2016-08-15 nap bejegyzései

(1937) Miért repül egyre jobban az idő az öregedéssel?

Tibor bá’ online

 

~k001Ülünk a TV előtt és nézzük a maratoni futást a Rio 2016 Olimpián. Éva megszólal, mindjárt vége a nyárnak, pedig nem rég volt karácsony. Hát igen – válaszolom – és már a gyerekek készülnek az iskolakezdésre. Aztán elgondolkodom. Négy évig jártam középiskolába, és annyi minden történt. Öreg fejjel elhatároztuk, hogy minden hónapban összejövünk, és az már 15 éve volt, közel négyszer több mint a teljes iskolaidő, és jóformán semmi se történt alatta (csak néhányan elmentek az örök vadászmezőre).

Képzelhetitek, hogy meglepődtem, amikor bekapcsoltam az Internetet és a következő cím verte majdnem ki a szemem: Why Time Seems to Go by More Quickly as We Get Older?  Tényleg, miért?

Gyerekkorunkban, várva a karácsonyt, úgy tűnt sose érkezik el. Most pedig repülnek a hónapok. Az idő felgyorsulásának érzete másokat is gondolkodóba ejtett, így nem csoda, hogy több elmélet is született, amelyek megpróbálják megfejteni a talányt, vagyis idősebb korban mért érzékeljük az idő felgyorsulását.

~k160Az egyik elmélet szerint a biológiai óránk megváltozik, ami lelassítja az anyagcserénket, lassabban ver a szívünk, ritkábban veszünk levegőt. Bár én nem hiszem, hogy ez lenne az ok.

Egy másik elképzelés szerint – ami nekem szimpatikusabb – az idő múlását mi az érzékelt információk számától nyerjük. Új stimulusok agyi feldolgozása időt vesz igénybe. Fiatal korban rengeteg új információval találjuk szembe magunkat. Ezért tűnik lassúnak az idő múlása. OK, de hogy következik ebből, hogy az észlelt idő, idős korban egyre rövidebb? Az elmélet szerint minél idősebbek vagyunk, annál jobban megismerjük a közvetlen környezetünket, ezért nem vesszük észre környezetünk részleteit. Gyerek esetében a világ többé-kevésbé egy ismeretlen hely, ahol számtalan új élmény leselkedik rá. Ezek feldolgozásához a gyermeki agynak több időre van szüksége. Az elmélet szerint ebből kifolyólag látszólag az idő lassabban telik a gyerekeknél, lassabban mint a folyamatos rutint átélő felnőtteknek.

Ennél tudományosabban kifejtve, az a helyzet, hogy az ingert továbbító dopamin, segít érzékelni az időt. A huszadik életév után, a dopamin szint folyamatosan csökken, ami az idő felgyorsulását érzékelteti.

Van még más, matematikai magyarázat is. Egy idő intervallumot a már átélt időhöz viszonyítva érzékelünk. Egy 6 éves gyereknek három év élete felét jelenti. Ezért tűnik gyerekkorban oly rettenetesen hosszú egyik szülinaptól a másikig terjedő idő. Míg egy 10 évesnek az egy év élete 10 százaléka, a 20 évesnél ez már csak 5 százalék. Ezek szerint egyáltalán nem furcsa, ha korosodással az átélt idő lelassul.

Ezen utolsó felvetés szerint egy 14 éves diáknak az előtte álló 4 év olyan, mint a 35 évesnek a következő 10, vagy a nyugdíjba vonulónak a következő 15. Szóval ne tökölj sokat! Az idő száll, függetlenül attól, hogy élvezed-e a napjaidat, vagy sem. Ráadásul évről évre egyre gyorsabban száll.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________