2018-07-07 nap bejegyzései

(2567) Mikor?

Tibor bá’ online

A valóban értelmes emberek mára már belátták, hogy az emberiségnek annyi, csak azt lenne jó tudni, hogy „mikor?” Nagyon nem mindegy, mert ettől függ, hogy az egyén halála előtt, vagy halála után lesz az a bizonyos mikor. Akinek utódai vannak, annak a kérdés megválaszolása még fontosabb. Nem csoda tehát, ha itt a blogon újra és újra felteszik a kérdést a hozzászólások alatt. Nem tudom (de mások se tudják). A kutatók nagy része, maga is ember lévén, szintén reménykedik és elkerüli a választ. Ez alól kivétel a már-már sztár kutatóvá avanzsáló Guy McPherson és Sam Carana. Ők már két éve, vállalva a nyilvánosságot, 10 évet adtak, ami 2026-ban járna le. Ezek szerint lenne még 8 évünk. Ez annyira közel van, hogy alig hihető. Erre Sam Caranának az Artic News honlapjában megjelenő közlésével! az idén, azaz 2018. május 13.-án, How Much and How Fast címen már 2021-re 10 °C emelkedést jósolt. Amit Guy McPherson néhány héttel később előbbre hozta 2019-re!

A polinominális növekedés a NASA 2012 január és 2017 február közötti anomáliára épül az 1951 és 1980 közötti értékhez viszonyítva. Ehhez hozzájön a +0,59°C növekedés, ami 1750 és 1980 között következett be. A függvény szerinti növekedés 3°C értéket ad 2018-ig, de itt nem áll meg, így 2021-ig már ~10°C mutat. Ezt a 10,02 fokos növekedést, illetve a visszacsatolásokat a görbe alatti sokszínű szalag mutatja be. Konkrétan az van, hogy Sam Carana 2018. május 13.-án kijelenti, hogy 2018-ig 3°C növekedés várható, miközben a saját függvény görbéje szerint 2017-ben éppen hogy 1,5 °C növekedés lehetett. Hmmmm! Most vagyunk a 2018 közepénél, és ez a roppant gyors növekedés valahogy nem értelmezhető. Különösen, hogy a NASA néhány napja hozta nyilvánosságra, hogy az idei április minden idők 4. legmelegebb áprilisa volt. A 4. legmelegebb cím nem lebecsülendő, de a 3°C növekedéshez édeskevés.

Ezzel a dolognak még nincs vége. McPherson ez év június 25-én ezt üzente twitteren: Mivel a hagyományos biológiával eléggé tisztában vagyok, komolyan feltételezem, hogy nekem 18 hónapnál kevesebb van hátra, a Föld korábbi felmelegedése és a hamarosan bekövetkező jég nélküli sarkvidék következtében. Az se lehetetlen, hogy 18 hónap helyett mindössze 4 hónapról lehet szó. Esetleg van még néhány évem (bár ez eléggé valószínűtlen), de tök mindegy, a hátralévő időm igen rövidke, ahogy a tiéd is.

McPherson tehát júniusban azt jósolja, hogy a sarki jég szeptemberre eltűnhet, de ha nem, akkor jövő szeptemberben majdnem biztos. Csakhogy ebben a pillanatban a sarki jég semmivel se viselkedik másképp, mint az előző években. Nézzük csak:

Itt az elmúlt évek jég fogyás/növekedés képét láthatjuk napról-napra az év folyamán. A különböző színű vonalak az elmúlt néhány évet reprezentálják. A piros színű vonal a 2018. A nagy piros nyíl mutatja a piros vonal mai állását (július 4.). A 2018-as piros vonal teljesen benne van az előző éveket jelző vonalak tömegébe. Vajon minek kell bekövetkezni 2-3 hónap alatt, hogy a 2018 élesen elváljon az előző évektől? Teljes képtelenség.

De menjünk vissza az előző ábrához! Itt az látható, hogy 2019-re, vagyis mához egy évre a várható felmelegedés meghaladja a 4°C fokot. (A piros vonal nem éri el 2019-et, de látatlanba meghosszabbíthatjuk az exponenciális görbét). Szerintem ez teljes képtelenség, de majd meglátjuk. Pontosan erről írok már hónapok óta. Jövő szeptemberben majd a vak is láthatja, hogy McPherson komolyan lehet-e venni, vagy mondanivalója mindössze egy hoax (hogy modern szóval éljek).

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________