2016-10-28 nap bejegyzései

(1998) Szabad akarat

Tibor bá’ online

 

k001Az utóbbi idők nagy témája a szabad akarat, ami a judeo-krisztián vallás és kultúrkör sarkalatos tétele. Jehova és az Atyaisten egyértelműen a legvérengzőbb isten az összes, ember által kitalált valláshoz tartozó istenek között. Éjjel-nappal büntet mind a kettő. Viszont az ember büntethetőségét a szabad akarata teszi lehetővé, amit az európai jogrend is átvett. Ebből adódik, hogy a „nem beszámítható” ember által elkövetett bűn nem büntethető. Mi tehát gyerekkorunk óta úgy tudjuk, hogy szabad akarattal rendelkezünk. Igaz, ez az akarat befolyásolható, például tudatmódosító szerekkel, és akkor megérkeztünk a tudathoz, az öntudathoz. Mindenkinek van tudata, bár nem tudjuk, hogy hogyan működik. Illetve, az utóbbi időben lépésről-lépésre iparkodnak feltárni. Az – például – már biztos, hogy agyunkban különböző hormonok befolyásolják cselekedeteinket, méghozzá alaposan. Természetesen a befolyás nem olyan nagy bűn, elvégre mi is befolyásoljuk egymást, például hirdetésekkel, ügynöki rábeszéléssel, stb. de a (feltételezett) szabad akarat létezéséből kifolyólag, ezt ésszerűen felül tudjuk bírálni. Ha így gondoljátok, akkor a következőt kísérlet meghökkentő lesz.

A kísérleti alanyt betolják egy CT letapogatóba, ami az agy működését rögzíti. Ekkor a kezébe adnak két nyomókapcsolót. Ezt követve a kísérleti alanynak különböző témákban tárnak fel kérdést igen-nem döntési lehetőséggel, amikor is az egyik vagy másik nyomógombos kapcsolóval visszajelzi döntését. Mindeközben a CT kijelzi az agy működését. Az agy középső részén vagy egy terület, amely arról árulkodik, hogy mi lesz a döntés. Ennek a tartománynak az egyik része akkor aktivizálódik, amikor a kísérleti alany a bal gombot készül megnyomni. Egy másik tartomány pedig, amikor a jobbat. A döntéshozás helye tehát ismert, az idejének a meghatározása pedig a kísérlet célja. A kísérletezők szeme előtt derül ki, hogy ki hozza a döntést, a kísérleti alany tudata, vagy pedig a tudat nélküli szürke állomány neuron aktivitása.

A kísérletek eredménye szerint a döntés meghozatala előtt 6 teljes másodperccel az egyik vagy a másik terület aktivizálódik, azaz 6 másodperccel korábban meghatározható, hogyan fog a kísérleti alany dönteni. Ebből nyilvánvalóan kiderült, hogy az emberi tudat, alá van rendelve a tudattalan agytevékenységnek. Ez egyértelműen azt jelenti, hogy az egyén saját tudatalattijának a túsza. Azonban a neurológiával foglalkozóknak más a véleménye. Az emberi agyon belül létezik egy kettősség. A tudat és a tudat alatti (szegény Freud, ha megélhette volna), ezek egymással harmóniában működnek. A tudatalatti tökéletesen tisztában van az öntudat preferenciáival, érdekeivel és így tovább, tehát nem hoz olyan döntést, ami az öntudatnak nem tetszhetne. Ennek ellenére az eredmény határozottan meglepő és nem lehet szabadulni a gondolattól, hogy nem az öntudatunk dönt, hanem az öntudatunkat ismerő tudatalatti, aki (vagy ami?) nagyon tapintatosan csak olyan döntést hoz, amit az öntudat nem kifogásolhat. Ez egy kicsit olyan, mint a bakfis lány, aki helyett az anyja dönt, természetesen a lánya érdekeit szem előtt tartva (se a saját érdekét se ássa el teljesen 😀 ).

________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________