2019-05-20 nap bejegyzései

(2843) Öregedés

Tibor bá’ online

 

Az öregedésnek két fő aspektusa van, a fizikai és a szellemi. Ez utóbbi alatt az agy tevékenységét értjük. Az emberi agy azonban csak részben olyan, mint egy vadonatúj számítógép, amely készen áll az installálásra. Ugyanis a számítógép mint hardver fix és megváltoztathatatlan. Az emberi agy azonban a születés pillanatától kezdve strukturális változásokon megy át. A legszembetűnőbb változások egyike a gyermekkori nyelvtanulási képesség. Gondolj bele, a két éves gyerekek (általában) tökéletesen beszél (nálunk) magyarul, csak a szókincse kicsiny, és még csak nem is tanulta. Sőt, megfelelő környezetben 2-3 nyelvet is képes megtanulni anyanyelvi szinten, párhuzamosan, és nehézség nélkül vált egyikről a másikra, illetve tolmácsol, ha szükséges. Ez a készség a gyermekkor végére majdnem teljesen megszűnik, a felnőtt agya erre már egyáltalán nem képes.

Felnőtté érés után a hardver nemigen változik, csak a szoftver. Ugyanis tapasztalatokat gyűjtünk, levonjuk belőle a következtetéseket, és későbbi döntéseinkben felhasználjuk ezeket.

Az öregedés (jó esetben) legkevésbé érinti az agyunkat, aminek első jeleik, hogy egy-egy jól ismert név vagy szó nem jut az eszünkbe. Aztán ez a jelenség egyre gyakrabban észlelhető. Ezzel egy időben megindul a szellemi képesség, felfogó készségünk lassú romlása. Érdekes megfigyelés, hogy ennek a szellemi romlásnak a lefolyása annál gyorsabb, minél kevésbé használjuk az agyunkat konstruktív módon. Ha tehát szellemileg friss akarsz maradni, akkor használd az agyad. A másik megfigyelés, hogy a „buták” hamarabb és gyorsabban butulnak (tovább), mint az okosak, miközben ez utóbbiaknak lenne miből leadni.

Nem meglepő a memória működése. Az rég ismert jelenség, hogy kétféle memória van, a rövid és a hosszú távú. Azt elfelejtheted, hogy hová tetted a szemüvegedet, de azt nem, hogy a feleséged öt éve azt mondta a gyerekek előtt, hogy „nagy hülye vagy”. Csakhogy a két memória viszonya az öregedéssel alapos változáson megy át. Egyfelől „minden kimegy a fejedből”, másfelől 50-60 évvel korábbi dolgokra tisztán és világosan emlékszel, de ez hagyján. Ha akarod, ha nem, állandóan eszedbe jutnak, fel-felötlenek régi emlékképek, és ezek feltartóztathatatlanul kitörnek belőled. Ezért van az, hogy a nagypapa negyvenhatodszor adja elő, hogy rohantak le a légópincébe, mekkora pofont kapott az apjától (vagyis a dédapádtól), amikor labdával berúgta a földszinti ablakot, és a többi, és a többi. Persze a nagypapa annyira nem szenilis, hogy ne tudná, ezt a történetet most adja elő negyvenhatodszor, de nem érdekli, aminek ki kell jönni, az kijön belőle.

Ennél sokkal kellemetlenebbek a test működésével kapcsolatos hanyatlások. A belső szervek jócskán rendelkeznek többlet kapacitással, amiből következmények nélkül le tudnak adni az öregedésből adódó kimerülés miatt. Éppen ezért, ha külső támadás nem éri a szívet, májat, vesét, hasnyálmirigyet, stb. ezekkel nincs gond. Hogy mégis van gond, az annak köszönhető, hogy az öregedésen kívül egyéb hatások érik őket, közönséges fertőzésen kívül többnyire saját magunknak köszönhetően. nem megfelelő táplálkozásból, nem megfelelő életvitelből, lelki tényezőkből kifolyólag. Nem tartoznak ezek közé az ízületek, amelyek a puszta használattól szép lassan elkopnak. Persze a folyamatot lehet gyorsítani, de sajnos lassítani nem. A szemlencse fókuszálását végző izmok is viszonylag gyorsan feladják a megfelelő működést, aminek egyenes következménye az öregkori messzelátás, vagyis az olvasáshoz szükséges szemüveg viselése. 20-30 éves késéssel jelentkezik a nagyothallás, aminek bekövetkezése nagymértékben függ az élet folyamán elszenvedett zajártalomtól. Kazánkovácsok és popzenészek felkészülhetnek az öregkori megsüketülésre. A női ivarszerv 40 év környékén bedobja a törölközőt, a férfi herék viszont az élet végéig aktívak. Az aranyér se várat magára sokáig, ha nem törődsz vele. A vizelet és széklet visszatartással is lehet probléma a megfelelő izmok és ide tartozó reflexek romlása miatt. Ez azért már elég kellemetlen dolog. Az öregkori cukorbetegség, szív elégtelenség, láb ödéma csak részben az öregedés velejárói, mert konkrét kiváltó okának is kell lenni, amiről általában gondoskodunk helytelen életmóddal.

Végeredményben a helyzet az, hogy az idős emberek életvitele nem egy kimondott öröm, sőt. Azonban a változás olyan lassan következik be, hogy hozzászoknak. Ezzel kapcsolatban az ismeretek azért olyan gyérek, mert az idősek nem szeretnek se panaszkodni, se pedig megosztani a problémáikat. Jobb is így, mert általában a szánalmat hamar felváltja az utálat. Tudom, hogy nem szép, de tessék szembenézni a valósággal. Különben a megöregedés még mindig jobb, mint az alternatívája. 😀

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________