2018-07-02 nap bejegyzései

(2563) Earth Overshoot Day

Tibor bá’ online

 

Fordításoknál az első probléma a frappáns angol kifejezés (mert ahhoz nagyon értenek) magyarítása. Ha az „Earth Overshoot Day”-t tükör fordítom, akkor… Na jó, tessék: „A Föld túllövés napja”. Magyarázat, az év azon napja, amitől kezdve „túllövünk”, ez esetben „hitelből” élünk. Még konkrétabban, a Föld újratermelő, regeneráló képességéből származó erőforrásokat feléljük, és attól a naptól fogva, egészen az év végéig már az alapok egy részét éljük fel. Akinek még mindig nem lenne világos, íme egy példa: Van 10 millió forintom a bankban, ahol erre kapok évi 700.000 forint kamatot. Egyéb jövedelmem nincs, a kamatból élek. Havi megélhetési költségem 100.000 forint. Ezek szerint e Július végéig elég. Az év hátralévő részében 500.000 forintot fordítok a megélhetésemre, de ezt már a tökéből kell kihasítanom. vagyis az év végére már csak 9.500.000 lesz a számlámon, aminek a következő évi kamata már csak 665.000 Ft. Ez pedig már csak a következő év július 22.-ig lesz elégséges. stb.

A forrásanyag alcíme már közérthető: Az emberiség a Föld éves hozamát 8 hónap alatt kimeríti. Magyarul a következő négy hónapban már nem a hozamot éli fel, hanem az alaptőkét, azaz a megújulást biztosító alapokat. Legeklatánsabb példák egyike a tengeri halászat. Ma már annyi halat fog ki az emberiség, amennyit a halállomány nem képes pótolni, ami egy negatív visszacsatolás.

Az EOD ebben az évben, tehát 2018-ban, augusztus 1 lesz.  Szomorú benne, hogy még sose volt ilyen korán. 1975-ben fordult elő először, hogy a „hozam” nem volt elég, hozzá kellett nyúlni a „tőkéhez”. 1993-ban az EOD Október 21. volt. 2003-ban ez már szeptember 22.-re csökkent. Látható, hogy minden évben néhány nappal korábban következik be. Eredetileg a kiértékelést a Global Footprint Network végezte, akiknek partnere new economics foundation,

A jelenlegi EOD azt jelenti, hogy az emberiség szükségletét pillanatnyilag másfél Föld tudná kielégíteni. lebontva a „bűnös” nemzetekre, ez így néz ki:

~ab028

Az adott ország ellátására hányszorosa kellene, hogy legyen:

Kína 2,5

Franciaország 1,6

India 1,8

USA 1,9

Egyiptom 2,4

Görögország 3,1

Egyesült Királyság 3,5

Olaszország 4,0

Svájc 4,2

Quatár 5,7

Japán 7,1

Az egész Föld 1,5

Vagy túl sokan vagyunk, vagy túl pazarlóan élünk, vagy mind a kettő. És akkor gondolkozzunk el rajta. Képes-e az emberiség visszafogni magát? Mondjuk, van rá pénzem, de nem veszek autót. Meg tudnám engedni magamnak a napi dáridót, de hetente csak egyszer eszek hús. Jól érezném magam Siófokon is, de mert van rá pénzem, elrepülök a Bermudákra. Megtenné nekem egy kis fogyasztású személygépkocsi, de nekem egy Hummer kell a seggem alá, mert csak. Lát valaki lehetőséget arra, hogy Kedves Loránd (ha emlékszel rá), vagy bárki sikeresen meggyőzi az emberiséget, éljen takarékosan, éljen ésszerűen, mert ez a hossztávú érdeke. Felejtse el, hogy csak egy élete van, és ha megengedheti magának, akkor se éljen vele, gondoljon állandóan a következményre, ne hajtson, hogy több legyen neki, ne használja fel a rendelkezésére álló javakat, osztja azt szét a szegények között. Mert, ha a rábeszélő sikeres lesz, akkor meg vagyunk mentve. Csakhát, máris másfél Föld kell a kiszolgálásunkra. Másfélszer akkora óceán, másfélszer annyi hallal, másfélszer akkor trópusi esőerdő, és így tovább. És…. akkor még nem szóltunk a meg nem újuló erőforrásokról, mint a réz, alumínium, ritkaföldfémek……

És akkor a globális felmelegedéstől függetlenül, az emberiség megmenekülésére én nem látok kiutat, de lehet, hogy én csak egy pesszimista, halált váró, hülye nyugger vagyok.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________