2018-06-09 nap bejegyzései

(2551) Inzulin rezisztencia

Tibor bá’ online

 

A legújabb népbetegség a kettes típusú diabétesz, ami valójában inzulin rezisztencia. Miről van pontosan szó? Egészséges szervezetben az inzulin segítségével az ételből felhasználható energia lesz. A gyomorban az ételben lévő szénhidrátok glükózzá (szőlőcukor) alakulnak át, ezt követve a glükóz bejut a véráramba, amit a hasnyálmirigy érzékel és a szükséges inzulin mennyiséget a vérbe juttatja. Az inzulin egy olyan hormon, aminek segítségével a glükóz bejut a sejtekbe, ahol üzemanyagként hasznosul. A többlet glükózt a máj eltárolja. Kettes típusú diabéteszben a sejtnek több inzulinra van szüksége ahhoz, hogy a glükózt felvegye (rezisztens lett az inzulinra), ezt azonnal nem kapja meg, ezért a glükóz egy időre a vérben felgyülemlik. A magasabb vércukorszint extra inzulin szekretálást eredményez, aminek következtében a sejtek felveszik a glükózt, ami így egészen alacsonyra esik vissza. [Ezt nevezik hullámvasútnak] Bizonyos idő után a hasnyálmirigyben lévő béta sejtek kimerülnek, megszűnik az inzulintermelés, fellép az igazi diabétesz, de jóval ez előtt, más is történik.

Az inzulin rezisztencia bárkivel, bármikor előfordulhat, ahol a legelső rizikófaktor az elhízás, mozgáshiány, ideges életmód. A szimptómák nem, vagy alig érzékelhetők. Ebből következik, hogy az inzulin rezisztenciában szenvedők 70 százalékának fogalma sincs arról, hogy ő maga is közéjük tartozik, aminek egyenes következménye a magas vércukorszint, ami ha huzamosabb ideig fennáll (néhány év) akkor legelőször a szemet támadja meg, majd a vesét, és más szerveket.

Mik az első figyelmeztető jelek? Gyakran jelentkező szomjúság, ami együtt járhat a szájüreg kiszáradásával, gyakori vizeléssel (akár óránként is), hirtelen testsúlynövekedés vagy fogyás. Még magasabb vércukorszint kiválthat fejfájást, elhomályosodó látást, ájulást.

Sajnálatos módon a legtöbb esetben az inzulin rezisztenciát addig nem veszik észre, amíg nem jelentkezik egészségkárosodás: kisebb sebek feltűnően lassú gyógyulásában, húgyúti fertőzésekben, viszketésben (elsősorban a lágyékban).

~ab083Ha eddig nem érdekelt a dolog, akkor folytatom. A diabétesz szexuális diszfunkcióhoz vezet, ami népszerű nevén impotencia, ugyanis a vérben lévő sok cukor megtámadja a genitália hajszálereit és az idegvégződéseit, persze máshol is. Nők esetében a vagina kiszárad.

Az ujjvégből vett egyetlen apró csepp vérből meg lehet mérni a vér pillanatnyi cukorszintjét. Az Hg a1c teszt megadja az előző 3 hónap átlagos cukorszintjét, ami az általános kép igen jó indikátora. És akkor most az értékekről. Nyolc óra koplalás után egészséges ember vércukra 5,8 mmol/L alatt van. Bőséges evés után se mehet feljebb 7,5 mmol/L-nél. A Hg A1C pedig nem haladhatja meg a 6%-ot.

Mi a teendő, ha elkapott a gépszíj? Először is azonnal csökkenteni kell a szénhidrát bevitelt, elsősorban a cukrot, búzalisztet és készítményeit, burgonyát, rizst (barna rizsre nem vonatkozik), és ha eddig nem végeztél megfelelő mennyiségű fizikai munkát, akkor mostantól kezdve dolgoztasd meg a testedet. Ha ez nem elégséges, akkor az orvos utasításának megfelelően gyógyszert kell szedni, ami arra ösztönzi a sejteket, hogy érjék be kevesebb inzulinnal is. Közben erősen ajánlott beszerezni egy vércukormérőt, és ellenőrizni a vércukrodat bizonyos helyzetekben, napjában többször is.

Ha nem vagy elég fegyelmezett, és nem tudod a Hg a1c értéket levinni 6% alá, akkor évekkel később be fog állni a megvakulás, az alsó végtag elfekélyesedése, majd amputálása, vese elégtelenség, infarktus. Nem azonnal, a cukor lassú (de biztos) gyilkos. Ne tévesszen meg, ha éveken át jól érzed magad. A hanyagságért súlyos árat kell fizetni.

Tudom, hasonlót már máshol is olvastál, TV-ben is láttál. OK, de megmérték már a cukrodat? Ha minden OK, légy boldog, ha nem, akkor lépj!

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________