket pedig a háború kitörése óta nem bolygatták, ezeknél ráadásul modernebb bányatechnológiára és beruházásokra is szükség van. Számos, a modern technológia számára fontos ásványkincs (lítium, titán, grafit, ritkaföldfémek) az oroszok által megszállt területen van. (Itt érdemes említést tenni arról is, hogy Afganisztán is rendkívül sok stratégiai ásványkincs birtokosa, többek közt hatalmas lítiumlelőhelye van – ezek is a nagyhatalmak érdeklődési körébe estek, csak épp az ottani terepviszonyok jelentős akadályt jelentenek a kitermelésben.)

Ukrajna a világ ásványkincs-kitermelésében elfoglalt helyezése szerint

  • 6. a titán és a kaolin (kerámiákhoz való szilikátásvány) terén
  • 8. a mangán és a grafit terén
  • 10. a vas és a cirkon terén
  • 12. a kokszolható szén terén (ez a Donbasz területen található jórészt)
  • 13. az erőművi szén terén.

Azonban ez a helyzet nem mentes a kihívásoktól – és most ne is az orosz agresszióra gondoljunk csupán. Egyes geológusok úgy vélik, ezen ásványkincs kitermelése nem lehet gazdaságos, és ezért kétséges az is, hogy mi értelme egy efféle megállapodásnak. Az ásványok mennyiségére vonatkozó adatok egy része sok évtizedes szovjet felmérésekből eredhet, így elég bizonytalanok a számadatok is.

Mégis mit akar akkor az USA ezzel a lehetőséggel? Fontos tudni, hogy mind a nyersanyagok, mind a feldolgozásuk terén Kína a világelső, számos esetben gyakorlatilag monopóliuma van. Ez könnyen érthető okból nem tetszik a rivális világhatalomnak. Ha az USA nem akar kínai forrásoktól, kínai politikától függeni, akkor biztosítania kell magának másféle forrásokat – ennek része lehet az ukrán ásványvagyon, mint lehetőség.

Melyik nyersanyag milyen területen nélkülözhetetlen?

A grafit és a lítium az akkumulátorokban, amelyeket az okostelefonoktól kezdve az energiahálózatig igen széles körben használnak. A repülőgép-és űriparban (berilliumból van például a James Webb-űrteleszkóp tükreit tartó szerkezet), a hadiiparban és az elektronikai iparban fontos sok más mellett a könnyűsége, kiváló hővezetése és keménysége miatt.

Átengedi a röntgensugarakat, nem mágneses, ezek a tulajdonságai is számos alkalmazásban kívánatossá teszik. A mangánt az acélipar használja elsődlegesen, mivel ellenállóbbá teszi az acélt, de más területeken is szükség van rá. Az urán az atomenergia-iparban és kis mértékben az iparban és az orvostudományban is fontos nyersanyag.

Azonban talán a legnagyobb előny Ukrajna esetében, hogy rendkívül sokrétű az ásványi vagyona.

Kihívás lesz maga a kitermelés is. Ennek egyik oka maga a háború, és az, hogy az ukrán infrastruktúra jelentős része megsemmisült. Másrészt a kritikus nyersanyagokból elég sok az orosz megszállás alatt lévő területen, vagy ahhoz nagyon közel van. Fontos volna az ásványkincsek modern felmérése is, a már említett bizonytalanságok miatt – csak pontos adatok birtokában lehet egyáltalán megtervezni a kitermelést.

Ha minden flottul megy, akkor is hosszas munkálatokra lesz még szükség, míg az ásványokat kibányászhatják és felhasználhatják. Ez sok évet vesz igénybe, a jelen politikai vezetés uralmánál jóval tovább tart majd. Az egyezmény aláírása amerikai részről jelen pillanatban inkább az oroszok felé adott figyelmeztetés, mint valós gazdasági haszon közeli kiaknázása. A megállapodás pillanatnyilag leginkább Ukrajna biztonságát szolgálja.

(National Geographic)

Az emberek leggazdagabb 10 százaléka felelős a Föld 1990 óta lezajlott felmelegedésének kétharmadáért.

A gazdagok durvábban fűtik a bolygót

Nem meglepő a kutatási eredmény, számos apróbb részletről derült már ki, hogy hasonlóan billen a mérleg. A Nature Climate Change folyóiratban közzé tett tanulmány számszerűsíti ezeket az adatokat.

A legfelső 1 százalék 26-szor nagyobb részben járult hozzá a legnagyobb hőhullámokhoz, és 17-szer nagyobb mértékben az aszályokhoz (beleértve az Amazóniában pusztító szárazságot), mint a globális átlag. A felmelegedés kétharmada a felső 10 százaléknak „köszönhető”, így az éghajlati szélsőségek növekedése is.

kutatás során komplex elemzést végeztek a gazdasági adatok és a klímaszimulációk segítségével, így sikerült beazonosítani az egyes éghajlati események kapcsán legnagyobb felelősséggel rendelkező jövedelmi csoportokat.

Nemcsak  az életmód, hanem a befektetések átalakítása lehet a lényegi tényező.

A gazdagok mind a fogyasztási szokásaikkal, mind a beruházásaikkal fokozzák a klímaváltozást, és aránytalanul nagy részben felelősek az extrém időjárási eseményekért. Ezek az éghajlati szélsőségek pedig leginkább azon helyszíneket sújtják, amelyek egyébként szegény országok és kis kibocsátók.

„A kutatásunk kimutatta, hogy az extrém éghajlati hatásokat nemcsak a megfoghatatlan globális kibocsátáshoz lehet kötni, hanem közvetlenül összefüggésbe hozható az életmóddal és befektetésekkel, ezek pedig a jövedelemmel” – magyarázta Sarah Schöngart, a kutatás vezetője. „A gazdagok kibocsájtása igen nagy szerepet játszik az éghajlati szélsőségekben, eszerint pedig olyan klímapolitikai döntésekre van szükség, ami az ő kibocsátásukat csökkenti.”

2020-ban 0,6 Celsius-fokkal volt magasabb a globális átlaghőmérséklet, mint 1990-ben, ennek 65 százaléka, 0,4 Celsius-fok a leggazdagabb 10 százalékhoz köthető.

„Ha mindenki csak annyi kibocsátással járult volna hozzá a klímához, mint a bolygó lakosságának szegényebbik 50 százaléka, akkor csak egészen minimális növekedést tapasztaltunk volna 1990 óta” – tette hozzá Carl-Friedrich Schleussner, a kutatás résztvevője. Ezt az aránytalanságot kell valahogy megszüntetni, enélkül a klímacélok közelébe se érhetünk.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a leggazdagabbaknál sem annyira a személyes fogyasztást, hanem inkább a befektetéseket kell figyelembe venni. Sőt, ha a befektetésekkel járó kibocsátást állítják a célkeresztbe, akkor a klíma számára kedvező irányú változásokat lehet elérni.

Tévedés, hogy hideg az idei tavaszunk.

Hiába érezzük hűvösnek az idei tavaszt, a bolygó most is melegszik.

Az idei tavasz feltűnően hidegebb a tavalyinál, amiért többek között a globális éghajlatváltozás tehető felelőssé. A pontosabb okokat az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói elemezték a Másfélfok új cikkében.

Az elmúlt két hétben tapasztalt hűvös időjárás szokatlannak érződhet, pláne az előző év májusához képest. Azt ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy 2024 tavasza a legmelegebb volt 1901 óta. A jelenlegi klímaátlaghoz képest azonban nem nevezhető kifejezetten hidegnek a mostani tavasz, sőt 0,7 Celsius-fokkal melegebb is volt hazánkban az átlagnál.

Globálisan az idei május közepéig a mérések kezdete óta a második legmelegebb, Izlandon május közepén például 26 Celsius-fokot mértek.

Ennek, akárcsak a hazai hűvös májusnak, a klímaváltozás és az északi félteke magaslégköri poláris örvényének gyengülése lehet az oka.

Ez az örvény hatással van a polárfrontra, amely az egyenlítői meleg és a sarki hideg levegőt választja el a téli időszak alatt. Az örvény meggyengülésével a polárfront délebbre tolódott, így Magyarország a „meleg” oldal helyett a „hideg” oldalra került. Ilyen gyengülések egyre gyakrabban jelentkeznek, amiért a klímaváltozás a felelős, pontosabban az, hogy a sarkvidékek kifejezetten gyorsan, míg a trópusi övezetek lassabban melegszenek.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem beszélhetünk felmelegedésről. Magyarországon az elmúlt néhány évtized leforgása alatt a nyár és a tavasz hossza 25–25 nappal nőtt meg. A nyár bő egy héttel korábban kezdődik és több mint két héttel kitolódott szeptemberre is, miközben a tél egyre rövidebb, a hideg évszak hossza mostanra kevesebb mint felére csökkent.

A mérési eredmények szerint az Északi-középhegység térségében lett a legrövidebb a tél aránya (a teljes év csupán 9 százaléka), míg a leghosszabb – a napok 12 százalékát lefedve – az Észak-Dunántúlon. A tavasz az Északi-középhegységben a leghosszabb, a nyár az Észak-Dunántúlon. Összességében az látszik, hogy mindegyik évszak melegszik, de az egyes időszakok eltérően. Ezért az évszakok kezdete és vége megváltozott, ám továbbra sem tűntek el.

Május.19.

” Bár alig hallani róla, május 19-e Magyarországon a férfiak napja – egy nap, ami a csendes hősökről szól. Miközben a nőnap régóta beépült a mindennapjainkba, a férfiakat ünneplő alkalom jóval kevesebb figyelmet kap. Pedig az apák, fiúk, férjek, testvérek és barátok is megérdemlik, hogy elismerjük a társadalomban és a családban betöltött szerepüket.

A március 8-i nőnap régóta jelen van a köztudatban, virágokkal, ajándékokkal és elismerő szavakkal köszöntve a nőket világszerte, a férfiak ünneplése azonban ennél jóval visszafogottabban zajlik – ha egyáltalán sor kerül rá. A férfinap pedig létezik, még ha ritkán is beszélünk róla. Nem jelennek meg tömegesen üdvözlőkártyák az üzletekben, a virágboltok sem készülnek külön erre az alkalomra, és sokan még csak nem is tudják, hogy Magyarországon május 19-e a férfiak elismerésének napja. A csendes jelenléte azonban nem teszi kevésbé fontos eseménnyé. „

Szerető apák, férjek, testvérek nélkül nehezebbek lennének a mindennapok. Köszönjük.

( A.É. egy hálás gyermek, feleség, testvér)

Putyin teszteli, mennyire tudja Trumpot meggyőzni azzal, hogy nem jelenik meg az isztambuli tárgyalásokon

Szerző

Natasha Lindstaedt

Professzor az Essexi Egyetem Kormányzattudományi Tanszékén

Natasha Lindstaedt nem dolgozik, nem konzultál, nem birtokol részvényeket és nem kap finanszírozást semmilyen olyan vállalattól vagy szervezettől, amely profitálhatna ebből a cikkből, és nem hozott nyilvánosságra semmilyen releváns kapcsolatot a tudományos kinevezésén túl.

Több mint három évvel azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, az országok végre közvetlen béketárgyalásokra találkoznak Isztambulban. Vlagyimir Putyin nem vesz részt.

Ironikus módon, távolmaradása miatt Putyin javasolta a béketárgyalásokat ahelyett, hogy azonnal beleegyezett volna a javasolt 30 napos tűzszünetbe. De a 2024-es orosz elnökválasztáshoz hasonlóan kívülről a béketárgyalások is teljes bohózatnak tűnnek. Putyin nemcsak a nemzetközi közösséget gúnyolja magával, hanem próbára teszi a „barátságát” Donald Trump amerikai elnökkel.

Trump olyan platformon indult, hogy gyorsan (24 órán belül) véget vet az ukrajnai háborúnak, azzal érvelve, hogy ő az egyetlen, akinek megvan a kellő komolysága és ereje ahhoz, hogy kezelje az orosz vezetőt. Putyin mégis ismételten figyelmen kívül hagyta Trump figyelmeztetéseit.

Két nappal Trump beiktatása után az amerikai elnök közzétette, hogy új szankciókat vezetnek be Oroszország ellen, ha a konfliktus nem ér véget gyorsan. Majd március elején és végén Trump ismét szankciókkal fenyegetőzött, ha nem lesz tűzszünet. Legutóbb, május 8-án Trump 30 napos feltétel nélküli tűzszünetet szorgalmazott, figyelmeztetve, hogy a jogsértéseket szankciókkal fogják megválaszolni.

Putyin minden fenyegetést figyelmen kívül hagyott, és Trump semmit sem tett a betartása érdekében. Úgy tűnik, a minta ismétlődik.

Most Trump azzal próbálja menteni a hírnevét, hogy a béketárgyalások csak akkor lehetségesek, ha ő és Putyin személyesen találkoznak. Ha ez volt a helyzet, miért nem vett részt Trump? Csak egy négyórás repülőútra volt, és milliárd dolláros üzleteket kötött az Öbölben. De még csütörtökön is Trump felvetette, hogy csak akkor vesz részt, ha „történik valami”.Tekintettel arra, hogy mennyire fontosak ezek a béketárgyalások, furcsa, hogy ennyi zavar van azzal kapcsolatban, hogy Putyin és Trump miért nem vesznek részt. Keith Kellogg, az Egyesült Államok különmegbízottja kijelentette, hogy ha Putyin részt vett volna, Trump is ott lenne. Trump eközben fordítva értelmezte Putyin elutasítását, azt állítva, hogy Putyin csak azért nem vett részt, mert ő maga nem volt ott.

Eközben az európaiak figyelmeztették Putyint, hogy ha nem vesz részt, és a tárgyalások nem vezetnek tűzszünethez, szigorúbb szankciókkal kell szembenéznie. Putyin azonban soha nem vett részt ezeken a béketárgyalásokon, még akkor sem, ha ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij néhány nappal korábban Ankarába érkezésével erre biztatta.

Mi történhet még?

A török, ukrán és amerikai delegációk képviselőinek május 16-án reggel kellett volna találkozniuk, majd egy ülést kellett volna tartaniuk Oroszországgal. Állítólag Törökország mindent megtesz annak érdekében, hogy a két fél egy szobában legyen.

De az áttörés reményei nem nagyok. Az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio azt mondta, hogy nincsenek elvárásai, és Zelenszkij úgy véli, hogy Oroszország nem gondolja komolyan, hogy bármit is elérjen ezeken a tárgyalásokon.

Bár Putyin javasolta a béketárgyalásokat „előfeltételek nélkül”, egy alacsony szintű küldöttséget küldött. Zelenszkij megígérte, hogy részt vesz, ha Putyin mégis ott lesz, de az orosz elnök távolmaradását tiszteletlenség jelének értelmezte.

Mit lehet elérni ilyen körülmények között? Putyin elküldte segédjét (és volt kulturális miniszterét), Vlagyimir Medinszkijt, akit Zelenszkij „színházi kelléknek” nevez. Zelenszkij helyett az ukrán delegációt Kijev védelmi minisztere, Rusztem Umerov vezeti.

Umerovnak lehetetlen feladata van, de megpróbálja majd a béketárgyalásokat felhasználni a deeszkaláció felé vezető első lépések megtételére. Az egyetlen igazi nyertes ezeken a tárgyalásokon Törökország, amely a vártnál sokkal nagyobb szerepet játszik a nemzetközi színtéren hatalmi közvetítőként és közvetítőként, mivel Putyin nem jött el. Törökország jó kapcsolatokat ápol mind Putyinnal, mind Zelenszkijjel.

Biztosan nehéz komolyan venni a béketárgyalásokat, amikor kínos oda-vissza vita folyik arról, hogy ki fog részt venni. És bár Trump úgy gondolja, hogy a béke csak a közte és Putyin közötti kétoldalú találkozókon keresztül lehetséges, egyértelmű, hogy még Putyint sem tudja befolyásolni, hogy megjelenjen azokon a béketárgyalásokon, amelyeket maga az orosz elnök javasolt.

 

Elhalasztották az orosz-ukrán béketárgyalásokat.

A halasztást a két oldal közt közvetítő Törökország kezdeményezte.

Az orosz TASZSZ még reggel írt arról, hogy moszkvai idő szerint 10 órakor kerül sor a tárgyalásokra, ezt később Ukrajna cáfolta.

Új időpont még nincs, nem lehet tudni, hogy mikor ülnek le egymással tárgyalni a felek, ha egyáltalán leülnek. Elvileg már Törökországban van az orosz és ukrán delegáció is, de még mindig nem jött egyértelmű bejelentés arról, hogy pontosan hol, milyen keretek közt ül majd le egyeztetni egymással a két harcoló fél.

Közvetlenül tárgyalna Putyin Zelenszkijjel

Vlagyimir Putyin késő esti televíziós beszédben jelentette be, hogy hajlandó tárgyalni
Írta: Nóra Shenouda

Közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt vasárnap hajnalban Ukrajnának Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt Ukrajnának Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap hajnalban, miután európai vezetők egy 30 napos tűzszünet bejelentésére sürgették Moszkvát.

Putyin éjszakai televíziós beszédben jelentette be a tárgyalási szándékát.

„Javasoljuk, hogy késlekedés nélkül kezdjük meg a tárgyalásokat jövő csütörtökön Isztambulban, ahol korábban elkezdődtek majd félbeszakadtak a megbeszélések. Elkötelezettek vagyunk a komoly tárgyalások iránt Ukrajnával.”

Putyin szerint a megbeszéléseknek arra kell irányulniuk, hogy „a konfliktus gyökereinek felszámolásával” helyre lehessen állítani „a hosszú távú, tartós békét”.

„Javaslatunk, ahogy mondani szokás, az asztalon van, és a döntés most az ukrajnai hatóságoké és gazdáié, akiket, úgy tűnik, saját politikai ambícióik vezetnek népeik érdekei helyett” – fogalmazott az orosz államfő. Kijev egyelőre nem reagált a javaslatra. Putyin felidézte, hogy Oroszország több tűzszünetet is kezdeményezett, beleértve az energialétesítmények elleni csapásokra vonatkozó moratúriumot, a húsvéti tűzszünetet és a győzelem napja alkalmából kihirdetett fegyvernyugvást, de szerinte ezeket Ukrajna mind megsértette.

Kijev egyelőre nem felelt, Trump azonban reagált

Ukrajnától egyelőre nem érkezett válasz az orosz elnök javaslataira. Donald Trump amerikai elnök azonban azt írta Truth Social nevű platformján, hogy „ez egy nagyszerű nap lehet Oroszország és Ukrajna számára. Gondoljunk a több száz vagy ezer életre, amely megmenekül, ha ez a soha véget nem érő vérfürdő remélhetőleg véget ér. Ez egy teljesen új és sokkal jobb világ lesz” – folytatta posztját.

Ultimátum Oroszországnak

Ukrajna szombaton európai partnereivel közösen felszólította Oroszországot, hogy egyezzen bele egy 30 napos, feltételek nélküli tűzszünetbe, vagy kénytelen lesz újabb szankciókkal szembenézni. Putyin szerint ez néhány európai ország ultimátuma, amelyet visszautasított.

Zelenszkij, Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, Keir Starmer brit kormányfő és Donald Tusk lengyel miniszterelnök Donald Trump amerikai elnököt is felhívta Kijevből. Az egyeztetések eredményeként nemcsak a fegyverszünetről sikerült megállapodni, hanem egy Moszkvának küldött ultimátumról is.

A tettrekészek koalíciójának vezetői azt ígérték, hogy ha Putyin visszautasítja a tűzszüneti javaslatot, tovább fokozzák a nyomást Moszkvára.

(Euronews)

 

A Szentlélek mellett a politikai érdekek is beleszólnak a pápaválasztásba

A Sixtus-kápolna már készen áll

Írta: Zoltan Siposhegyi

Minden nacionalista rendszernek kitűnő legitimáció, ha a Vatikán is mögötte áll. Ferenc pápa a menekültek befogadására bíztatott, amivel kihúzta az ideológiai talajt a Donald Trumphoz hasonló konzervatív vezetők lába alól. Nem csoda, hogy most ők is megpróbálnak beleszólni a konklávéba.

Szerdán közös éneklés és imádság közepette vonulnak be a bíborosok a Sixtus-kápolnába, hogy napokon át addig szavazzanak, amíg az egyik pápajelöltnek kétharmados többsége nem lesz.

Csak a 80 év alattiak voksolhatnak, ők 135-en vannak. Közülük 108 bíborost Ferenc pápa nevezett ki a világ minden pontjáról. Így jött létre a valaha volt legsokszínűbb testület. 53 bíboros érkezett Európából, 37 az amerikai kontinensről, 23 Ázsiából, 18 Afrikából és 4 Óceániából.

Érkeznek a bíborosok a Vatikánba
Érkeznek a bíborosok a VatikánbaBernat Armangue/Copyright 2025 The AP. All rights reserved

Most az a legfőbb kérdés, hogy a következő pápa továbbviszi-e Ferenc pápa béketeremtő hagyatékát, vagy konzervatív fordulatot vesz és elnézőbb lesz a nacionalista-bevándorlásellenes erőkkel szemben.

,,A világot vezetni és megtéríteni kell az evangélium hirdetése által vagy inkább alkalmazkodni kell a világoz? Alapvetően ez okozza a legnagyobb dilemmát az egyházban. És erre kell választ találnia a következő pápának” – foglalta össze Érszegi Márk Vatikán-szakértő, aki arra is emlékeztetett: a bíborosok Tongától Mexikóig mindenhonnan érkeznek és alig ismerik egymást, így a frakciózás nem olyan könnyű.

Mindenkinek megvan a maga jelöltje

Buda Péter vallástudományi és nemzetbiztonsági szakértő szerint azonban még nem volt olyan konklávé, amibe ne szólt volna bele a politika. Ezúttal Washington, Moszkva és Peking próbál mindent megtenni azért, hogy a számára legkedvezőbb jelölt fejére kerüljön a pápai tiara.

,,Láthattuk, hogy a napokban Donald Trump, pápa öltözetben közölt magáról fotót a saját oldalán, és ezt a Fehér Ház tovább osztotta. Ezt sokan tartják egyszerű trollkodásnak, de azért vegyük figyelembe, hogy Donald Trump ezzel a trollkodással kétszer megnyerte az elnökválasztást. Ezzel nyilvánvalóan a saját szavazóbázisát akarja mobilizálni, abban a hitben, hogy a bíborosi kollégiumnak a figyelmét nem fogja elkerülni ennek a szavazóbázisnak az akarata a választás során.”

Buda Péter szerint ugyanakkor a keresztény nacionalista irány előbb vagy utóbb el fog bukni, mert az emberiség problémái egyetemesek.

Azt is kiemelte, hogy a Vatikán évtizedeken át nyitott az orosz ortodox egyház felé, az ukrajnai háború miatt azonban egyre vállalhatatlanabb ez a viszony.

Erdő Péter a Vatikánban
Erdő Péter a VatikánbanFrancisco Seco/Copyright 2025 The AP. All rights reserved

Erdő Péter esztergomi érsek volt az, aki a leglelkesebben építette a hidat Moszkva felé, ami most ronthatja az esélyeit a konklávén, annak ellenére is, hogy az amerikai konzervatív pénzemberek most éppen mellette kampányolnak a brit The Times információi szerint.

Rejtély Brüsszelben, amit már a németek se tudnak megfejteni. Ha Európára nincs pénz, hogyan lehet, hogy Ukrajnára van.

A friss adatok gyenge kórképet adtak az EU-tagállamok gazdaságáról. Németország recessziótól szenved, az osztrák és a magyar gazdaság is zsugorodik, az eurozóna hátrányban van riválisaival szemben. Az Európai Unió azonban mégis, mintha csak Ukrajnának szeretne segíteni, saját magát pedig nem akarja kihúznia a csávából.

Továbbra is szenved az európai gazdaság. Az elmúlt napokban számos országban megjelentek a friss GDP-adatok, melyek finoman szólva sem adnak okot optimizmusra. Elmaradt a várt erőteljes évkezdet a magyar gazdaságban, a KSH adatai szerint 2025 első negyedévében a nyers adatok szerint stagnált, a kiigazított adatok szerint pedig 0,4 százalékkal csökkent a GDP. A tavalyi negyedik negyedévhez képest a kibocsátás 0,2 százalékkal mérséklődött. Ez arra is visszavezethető, hogy a magyar gazdaságra jelentős hatást gyakorló német is akadozik. A GDP-jük 0,2 százalékkal csökkent az első negyedévben éves alapon a Destatis adatai alapján, és ez már a hetedik egymást követő visszaesés. Vagyis egyértelmű a recesszió, nem véletlen tehát, hogy a Németország felől érkező kereslet csökkent a magyar termékek iránt is, ráadásul Ausztria is hasonló problémákkal szembesül.

Európai Unió, EU, Brüsszel gazdaságpolitika, szankciók, versenyképesség recesszió, kilábalás, magyar gazdaság Németország, béke, háború, Ukrajna
A recesszió az EU több tagállamában is nehézségeket okoz / Fotó: Mounir Taha / Shutterstock

A német gazdaság visszaesése nemcsak a magyar adatra van rossz hatással, hanem az Európai Unióéra is. Habár az euróövezet egészében 1,2 százalékos GDP-növekedést mértek, ez mégsem annyira örömteli hír. Egyrészt ugyanakkora ez a szám, mint 2024 utolsó negyedévében, másrészt jócskán elmarad az Amerikai Egyesült Államok és Kína növekedési ütemétől.

Messze még a recesszió vége

Azonban nem látszik arra vonatkozó szándék, hogy a nagy európai szereplők a gazdaságélénkítő lépésekre koncentrálnának. Németországban a választások után mostanában fog felállni, és május első hetében hivatalba lépni a Friedrich Merz vezette új kormány, amelynek belpolitikai és gazdasági kihívásokkal egyaránt szembe kell néznie.

Lesz honnan feljebb lépni, a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint ugyanis a most leköszönő kormány tevékenyen hozzájárult ahhoz, hogy Európa legfejlettebb gazdasága elveszítse befolyását, és alulmaradjon a kínai autógyártókkal folytatott ádáz csatában.

Az Európai Unióban ugyan papíron van szándék a gazdasági helyzet javítására, a szeptemberben publikált Draghi-jelentés az ékes bizonyítéka ennek, az EU versenyképességének javítása azonban lassú folyamat, sőt, mintha el sem kezdődött volna. Hozz lehet tenni, hogy ezt most nem könnyíti meg az sem, hogy Donald Trump vámháborúja az európai gazdaságban is növeli a bizonytalansági faktort.

Az immár több mint három éve tartó orosz-ukrán háború viszont továbbra is jelentős figyelmet és forrást kap az Unió részéről, annak ellenére, hogy az amerikai kormányzat Trump vezetésével egyértelműen letette a voksát a béke mellett. Hiába, kedden Ursula von der Leyen is felszólalt az Európai Néppárt (EPP) kongresszusán, ahol így fogalmazott:

Továbbra is ki kell állnunk Ukrajna mellett, több katonai és pénzügyi támogatást kell nyújtanunk, nagyobb nyomást kell gyakorolnunk Oroszországra és igen, egyértelmű utat kell mutatnunk Ukrajna számára az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz.

Ezen az úton az egyik legkedveltebb uniós fegyver az Oroszország ellen meghozott újabb és újabb szankciós csomagok. Ezek elvi célja az, hogy megnehezítésék Vlagyimir Putyin helyzetét és a harcok finanszírozását.

  • Bár lehet azt mondani, hogy néhány lépés érzékenyen érintette az orosz gazdaságot,
  • azonban tény, hogy a szankciók hatásai az EU-nak fájnak a legjobban.

Az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításának lehetősége júliusban kerül majd napirendre, és az Unió vezető diplomatái a hosszabbítás mellett kardoskodnak.

A kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő, az észt Kaja Kallas úgy nyilatkozott, hogy az EU egy „B tervet” készít elő azért, hogy hogyan tartsák fenn az Oroszország elleni gazdasági szankciókat arra az esetre, ha a Trump-adminisztráció felhagyna az ukrajnai béketárgyalásokkal és Moszkvához próbálna közeledni.

Arra az esetre is van terv, ha Magyarország vétózna.

Kallas hangsúlyozta, hogy Brüsszel továbbra is arra összpontosít, hogy minden tagállam között összhang jöjjön létre. Szerinte továbbra is erre, vagyis az A tervre kell koncentrálni, mert ha B tervre készülnének, akkor az fog megvalósulni. A politikus hozzátette, hogy zajlanak a tárgyalások Washingtonnal és más nemzetközi partnerekkel annak biztosítása érdekében, hogy a nyugati szankciós rendszer érvényben maradjon.

Magyarország kritikával illetti Brüsszelt, és várja a békét

A magyar kormány a napokban éles kritikával illette az Európai Uniót amiatt, hogy a gazdasági kilábalás helyett Kijev további támogatására, és az Ukrajna EU-tagságával kapcsolatos egyeztetésekre koncentrál. Orbán Viktor szerint az Európai Néppárt kongresszusán elhangzottakat úgy lehet tekinteni, hogy a párt a háború folytatása mellett foglalt állást, miközben Magyarország és Európa érdeke is a béke lenne.

A kormányfő szégyennek nevezte az Európai Néppárt kongresszusának történéseit.

(A néppárti frakciónak 2021-ig a Fidesz, 2024-ig a KDNP is a tagja volt, azonban a kibékíthetetlen ideológiai ellentétek miatt kiléptek onnan. A mostani EP-ciklusban a magyar pártok közül a Tisza Párt képviselői ülnek az Európai Néppártban.)

A Nemzetgazdasági Minisztérium a gyengén sikerült GDP-adatok kapcsán jelezte, hogy álláspontja szerint az Európai Unió hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, melynek része az, hogy egyrészt a háborút támogatja a béke helyett, másrészt az összes rendelkezésre álló pénzt Ukrajnának adja.

A szaktárca szerint a háború pénzügyi terhei és Ukrajna jövőbeli csatlakozási lehetősége a magyar gazdaság kilátásait rontják. Amíg tart az orosz–ukrán háború, és folytatódnak a szankciók, addig Európa és benne Magyarország fizeti meg a háború árát.

(VG)