2017-02-18 nap bejegyzései

(2100) A kozmetikumok nem csak drágák, de életveszélyesek is

Tibor bá’ online

 

Az amerikai „Live Science” magazinban megjelent egy cikk „A napsugárvédő krémek nagy része nem nyújt védelmet” címen. Ebből kiderül, hogy a kozmetikumokat gyártó cégek a vevőiket simán átverik. Ez arra ösztönözte Shawna Robins  oknyomozó újságírónőt, hogy belevesse magát a témába és érdekes dolgokat talált.

Saját bevallása szerint a szépségápoló iparban csúnya tényekbe botlott, miközben azt vizsgált, hogy a különböző testápoló krémekben tulajdonképpen milyen vegyi anyagok is vannak. Az eredmény megrázó volt. Ugyanis majdnem minden krém tartalmazott egy Paraben névre hallgató tartósítószert.

Itt most megszakítanám Shawna Robins beszámolóját és röviden kitérnék a parabensekre az angol nyelvű Wikipédiára támaszkodva.

Ez itt egy paraben általános vegyi szerkezete, ahol az R = egy alkil csoporttal.  A parabenek a para-hidroxibenzol-sav észterei. Lehetnek: metil-paraben (E-218), etil-paraben (E-214), propil-paraben (E-216), butil-paraben, izobutil-paraben, izopropil-paraben, benzil-paraben és ezek nátriumsói.

Az első három, E-számmal ellátott parabent még élelmiszerben is használják baktériumölő hatása miatt, és mert eddig biztonságosnak tudták. Csakhogy a Wikipédia cikkely egy érdekes figyelmeztetéssel kezdődik, ami szerint: Ennek a cikkelynek a pártatlansága vita alatt áll. Ez pedig azt jelenti, hogy a tudományos megállapításaival nem mindenki ért egyet. Hogy mi ez a vita, az hamarosan kiderül. Most térjünk vissza Sgawna Robinshoz.

Aki kinyomozta, hogy nem rég a tudósok parabentet találtak a női mellrák daganataiban. Tehát a szavatossági idő meghosszabbítása miatt majd minden termékben megtalálható paraben bőrön keresztül felszívódik a véráramba és a szervezetben úgy működik, mintha ösztrogén lenne, azaz ösztrogén receptorokhoz kötődik az női szervezetben, és egy olyan negatív visszacsatoló rendszert alakít ki, amiben az ösztrogénhez kötődő daganatok számára kellemes légkör alakul ki. És ez a vegyi anyag minden kozmetikai kellékben megtalálható, még a „bio” jelzővel ellátott méregdrága szépítőszerekben is, mert rendkívül olcsó az előállításuk.

Robinson szerint a kézbalzsamok tartalmának több mint 60 százaléka a bőrön keresztül, mint a legnagyobb kiterjedésű emberi szerv, felszívódik. Ez pedig azt jelenti, hogy minden egyes alkalommal, amikor egy nő bőrápolót használ a krémbe kevert prezerváló anyag, színező ágens és stabilizátor bekerül a véráramlatába.

Tegyük fel, hogy Robinsonnak tökéletesen igaza van. Ezek után mi az ördögöt csinálhat egy nő? Nos a törvény szerint minden termékre rá kell írni, hogy mit tartalmaz. Vásárlás előtt szépen végig kell olvasni a listát, és akkor mindenki eldöntheti, hogy megveszi-e vagy sem. És még valami, Robinson a napi étkezése mellé felvette a „Kalcium D-Glutarate” táplálék kiegészítőt. Miért?  Mert ez az anyag rákapcsolódik minden toxikus ösztrogénre és kiüríti a szervezetből. Ez által nem tud akkumulálódni azokban a szövetekben, ahol az ösztrogén receptorok találhatók, mint például az emlőkben, petefészekben.

Robinson cikke végén „megajándékozza” az olvasót egy honlappal, ahol 50.000 kozmetikum vizsgálati eredménye található, és javasolja, hogy vásárlás előtt kattintsunk rá: www.cosmeticsdatabase.com és még egy tanács tőle, soha ne bízzunk meg a gyártó cégben, bármilyen híres is legyen.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________