(2542) Mi az igazság a koleszterinnel kapcsolatban (de komolyan!)?

Tibor bá’ online

 

A fontosságra való tekintettel ezt a posztot újra felteszem.

A koleszterin őrület minden idők legtovább tartó, legsötétebb, szándékos melléfogása. Felmerül a kérdés, mi a valóság?

A koleszterin nem okoz infarktust, de ha a koleszterin nem okoz infarktust, akkor mi az infarktus valódi oka? – Újabb és újabb kutatások feltárták, hogy az atherosclerozis valójában érbelhártya gyulladás és oxidációs stressz következménye. Éppen ezért a rizikótényezők azok, amik ezt a két folyamatot elősegítik: Nem megfelelő táplálkozás, a glikémiás indexek figyelmen kívül hagyása, dohányzás, magas homocisztein színt (lehetséges B6 vitaminhiány), idegeskedés, nitric-oxid hiány, a szérum magas vastartalma, mikrobafertőzés, transzzsírsav fogyasztás, finomított szénhidrátok túlzott fogyasztása, az Ω-6 és Ω-3 zsírsavak hátrányos aránya (gyakorlatilag Omega-3 hiány).

A szabad gyökök és a gyulladások megakadályozzák a nitric-oxidok szintetizálását, ami alapvető fontosságú a szív-érrendszeri betegségekkel szembeni védelemben. Az oxidált LDL (a népszerűen jónak becézett koleszterin) valóban káros, de ami oxidált az a koleszterin részecskében lévő többszörösen telítetlen zsírsav, nem maga a koleszterin.

Krónikus fertőzés, gyulladás és stressz megemeli a koleszterin szintet, és jelentősen növeli az infarktus bekövetkezésének esélyét. Nem csoda, ha szívbetegek esetében magas koleszterint lehet észlelni. A hibát ott követték el, hogy az infarktus kiváltójának a koleszterint nevezték meg, nem pedig a koleszterin szintet emelő állapotot, ami kiváltotta az atherosclerosist. Ezt a gyulladás okozta oxidációs hipotézist alátámasztják a tudományos adatok, ami a szív-érrendszeri betegségekkel kapcsolatos ismereteinkkel összhangban van. Valamint a kutatók körében széleskörűen elismert.

Sajnálatos módon a koleszterin ártatlansága az orvosok, dietetikusok, valamint a társadalom nagy része előtt ismeretlen. Ugyanakkor az egészségügyben dolgozók és a tudományos élet tagjai körében jelentős érdekkonfliktus áll elő, ami erősen akadályozza az igazság kiderülését. A koleszterinnel kapcsolatos szakcikkek írásával megbízott orvosok 90 százalékát, a gyógyászati kutatások kétharmad részét a gyógyszergyárak finanszírozzák. Ennek következménye, hogy azt a téves hipotézist tartják életben, ami szerint a szív-érrendszeri betegségek okozója a koleszterin és a telített zsírsavak.

Koleszterinnel kapcsolatos tévhitek: Mítosz: Koleszterinben és telített zsírsavakban gazdag ételek fogyasztása megemeli a szérum koleszterin szintjét. Valóság: Több, hosszú távon fenntartott vizsgálat kimutatta, hogy koleszterinben és/vagy telített zsírsavakban gazdag ételek fogyasztása nem hat ki a szérum koleszterin szintjére. Mítosz: Koleszterinben és telített zsírsavakban gazdag ételek elősegítik az atherosclerosis (érelmeszesedés) kialakulását. Valóság: Számtalan kísérlet kimutatta, hogy akik állati eredetű telített zsírsavakat fogyasztanak, ritkábban kapnak szív-érrendszeri betegséget, mint azok, akik főleg többszörösen telítetlen zsírsavakat fogyasztanak (amik növényi olajokban vannak). Az eldugult artériákban talált zsír 75 százaléka telítetlen, aminek a fele többszörösen telítetlen. Mítosz: A magas LDL-koleszterin érték atherosclerosist, illetve infarktus okoz. Valóság: negyvennél több kísérlet jelezte, hogy a koleszterin szint csökkentése nem akadályozza meg az infarktust. Éppen ellenkezőleg, több kísérlet bizonyítja, hogy magasabb koleszterin szint csökkenti az infarktus bekövetkezésének az esélyét. Mítosz: Alacsony koleszterin szint megelőzi a szív-érrendszeri betegségeket, és csökkenti a mortalitást. Valóság: Több, gondosan elvégzett kísérlet bizonyítja, hogy fordított arány áll fenn a koleszterin szint és a mortalitás között. A Yale-en végzett új keletű tanulmány kimutatta, hogy idős emberek soraiban kétszer nagyobb valószínűséggel áll be a halál alacsony koleszterin szinten. Mítosz: Sztatinok szedése csökkenti a szérum koleszterin szintjét és egyben csökkenti a mortalitást, valamint nincs jelentős mellékhatásuk. Valóság: Még egyetlen tanulmány se mutatta ki, hogy a sztatinok szedése csökkentené a mortalitást egészséges emberekben, akiknek csak a koleszterinük magas, de nincs szív-érrendszeri betegségük. Ezzel szemben a sztatinoknak komoly mellékhatása van, például az izom sorvadás, ami csak 3 év után jelentkezik, három eset közül egynél.

Mik segítik elő a szív-érrendszeri betegségek megelőzését? 1) Tanulj meg stressz mentesen élni. 2) Ügyelj a testsúlyodra, ne légy se kövér, se krónikusan sovány. 3) Végezz naponta legalább 30 perc mérsékelten erős fizikai munkát. 4) csökkentsd a magas glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztását. Ezek: finomliszt és készítményei, rizs, cukor, feldolgozott ételek. 5) Ne fogyassz többszörösen telítetlen zsírsavakat, és/vagy transzzsírsavat tartalmazó ételeket. Ezek: elsősorban a margarinok, margarinok felhasználásával készült péksütemények és egyéb termékek. 6) Lehetőség szerint fogyaszd a természetesen táplált állatok húsát, zsírját és belsőségeit. 7) Főzéshez használj elsősorban sertészsírt, szárnyasok zsírját, vajat. Eszedbe ne jusson napraforgó, és egyéb növényi olajt használni, mivel ezek könnyen oxidálódnak, illetve hő hatására átalakulnak. 8) Egyél maximálás nélkül természetes körülmények között termelt tojást, különösképpen a sárgáját, lehetőleg lágy tojás formájában.  9) Fogyassz nyers tejet és tejterméket, amelyek bőven tartalmaznak probiotikumokat, enzimeket, vitaminokat és egészséges zsírsavakat. 10) Egyél gyakran fermentált alapanyagokat (savanyú káposzta, joghurt, stb.) 11) Egyél sok vajat, lehetőleg természetesen táplált tehenektől. 12) Fogyassz több Ω-3 zsírsavat, ami halakban és lenmagolajban van (ez utóbbit hevítés nélkül habarásnál lehet jól felhasználni).

FORRÁS: Weston A. Price Foundation; The Cholesterol Myths by Uffe Ravnskov, MD, PhD.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

6 gondolat erről: „(2542) Mi az igazság a koleszterinnel kapcsolatban (de komolyan!)?

  1. Olyan gondolatok járnak a fejemben, hogy addig nem teszek fel új posztot, amíg az elözőre nem érkezik legalább 10 hozzászólás. Na ez már lement 5-re. Most meg már háromnál tartok. 😀

  2. Tibor bá’
    Miért csodálkozol? Kihalásunk sorskérdésein meditálunk, Franciaország végnapjairol olvasunk – ki fog rettegni egy kis koleszterintől??

    Főleg hogy az idejárók jelentős többsége szerintem soha nem is vette be a tudományos blablát, mindig is jóízűen ette a töpörtyűt meg a szalonnás rántottát 🙂 Megnyugtattál.

  3. Tiborba’, attol meg ertekesnek tartjuk a posztjaid hogy a legtobbunk nemszol hozza, vagy neha ures a kommentszekcio (pl angolnyelvu posztoknal gyakori – de attol meg elolvassuk azt is jo paran)
    (Valoszinuleg a hallgatok joresze egyetert velem :))Jó-jó, de ha nincs visszajelzés, akkor sötétben tapogatok.

    Jol osszefoglaltad amugy, es hogy kicsit kapcsolodjon a szovegelesem a poszthoz, az omega 3 bevitel (a halolaj alapu, nem a novenyi ALA) valoban hatekony eszkoze a szervezetben zajlo gyulladasos folyamatok gatlasanak.
    Termeszetesen akkor ha a mar ismert karosito tenyezoket igyekszunk kikuszobolni, redukalni. (Az mas teszta hogy a halak vagy mergezettek vagy tenyesztettek es ezert nem is tartalmaznak annyi/olyan minosegu EPA/DHA omega 3at. Ha hinni lehet az agyasoknak….)
    Az ultra feldolgozott etelek (is) egy masik mumust is egyre fentebb hoznak a halalozasi rangletran, ez pedig a vastagbelrak.
    Ez van. 7 milliard ember nem tud(akar) bio meg tanyasi/kerti forrasu etket enni.
    Egyszeruen tul konnyen jutnak a nepek elelemhez (a felso 2milliard mindenkepp) ezert nem is ertekelik es nem is fogjak fel nagyreszt hogy mas erteke is van azon kivul hogy eletben tartja (egy darabig) a (beteg) testet.

    A stressz az meg bizony kemeny dio lesz. A bulvar mar hoz le cikkeket hogy egyesek bekattannak ujabban pl a klima valsagtol. Pedig oszinten, ebbol meg jelenleg alig erzunk valamit (ahol a bulvar olvashato es adott hozza minden). Mi lesz akkor ha radobbenunk hogy nem idoszakos hanem vegleges lesz a nyomaszto allapot??

    Ha gondolod vezesd be kiserleti jelleggel a 2naponta posztolast. Legalabb pihensz kozben, s meglehet jobban ertekeljuk majd a friss posztokat is 😉

    Tovabbi jo (stressz mentes) hetveget mindenkinek!

  4. Jó írás, köszönet érte!

    A pontokhoz 13.-nak még annyit tennék hozzá, hogy igyatok gyógyteákat, pl. Galagonya virágos ágvég teát, mely takarítja az érből a lerakódásokat, segít a szívizmok egészségét megtartani és vérnyomáslehúzó hatása is van.
    Heti 1-2 csésze már elég.

    Ha már kialakult a meszesedés, akkor fehér fagyöngy lágyvizes – de legjobb desztillált vízzel – (hidegen áztatva 8-10 órát) kivonatát iszogatni heti rendszerességgel.

  5. Tehát a lényeg: Napont 3-6 Omegát kell hallgatni és 30 percig Alfában kell lenni.

  6. Tibor bá’

    Te itt stikában (megnevezés nélkül) a paleolitikus értendet akarod népszerűsíteni?

    Nembaj. Az étrendi tanácsok jók.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük