2025-03-11 nap bejegyzései

Gyorsított ütemben pusztítjuk bolygónkat – figyelmeztetnek európai tudósok

Széntüzelésű erőmű a dél-afrikai Witbankben
Írta: SL

Az európai akadémiákat tömörítő EASAC szerint egyre gyorsulnak a globális felmelegedés negatív hatásai, hatalmas károkat és életekben mérhető veszteségeket okozva, ezért gyökeres változtatásokat sürget a fenntartható jövő érdekében.

A legújabb EASAC-jelentés szerzői szerint klímaváltozás negatív hatásaihoz hozzájön a biológiai sokféleség további csökkenése. Az emberiség pedig továbbra is pazarlóan bánik a bolygó erőforrásaival, semmi jelét nem adva annak, hogy igényeit a Föld szerintük véges készleteihez akarná igazítani.

A jelentés állítja, hogy az emberiség számára biztonságos életteret biztosító, fajunk túléléséhez szükséges kilenc alapvető környezeti stabilitási mutató („planetáris határ”) közül hatnál már túlléptük a kritikus határt és a hetediknél épp most zajlik a visszafordíthatatlannak látszó negatív folyamat.

Az akadémikusok szerint tehát továbbra is gyorsított ütemben pusztítjuk azokat az erőforrásokat, amelyek földi létezésünket biztosítják. Az EASAC jelentésének négy fő megállapítása:

– Az éghajlat romlása: Az üvegházhatású gázok kibocsátása és légköri koncentrációja tovább emelkedik, ami magasabb hőmérsékletet és szélsőségesebb éghajlati károkat eredményez.

– Gazdasági veszteség: Az EU az elmúlt három évben 162 milliárd eurónyi, klímával kapcsolatos gazdasági veszteséggel szembesült, és csak 2022 nyarán több mint 60 ezer hőség okozta haláleset történt.

– Erőforrásokat pazarlása: Világszerte az erőforrások mindössze 7%-át hasznosítják újra, szemben az EU-val, ahol ez az arány 50%.

– Veszélyben a biológiai sokféleség: A biológiai sokféleség védelmére irányuló erősebb szakpolitikák ígérete ellenére továbbra is veszítünk élőhelyeket és fajokat.

A jelentés megállapítja, hogy hiába terjednek a zöld technológiák, hiába növekszik a szél és a napenergia aránya az energiamixben, hiába fejlődik szélsebesen az akkumulátoripar, a megdönthetetlen tudományos bizonyítékok ellenére úgy tűnik, hogy vészesen fogyatkozik a politikai akarat a fenti környezeti kihívások kezelésére.

A 28 európai ország akadémiáit, köztük a Magyar Tudományos Akadémiát is tömörítő EASAC környezettudományi bizottsága ezért bízik abban, hogy a politikai döntéshozók meggyőzhetők arról, hogy ezek a problémák nincsenek eltúlozva és nem is fognak maguktól eltűnni, éppen ezért muszáj érdemben foglalkozni velük és konkrét lépéseket tenni a megoldásuk felé.

(Euronews)