Az ukránok augusztusi akciója megváltoztatta az egész háború lendületét – mondta az Euronews State of the Union című műsorában az amerikai hadsereg korábbi európai parancsnoka.
Az ukránok kurszki benyomulása fordulópont a háborúban, mondta az Euronewsnak az amerikai hadsereg korábbi európai parancsnoka. Ben Hodges nyugalmazott altábornagyot Frankfurtban értük utol.
Ben Hodges: Ez az ellentámadás, amelyet Ukrajna indított Kurszk irányába, szerintem egy briliáns húzás, amely megváltoztatja a konfliktus lendületét. Módosíthatja az elkerülhetetlen orosz győzelemről szóló narratívát is. Túl korai lenne megmondani, hogy meddig akarnak elmenni, illetve ez mekkora hatással van az orosz támadásokra Kelet-Ukrajnában. Ez egy nagyobb hadművelet, egy több területre kiterjedő ukrán erőfeszítés része lehet.
Stefan Grobe, Euronews: Vajon miért maradt el eddig egy erős orosz válaszlépés?
Ben Hodges: Azt hiszem, ez több tényezőnek köszönhető. Először is, az orosz oldalon rivalizálás és gyűlölet van a vezérkar és a titkosszolgálat, az FSZB, valamint a határőrség között. Utóbbi szerv az FSZB ellenőrzése alatt áll. Ezért nincs és soha nem is volt hatékony együttműködés közöttük. Ezt láthattuk a Prigozsin féle lázadás során is. Putyin számára is rossz, hogy ezzel kell foglalkoznia. Talán megpróbálja figyelmen kívül hagyni a kurszki műveletet, átpasszolja az FSZB-nek, hogy kezeljék úgy, mint egy terrorellenes műveletet. Szóval bizonyára megpróbálja elkerülni, hogy foglalkoznia kelljen ezzel a jelentős problémával
Stefan Grobe, Euronews: Kérdés, hogy gyengébb-e az orosz hadsereg, mint gondolnánk?
Ben Hodges: Úgy fogalmaznék, hogy továbbra is túlbecsültük az orosz képességeket. A probléma az, hogy nem érdekli őket, hány katona hal meg. Még mindig rengeteg emberük van, akiket készek akár a biztos halálba küldeni. Ráadásul hatalmas mennyiségű siklóbombájuk és rakétájuk van. Az amerikai és európai kormányok óvatos politikája miatt az ukránok nem képesek megsemmisíteni ezeknek a támadásoknak a bázisait, így Oroszországban még mindig sok a kapacitás.
Stefan Grobe, Euronews: Vajon csak morálisan vagy más módon is segíti-e az ukrán frontzónában harcoló ukrán katonákat a kurszki benyomulás?
Ben Hodges: Szerintem ez összetett. Lélektanilag hatalmas morális támogatást ad. Amikor valaki a védelmet erősíti, és nap mint nap bombázzák, a legtöbb katona valahogy vissza akar vágni. Ha ez elvonja a jelenleg keleten tevékenykedő orosz erőket, az enyhítheti az ukrán erőkre nehezedő nyomást. Csak még nem tudni, mennyire.
Ez nagyon érdekes, a kurszki betörést magyarázták már óriási baklövésnek is, és mint most briliáns húzásnak is. Szerintem inkább az első, igy sincs elég emberük, és nyitottak egy új frontot….
Aki a Prigozsin – féle akciót még mindig lázadásnak tartja, azt komolyan nem szabad venni.
Tipikus betanult narrative szajkózás. Orosz szolgàlatok korruptak, rivalizálnak..esetleg (máskor) fellázadnak, parancsot tag adnak meg, nincs lőszerük, nincs ruhájuk, rákosak (ja az Putyin már vagy 5 éve) , de amúgy is mindjárt összedől Oroszország..
Csak akkor mi ez a hiszti hogy félni kell tőle?
Egy nagy bullshit az egész megnyilvánulás.
Ahogy fent írta GErgo, nincs elég emberük az ukránoknak aztán bemennek Kurszkba, ahonnan az oroszok szépen hátra húzódtak, így a bent lévő ukránok munka nélkül maradtak, a megmerevedett front mentén, nehéz utánpótlás mellett döngetik a falakat. Amint elnézem a felvételeket, a nyomorultak beásták magukat hevenyészett lövészárkokba, aztán onnan pufogtatnak és várják, hogy érkezzen az aktuális FAB, vagy a tüzérség gránátja, hogy találkozzanak Banderával.
Nem sok értelme van ennek. ha már nem tudnak tovább nyomulni, akkor abba kellene hagyni és kijönni.
Persze az elit alakulatok nagy részét, akik az egész betörést lebonyolították, már kezdik kimenteni és helyükre nyomorult sorozottakat tolnak be, csakhogy ne kelljen egyből kijönni. Nem számít, hogy azok meghalnak.
Egyébként, ahogy már számosan leírták a nagy terv az volt ezzel a betöréssel (a PR-en és moráljavításon kívül), hogy rákényszerítsék az oroszt, hogy erőket vigyen át Donbaszból, ezzel enyhüljön a nyomás az ottani fronton harcoló ukránokon. Hát nem jött be. Az orosz továbbra is megy előre, minden nap újabb településeket foglal el, lassan pedig a nagy erődvárosok is veszélybe kerülnek.
3 Ahogy mondod.
Kijevben műszaki érzékkel rendelkező fiatalokkal szereltetnek össze egyrészt home office- ban, másrészt pl. a Nivki üzletközpontban vagy a Svyatoshin metróállomáshoz csatlakozó ojjektumban a kijevi tv – torony szomszédságában kisipari műhelyekben. Egész jó fizetésért.
Lviv, Ivano – Frankivszk és még pár városkában.
Aztán meg néznek, hogy miért pont oda érkezett sz Iskander…
Azért bátorkodom ezt a morzsát leírni, mert a mobiltelefonokat nem vihetik be magukkal az ukrán fiatalok a drónüzemekbe.
Drónról indítható kisrakétákat (Martlet) küld az írországi Thales vállalat Kijevnek.
Pont jó lesz a Baba Yagára, orosz önjáró löveg, hadtáp teherautóinak pusztítására vagy a Moszkva városban felállított légvédelmi nehézgéppuskák megsemmisítésére is.
A konfliktus vége nem látható a kelet – európai horizonton, de az apokaliptikus időkre előkészített ukrán jogrendet hamarosan bevezetik – a miniszterek lemondása, leváltása ezt szolgálja.
És ezzel jön el a vészkorszak is ezeken – a keleti vidékeken is.
Ma este közzétették Putyin elnök úr véleményét, arról, hogy mi történik, ha az EU cirkálórakéták Oroszországba érkeznének.
forrás: kremlin.ru
7. János
Vagyis az oroszok felveszik a kesztyűt.
Szépen állunk, nem mondhatom.
De csak annyira, hogy ne legyen problémájuk az oroszoknak a vonatkozó joggal.
Asszimetrikus válasz minden bizonnyal.
https://oroszhirek.hu/putyin-ujabb-figyelmeztetest-intezett-a-nato-hoz/
Szerintem kevés lesz az asszimetrikus válasz , akkor amikor a Kremlbe és a törvényhozásba csapódnak a rakéták. Márpedig az ukránok bele akarják rángatni a NATO-t a háborúba, mert magukra már nem bírják sokáig. Ennek egyik módja az, hogy orosz nemzeti jelképeket rombolnak le és erre válaszul az orosz odapörköl. Az ukránoknak már úgy is mindegy, nincs amit veszíteniük. Nyugatnak azonban van, ha belép.
Minden esetre a napokban eldől, hogy mi lesz. Ha nyugat rábólint a Scalp, Taurus meg a többi nyugati rakéta orosz mélységi területen való bevetésére, az azt jelenti, hogy háborút akar a nyugat is. Ha nem bólint rá, akkor marad minden a jelen állapotában. Azonban, ha az ukránok nyugati engedély nélkül vetnék be ezeket, akkor kb. mindent kockára tesznek. Onnantól már nembiztos, hogy a nyugat tovább akar segíteni nekik. Egymagukban hetekig sem bírnák.