2025. március hónap bejegyzései

Putyin szerint Oroszország egyetért a Caesa-Fire-javaslattal, de árnyalatokkal

Putyin orosz elnök kijelentette, hogy elvben egyetért az Egyesült Államok javaslatával az Ukrajnával kötendő ideiglenes tűzszünetről, de hozzátette, hogy „vannak olyan árnyalatok”, mint például a nyugati fegyverszállítások Kijevbe, amelyekkel először foglalkozni szeretne.

Az orosz vezető azt is elmondta, hogy minden megállapodásnak hosszú távú békéhez kell vezetnie, amely a háború „gyökeres” okait kezeli, ami valószínűleg a NATO-bővítésre utal.

„Egyetértünk a harcok leállítására vonatkozó javaslattal. De abból indulunk ki, hogy ennek a beszüntetésnek hosszú távú békéhez kell vezetnie, és meg kell szüntetnie a válság kiváltó okait” – mondta Putyin első nyilvános kommentárjában arról, hogyan értékeli az Egyesült Államok tűzszüneti javaslatát.

„A fegyverszünet mellett vagyunk, de vannak árnyalatok” – tette hozzá Putyin a fehérorosz vezetővel, Alekszandr Lukasenkóval tartott március 13-i moszkvai sajtótájékoztatón.

Putyin dilemma előtt áll, miután Kijev és Washington delegációi a hét elején egy szaúd-arábiai találkozón megállapodtak a Donald Trump amerikai elnök által javasolt 30 napos tűzszünetről, amely Moszkva ölébe helyezte a békét.

„Úgy gondolom, hogy az oroszok nem akarnak hajthatatlan pártként tekinteni rájuk, mivel ez Trump következményeihez, például szankciókhoz vezethet. Ez volt Putyin mai megjegyzése” – mondta John Hardie, a washingtoni székhelyű Foundation for Defense of Democracies oroszországi programjának igazgatóhelyettese az RFE/RL-nek.

Putyin Trump különleges megbízottjával, Steve Witkoffal találkozott, hogy megvitassák a tűzszüneti javaslatot. Putyin megjegyzéseit követően Trump azt mondta, reméli, hogy Oroszország „helyesen cselekszik”, és beleegyezik a megállapodásba. Putyin megjegyzéseit ígéretesnek, de hiányosnak minősítette.

Trump március 13-án Mark Rutte NATO-főkapitánnyal folytatott találkozóján kijelentette, hogy Witkoff „nagyon komoly megbeszéléseket” folytat Moszkvában. Az elnök hozzátette, hogy „a hírek szerint a dolgok rendben mennek Oroszországban”. Witkoff pontos menetrendjét nem hozták nyilvánosságra.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök napi éjszakai beszédében azt mondta, Putyin a tűzszüneti javaslat elutasítására készül, de fél ezt közvetlenül Trumpnak mondani.

Trump a több mint három éve tartó, Ukrajna elleni teljes körű orosz invázió leállítását a legfontosabb prioritássá tette, mióta kevesebb mint két hónappal ezelőtt hivatalba lépett második ciklusra, és az Egyesült Államok befolyását használja fel, hogy Kijev és Moszkva is az asztalhoz kerüljön.

Az amerikai elnök március 12-én újabb szankciókkal fenyegetőzött Oroszországgal szemben, ha az nem járul hozzá a tűzszünethez. Trump azonban nem adott időkeretet arra, hogy Putyin egyetértsen javaslatával, és nem mondta meg, hogy hajlandó lenne-e tárgyalni Putyinnal az „árnyalatokról”.

Az orosz vezető elmondta, hogy a javaslatban több megválaszolatlan kérdés is van, például mit kell tenni Ukrajna behatolásával kapcsolatban az orosz Kurszk régióba.

– Ha tűzszünetet kötünk, az azt jelenti, hogy ott mindenki távozna? – mondta Putyin. „Elengedjük őket [ukrán csapatokat], miután lakosság elleni bűncselekményeket követtek el? Vagy megadják magukat?”

Ukrajna augusztusban egy lopakodó betöréssel elfoglalta a Kurszk régió egy részét, amely lépést az orosz erők Kelet-Ukrajnából való eltérítésére irányuló erőfeszítésnek tekintik, és a területet tárgyalási alapként használja fel a béketárgyalások során.

Ez a stratégia most kudarcot vall, mivel az észak-koreai csapatok által támogatott orosz erők kiszorítják az ukránokat Kurszkból. Oroszország visszaszerezte Kurszk területén az Ukrajna által eredetileg elfoglalt terület több mint felét.

Putyin, aki tegnap először járt Kurszkban az augusztusi lökdösődés óta, kijelentette, hogy a térségben kialakult helyzet most „teljesen a mi ellenőrzésünk alatt áll”.

Azt mondta, hogy az ukránok menekülési útvonala teljesen orosz tűz alatt áll, és ha erői képesek fizikailag elzárni az útvonalat, a Kurszkban tartózkodó ukrán csapatoknak csak két lehetőségük lesz: megadni magukat vagy meghalni..

Az orosz vezető a tűzszüneti javaslattal kapcsolatban hangoztatott egyéb aggályai között szerepel, hogy Ukrajna a 30 napos időszakot a haderő mozgósítására és kiképzésére használja-e, vagy a Nyugat segítségével felfegyverkezik-e. Felvetette azt is, hogy a közel 2000 kilométeres frontot miként fogják felügyelni.

– Ki fogja meghatározni, hol és ki szegte meg az esetleges tűzszüneti megállapodást? – mondta.

Szakértők arra figyelmeztettek, hogy Putyin valószínűleg el akarja majd húzni a tűzszüneti tárgyalásokat, mert erői túlsúlyban vannak a csatatéren.

A kurszki előrelépéstől eltekintve Oroszország jelentős munkaerő-előnyének köszönhetően egyre nagyobb területet hódít Kelet-Ukrajnában – igaz, magas emberi és anyagi költségekkel.

Oroszország arra törekszik, hogy Ukrajnának az  állítása szerint 2022 novemberében annektált négy régiójának teljes egészét elfoglalja: Donyecket, Luhanszkot, Zaporizzsját és Herszont. A mostani tűzszünet nem érné el ezt a célt.

„Az egyik módja annak, hogy az oroszok lelassítsák ezt a folyamatot anélkül, hogy közvetlenül kimennének és nemet mondanának, ha elhúzzák a technikai megbeszéléseket a felügyeletről” – mondta Hardie.

„Ez arra is lehetőséget adna, hogy megpróbálják Ukrajnára hárítani a felelősséget, ragaszkodva bizonyos technikai kérdésekhez, amelyeket Ukrajna kifogásolhatónak találhat” – mondta.

Hardie szerint Trump növelheti a nyomást

(Newsletter)

Gyorsított ütemben pusztítjuk bolygónkat – figyelmeztetnek európai tudósok

Széntüzelésű erőmű a dél-afrikai Witbankben
Írta: SL

Az európai akadémiákat tömörítő EASAC szerint egyre gyorsulnak a globális felmelegedés negatív hatásai, hatalmas károkat és életekben mérhető veszteségeket okozva, ezért gyökeres változtatásokat sürget a fenntartható jövő érdekében.

A legújabb EASAC-jelentés szerzői szerint klímaváltozás negatív hatásaihoz hozzájön a biológiai sokféleség további csökkenése. Az emberiség pedig továbbra is pazarlóan bánik a bolygó erőforrásaival, semmi jelét nem adva annak, hogy igényeit a Föld szerintük véges készleteihez akarná igazítani.

A jelentés állítja, hogy az emberiség számára biztonságos életteret biztosító, fajunk túléléséhez szükséges kilenc alapvető környezeti stabilitási mutató („planetáris határ”) közül hatnál már túlléptük a kritikus határt és a hetediknél épp most zajlik a visszafordíthatatlannak látszó negatív folyamat.

Az akadémikusok szerint tehát továbbra is gyorsított ütemben pusztítjuk azokat az erőforrásokat, amelyek földi létezésünket biztosítják. Az EASAC jelentésének négy fő megállapítása:

– Az éghajlat romlása: Az üvegházhatású gázok kibocsátása és légköri koncentrációja tovább emelkedik, ami magasabb hőmérsékletet és szélsőségesebb éghajlati károkat eredményez.

– Gazdasági veszteség: Az EU az elmúlt három évben 162 milliárd eurónyi, klímával kapcsolatos gazdasági veszteséggel szembesült, és csak 2022 nyarán több mint 60 ezer hőség okozta haláleset történt.

– Erőforrásokat pazarlása: Világszerte az erőforrások mindössze 7%-át hasznosítják újra, szemben az EU-val, ahol ez az arány 50%.

– Veszélyben a biológiai sokféleség: A biológiai sokféleség védelmére irányuló erősebb szakpolitikák ígérete ellenére továbbra is veszítünk élőhelyeket és fajokat.

A jelentés megállapítja, hogy hiába terjednek a zöld technológiák, hiába növekszik a szél és a napenergia aránya az energiamixben, hiába fejlődik szélsebesen az akkumulátoripar, a megdönthetetlen tudományos bizonyítékok ellenére úgy tűnik, hogy vészesen fogyatkozik a politikai akarat a fenti környezeti kihívások kezelésére.

A 28 európai ország akadémiáit, köztük a Magyar Tudományos Akadémiát is tömörítő EASAC környezettudományi bizottsága ezért bízik abban, hogy a politikai döntéshozók meggyőzhetők arról, hogy ezek a problémák nincsenek eltúlozva és nem is fognak maguktól eltűnni, éppen ezért muszáj érdemben foglalkozni velük és konkrét lépéseket tenni a megoldásuk felé.

(Euronews)

 

 

Már is komoly csapást okoz az ukrán haderőnek az amerikai támogatás elvesztése.

Az Egyesült Államok által felfüggesztett katonai hírszerzési információk átadása jelentősen gyengítette Ukrajna védelmi képességeit, és súlyos veszteségeket okozott az ukrán hadseregnek az elmúlt napokban – derül ki nyugati és ukrán tisztségviselők beszámolóiból, melyeket a Time ismertetett.

Az amerikai katonai segítség, beleértve a hírszerzési információk megosztását a múlt héten állt le, mivel Donald Trump amerikai elnök drasztikus lépéssel akarja tárgyalóasztalhoz kényszeríteni Kijevet.

A legsúlyosabb következményekkel a kurszki régióban szembesülnek az ukrán erők, ahol a tavaly augusztusi sikeres offenzívájuk után most jelentős területveszteségeket szenvednek el.

Ez a terület kulcsfontosságú tárgyalási alapot jelentett volna Zelenszkij számára a jövőbeli béketárgyalásokon.

Az amerikai hírszerzési támogatás hiánya miatt az ukrán hadsereg elvesztette azt a képességét, hogy időben észlelje az orosz bombázók és más harci repülőgépek közeledését, valamint jelentősen csökkent a HIMARS rakétarendszerek hatékonysága is, amelyek korábban az amerikai műholdas adatok segítségével tudtak precíz csapásokat mérni.

A Time-nak nyilatkozó ukrán katonák arról beszéltek: az amerikai hírszerzési támogatás elvesztése miatt katonák százai haltak meg értelmetlenül, illetve a harci morál is drasztikusan csökkent.

A helyzetet súlyosbítja, hogy még a Maxar Technologies nevű amerikai űrtechnológiai vállalat is felfüggesztette műholdképeinek szolgáltatását Ukrajna számára. Bár európai hírszerző ügynökségek igyekeznek pótolni a kieső amerikai támogatást, az ukrán tisztek szerint ez nem lesz elegendő a jelentős képességbeli különbség áthidalására

Újra beleállt Zelenszkijbe Trump: Amerika ezt nem fogja sokáig tűrni.

Donald Trump amerikai elnök saját közösségi felületén, a Truth Social-ön tett közzé posztot hétfőn annak kapcsán, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, az orosz–ukrán háború vége „még nagyon-nagyon messze van”.

Trump az AP hírügynökség egy cikkét osztotta meg, amely azzal a címmel jelent meg:

Zelenszkij ukrán elnök szerint az Oroszországgal folytatott háború befejezése „nagyon-nagyon messze van”.

Zelenszkij a hírügynökség tudósítása szerint azt is kijelentette, az Egyesült Államok és Ukrajna viszonya folytatódni fog, hiszen ez „több mint egy alkalmi viszony”.

Az amerikai elnök a Truth Social-ön reagált Zelenszkijnek arra a kijelentésére, hogy a háború vége még „nagyon-nagyon messze van”.

Ez a legrosszabb kijelentés, amit Zelenszkij tehet, és Amerika nem fogja ezt sokáig tűrni! Ez az, amit mondtam, ez a fickó nem akarja, hogy béke legyen, amíg Amerika támogatja

– írta Trump.

Az amerikai elnök kitért a Londonban tartott európai találkozóra is, amely kapcsán megjegyezte:

Európa a Zelenszkijjel folytatott találkozón egyenesen kijelentette, hogy nem tudják elvégezni a munkát az USA nélkül – Valószínűleg nem egy nagyszerű kijelentés, amit Oroszországgal szembeni erődemonstrációként tettek. Vajon mit gondolnak?