2016-12-06 nap bejegyzései

(2038) Einstein bajban van

Tibor bá’ online

 

k001Professor João Magueijo (Imperial College London) és Dr Niayesh Afshordi (Perimeter Institute in Canada) már több mint 20 éve állt elő egy új elmélettel, ami szerint a fény sebessége nem állandó. A hírek szerint most nyílt rá lehetőség, hogy az elméletet igazolják. Ha ez sikerül, akkor Einstein nagy bajba kerül, mivel a relativitás elmélete arra épül fel, hogy a fény sebessége (c) konstans. Annyira konstans, hogy az E = mc2 szerint a fény sebességétől függ az energia és az anyag egyenértéke.

Ha hiszitek, ha nem, az E = mc2 –ben a fénysebesség nekem se tetszett. Kábé másfél évtizeddel ezelőtt a következőket írtam róla:

Einstein (feleségének) a képleteiből több dolog is adódik, de ezek a földi ember felfogása szerint eléggé képtelenek. Az E = mc2, vagyis az anyag és energia azonosságáról elég sok szó esik. Ez a képlet azt állítja, hogy nagyon pici anyag nagyon sok energiává alakulhat át. Ezt a „nagyon sokat” a különben is hatalmas értéket adó fénysebesség négyzete biztosítja, hiszen a tömeget ezzel kell megszorozni. A képlettel mindössze az a baj, hogy a fizikusok egy része (a merészebbik része) nem érti, hogy kerül a képletbe a fénysebesség, amikor a fénynek semmi köze a dologhoz. Ha pedig egy kicsit gondolkodunk, akkor mi magunk is megcáfolhatjuk a képlet helyességét. Ugyanis az energiája frekvenciafüggő! Vagyis a fény energiája nem a sebességétől függ, hanem a rezgésszámától. Következésképpen a tömeg energiába történő átalakításánál, ha a képletben van a fénynek szerepe (ismétlem, ha van), akkor nem a sebességével, inkább rezgésszámával kellene beleszólnia a végeredménybe. Persze a tömeget egy hatalmas számmal kell megszorozni, hogy megkapjuk az energia egyenértékét, de az a hatalmas szám nem a fény sebessége, legfeljebb közel áll a fénysebességhez, méghozzá oly közel, hogy nyugodtan össze is cserélhetjük a kettőt.

Különben Einstein (szokása szerint) visszafelé gondolkodott, azaz ráérzett a végeredményre és onnan visszafelé matematikai „felvezetést” végzett, „levezetés” helyett. Ésszerű sejtése szerint az Energia egyenlő a tömeggel (­angolul mass). Képletben: E = m. (Figyelem, ez az m nem méter!) Ki kell még hozzá találni egy arányossági tényezőt, de ez nem igazán lényeges. Fontos viszont, hogy egyeznek-e a dimenziók, ami alatt itt most nem térbeli kiterjedést, hanem mértékegységeket kell érteni. Hát lássuk! Az energia = erő × út. Ebből az erő dimenziója m · kg · s–2, az úté pedig m. Így az energia: m · kg · s–2 · m, ami egyenlő a tömeggel, ami viszont mindössze kg. Na most ezt arányosítsuk!

                                     m · kg · s–2 · m  =  kg · ?

Mi hiányzik a jobb oldalról? Az m · s–2 · m vagyis m2/s2 azaz (m/sec)2. A m/s nem más, mint sebesség. Ami tehát hiányzik, az egy sebesség négyzete. Mivel pedig a tapasztalati mérések azt mutatták, hogy az anyag és energia közti arányossági tényező kb. 17-18 nagyságrendű, úgy tűnt, hogy a fény sebessége nagyságrendileg megfelelő, ugyanis 300 000 0002 = 90 000 000 000 000 000 vagyis a fény sebességének a négyzete méterben megadva durván 17 nagyságrend, azaz a tapasztalati érték.

Ha Einstein élne, és elfogadná a nézetemet, akkor c2 helyett a képletbe a 9×1016 arányossági tényező kerülne. Ebben az esetben nyugodtan kitalálhatják, hogy a fény sebessége változik. Ez az egyenletet a legkisebb mértékben se zavarná.

Különben, most már csak idő kérdése, hogy valami érdekes dolog kisüljön.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

(2037) Nincs isten

Tibor bá’ online

 

k001Albert Einstein gyakran emlegette Istent a természet törvényeivel kapcsolatban, de nem az Ember által kitalált, a különböző vallásokban megjelenített istenre gondolt, hanem egy pontosan meg nem nevezett, többnyire elképzelt teremtőre, akit felelősségre lehet vonni a természet feltételezett tökéletlensége miatt. Ennek ellenére az Istenhívők állandóan hivatkoznak rá, mint istenfélő szuper agyvelőre. Amikor Einstein ezt megunta, deklarálta nem hívő álláspontját, de ez az Istenhivőket egyáltalán nem zavarta, folytatták hivatkozásaikat. Stephen Hawking ebből tanulva egy külön előadást szentelt a témának „There is no god” címen, ami félreérthetetlen. A lényeg az, hogy szerinte a világmindenségnek nincs szüksége Istenre, köszöni szépen, megvan magától.

Az Istenhívők (mint kreacionisták) ragaszkodnak régi elképzelésükhöz, ami visszavezethető William Paley tiszteletesig, aki szerint, ahogy egy tengerparton talált óráról is feltételezzük, hogy nem magától lett, hanem valaki megalkotta, ugyanúgy a világot is alkotnia kellett valakinek.

Nem tudom, hogy át tudom-e adnia érvelésemet, de én másképp gondolom. Szerintem a Világmindenség azért van, mert nem lehet másképp. Ugyanis vagy van Világmindenség, vagy nincs, harmadik lehetőség nem létezik. Tehát van, mert a nincs nem egy valós opció. Ha nem lenne, akkor semmi se lenne, mi se. A Világmindenség létezése nem csak a mi tapasztalatunk, de logikus kényszerűség is. Ha már van (és persze van), a létezésének feltétele a természet törvényeinek logikus összhangja, mert ez nélkül nem működőképes. Vagyis, csak így lehet, ahogy van. Bármelyik paraméter megváltozása a rendszer fenntarthatatlanságát, illetve létezhetetlenségét jelentené. Ha ezt valaki nehezen érti, akkor át kell térnünk az evolúcióra. Ott ugyanez a helyzet. Az evolúció nem egy természeti törvény, hanem egy önmagából eredő logikus esemény. Annak vannak utódai, aki győz, aki hatékonyabban alkalmazkodik a körülményekhez. Ez nem lehet másképp. Ehhez pontosan úgy nem kell Isten, ahogy ahhoz se kell, hogy 2 x 2 = 4. Ez egyszerűen magától adódik, a dolgok logikája mentén.

Tehát a Világmindenség azért van, és azért van úgy, ahogy van, mert egyszerűen nem lehet másképp. Ha például elképesztő varázserővel rendelkeznél, és az lenne a mániád, hogy készítesz egy világegyetemet, bármit csinálnál, az nem működne, kivéve, ha azt hoznád létre, illetve olyat, ami eleve létezik.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________