
A piacok, a tőzsdék, a befektetők a bizonyosságot kedvelik, és pánikba esnek, ha túl sok az instabil tényező, mondja Christine Lagarde. A bankelnök szerint Donald Trump hirtelen és egyeztetés nélküli intézkedései súlyosan megzavarhatják a kipróbált és jól működő rendszereket.
Európának a saját kezébe kell vennie a jövőjét, és le kell szakadnia az Egyesült Államoktól való függőségről, mondja az uniós bankelnök, aki korábban a Nemzetközi Valuta Alap (IMF) vezérigazgatója volt. Ebben a tekintetben Donald Trump robogása akár még előnyös is lehet Európára, mert serkenti a korábban halogatott függetlenségi lépések megtételét.
Ugyanakkor az EKB vezére messze nem becsüli le a veszélyt, amit a hatalmas amerikai gazdaság hirtelen változásai jelenthetnek a világ egészére. Ezért a kontinensnek olyan csapásokkal is számolnia kell, mint az eurózóna inflációs mutatóinak romlása és a szerkezetátalakítással járó váratlan méretű kiadások. De mint minden változásnak, ennek is megvan az ára, amivel számolni kell.
A Dublinban tartózkodó bankelnöknek az ír Newstalk rádiónak adott interjúja szerint Donald Trump tervezett tarifái globálisan is negatívak lesznek, és a kár mértéke attól függ, hogy az USA meddig megy el, mennyi ideig szorongatja a világot, és hogy sikeresek lesznek-e vele a tárgyalások, ha lesznek egyáltalán.
A Trump-adminisztráció szerdán „viszonos vámokat” vezet be, amelyek az amerikai árukra vámot terhelő nemzeteket célozzák meg. Ez a lépés azután történt, hogy új behozatali illetékeket szabott ki a Mexikóból, Kínából és Kanadából – az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereitől – származó termékekre, valamint az olyan árukra, mint az acél és az autók.
„Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy gyakran a tarifák emelése károsnak bizonyulhat azok számára is, akik kiszabják. Ez remélhetőleg majd a tárgyalóasztalok irányába vezet, ahol végre ténylegesen megvitatják a kölcsönös követeléseket, és megszüntethetik az akadályok egy részét”.
Lagarde azért látogatott Dublinba, hogy átvegye a Peter Sutherlandről, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) egykori ír főigazgatójáról elnevezett díjat, akiről azt mondta, hogy „megfordulna a sírjában, ha tudná, mi folyik jelenleg”.
„Azt hiszem, soha nem említettem annyiszor a bizonytalanság szót, mint az elmúlt hetekben, mert a mai napig egyszerűen nem tudjuk, hogy mi lesz a megállapodás és lesz-e az Egyesült Államokkal és a világ többi részével. A kiszámíthatóság jelenleg nagyon hiányos” – mondta.
Lagarde hozzátette, hogy a teljes képhez tartozik még az európai megnövekedett védelmi kiadások gazdasági hatása, attól függően, hogy mire, hol és hogyan költik el a tervezett hatalmas forrásokat.
Ami a piacokat illeti, a globális részvények vegyesen alakultak szerdán, mivel a befektetők arra várnak, hogy Donald Trump amerikai elnök egész pontosan mit jelent be a vámokkal kapcsolatban. Pánik még nincs, de a nyugtalanság egyes adatokból már kitapintható.
A vállalatok azt mondják, hogy már érezték Trump kereskedelmi háborújának hatásait a szerdai nap előtt is. Még ha Trump a félelmetesnél kevésbé büntető vámokat jelent be végül, a kereskedelmi stratégiája önmagában is arra késztetheti az amerikai háztartásokat és vállalkozásokat, hogy befagyasszák kiadásaikat, ami ártana a gazdaságnak. Trump azért is szorgalmazza a vámokat, hogy más országokból visszahozza a gyártási munkahelyeket az Egyesült Államokba, de arra neki sincs garanciája, hogy ez meg fog történni.