2015-08-21 nap bejegyzései

(1690) Felkészülés a hőségre

Tibor bá’ online

 

Véleményem szerint elsősorban a klímaváltozásra kell felkészülni, aminek az én elképzelésem szerint 5 kivédendő hatása lesz:

  • Elviselhetetlen hőség
  • Vízhiány
  • Élelmiszerhiány
  • Energiahiány
  • Rablóhordák feltűnése

 

~q191A hőség természetesen folyamatosan fog bekövetkezni, vagyis egyre hosszabb ideig tartó hőhullámokkal kell majd szembenézni. Az első időben elégséges lesz egy klímatizáló beszereltetése, de ez hamarosan elégtelen lesz, mert várható a hálózati túlterhelés, azaz áramszünetek. Ezt át lehet hidalni egy aggregátor beszerzésével, amihez jócskán kell tartalékolni üzemanyagot, mert az is hiánycikké válhat. Közben ki kell alakítani valamit a hosszabb távra, ami egy veremszerű pince lehet, barátságosan berendezve, hogy huzamosabb időre igénybe lehessen venni. Ehhez szervesen hozzátartozik a világítás megoldása, és a száraz vécé, amiről már volt korábban szó. A száraz vécéhez nem kell víz, és ennek ellenére nem büdös. A világításhoz LED égők és akkumulátor kell, mert a LED kis fogyasztású és nem termel (jelentős) hőt, ezen kívül egyenáramról üzemel. — Most ehhez tegyük hozzá, hogy én csak családi házban tudok gondolkodni, mert a panellakások sok tekintetben csapdahelyzetet jelentenek, amit fel kell számolni. Nézzetek meg egy lakótelepet. Ez az összezsúfolt tízezres nagyságrendű tömeg kizárólag a jelenlegi körülmények között életképes (víz, áram, gáz, bevásárló központ és fenntartott törvényesség). A felsoroltak közül egyik se lesz. Külön posztban ismertetem a víztisztítást, száraz vécét, és alapvető hőtant, mert egyesek igencsak csehül állnak vele.

A víz a legfontosabb tényező. Élelmiszer nélkül meg lehet lenni néhány napig, víz nélkül nem. Élelmet sok mindenből lehet csinálni (akár patkányt is meg lehet enni) vizet nem, legfeljebb szennyvízből, koszos pocsolyából lehet tisztítani, de ez veszélyes és egyáltalán nem könnyű. Éppen ezért okosan teszed, ha tartalékolsz hűvös helyen fejenként (mondjuk) 100 liter ivóvizet. Ezen kívül körül kell nézni. Tudsz-e a tetőről összegyűjteni vizet, van-e ásott vagy fúrt kutad? Ha nincs áram, hogyan jutsz hozzá a vízhez? Az ásott, fúrt kútvíz iható-e, hogyan tudod csirátlanítani, ha szükséges? [szerezz be HYPEROL-t, olvasd el hogyan kell használni.] Gondold át és szervezd meg az esővíz felfogást, összegyűjtést.

Élelmiszer biztosítása. Hosszú évekre nem tudsz magadnak élelmiszert biztosítani, azt majd meg kell később szervezni, de induláshoz be kell spájzolni tartalékot. Ez viszont egyéni, tehát csak tippeket adok. A sertészsír igen olcsó (már 400 Ft/kg-ért is beszerezhető) légmentesen örökké eltart (ha levegőt kap, akkor oxidál, azaz avasodik) és hatalmas az energia tartalma. Igen jól hasznosítható, viszont egészen biztos hiánycikk lesz és méregdrága. Miért? Mert az erősen csökkent mennyiségű mezőgazdasági termékek (búza, kukorica) ára emelkedni fog, amiből egy sertés rengeteget megeszik, mielőtt levágnák. Egy kiló sertéshez 10 kg kukorica kell. A többi már magától érthető. A cukor nagy előnye, hogy ha nem éri víz (vízszívó) akkor örökké eláll. Persze liszt és tészta is kell. Száraz helyen évekig eltarthatók, de megtalálják a rágcsálók, név szerint az egerek. Rendkívül jó a rizs. Száraz helyen örökké eltartható, de szereti az egér is. Érdemes tartalékolni, mert amint élelmiszerhiány lép fel a világban, egészen biztos el fog tűnni. Tehát, a nedvesség és az egerek ellen kell kitalálni védelmet. Igen jól eltarthatók, és nagy tápértékűek a hüvelyesek (nem a feleségekre gondolok 😀 , hanem bab, borsó, lencsére) Itt megint az egerek és a nedvesség. Én kiürült és kiszárított PET palackokban tárolom, ami liszttárolásra is megfelel. És ugye a konzervek. Hiába van rájuk írva 1-2 év eltarthatóság, a konzerv évtizedek múltán is ehető. Legnagyobb ellensége a rozsda. De ez ellen lehet védekezni úgy, hogy egyenként lekened őket ásványolaj valamelyik fajtájával. Még egy hasznos tanács: Minden élelmiszert ne egyetlen egy helyen tárolj, mert ha megsemmisül (bárhogy, robbanás, lopás, stb.) akkor annyi. Ha több helyen tárolod, nagyobb az esélyed, hogy valami biztosabban megmaradjon.

Az élelmiszereken kívül ne feledkezz meg a pipere dolgokról se! Mosogatószer, mosószer, szappan nélkül lehet élni, de kurva szar. Ha mégis kénytelen lennél, akkor emlékezz rá, hogy a fahamu mind a hármat helyettesíteni tudja.

Energiahiány alatt elsősorban áram és gáz kimaradásra gondolok. Gáz előbb fog eltűnni, ezért meg kell oldanod a házad fafűtését. Miért, mert fát a legkönnyebb szerezni „háborús” körülmények között is. És nem árt, ha bespájzolsz két évre, ami mondjuk 200 q. A legalkalmasabb megoldás a cserépkályha, aminek van a fűtéstechnikán kívül más áldásos tevékenysége is. Éspedig, hogy befűthetsz este, amit reggelre befejezel. A cserépkályha tartja a meleget. Éjszaka a fűst nem látszik. Nappal a füstölő kémények egy perc alatt elárulják a portyázó hordáknak, melyik házban van élet.

Az árammal más a helyzet. Az valószínűleg tovább lesz, mint gáz, de nem annyi ideig, mint vezetékes víz (II. világháborús tapasztalat). A legkellemetlenebb a világítás hiány. Be kell tehát szerezned néhány hagyományos petróleumlámpát és 10-20 liter petróleumot (azaz gázolajat). Zseblámpa is kell, mert petróleumlámpát kellemetlen és veszélyes össze-vissza cipelni (padlás, pince, udvar, stb.) Legjobb az olyan lámpa, ami a mechanikus nyomkodást alakítja át árammá. Ha nincs, akkor legyen LED, mert az jóval kevesebbet fogyaszt, mint bármi más. Nagy kérdés a kommunikáció. Legalább vevő módban, azaz kell egy rádió, hogy valami összekössön a külvilággal. Ha napelemes megoldásra szánod rá magad, akkor gondolkozhatsz Internet szinten is. Mosógép hiányt könnyen meg lehet oldani, meleg víz hiányt már nehezebben. Gondolkodj el azon, hogy beépítesz egy hagyományos sparheltet. Ez könnyedén megoldja mind a főzés, mind pedig a meleg víz előállítás problémáját. Külön posztba fogok foglalkozni a világítás megoldásával.

Rablóhordákról már egészen biztos hallottál, de valószínűleg nem hiszel benne. A helyzet az, hogy kétségbeesett helyzetben a legtisztességesebb ember is vadállattá válhat, és válik is, ha sír a felesége és éhségtől üvölt a gyereke. Hát, ha még csak nem is magyarok, és a keresztény kultúráról nem is hallottak. Sajnos nem eshet meg rajtuk a szíved, és akkor jársz el okosan, ha felismered, hogy halálos ellenségeddé váltak. Védd magad, családod és értékeidet. Az első időben elégséges, ha van egy vagy két nagytestű kutyád. Miután ezeket kinyírták, behatolnának a házadba, ha hagyod. Szerelj fel rácsokat a nyílászáróidra, és szerezz be fegyvert, amivel belülről tudod védeni a rácsot. Lehet az kard, lándzsa is. A lényeg, hogy belülről meg tud akadályozni a rácsod felbontását. Mire lőfegyveres rablásokra kerül a sor, neked is be kell szerezned lőfegyvert, mert másképp nem vagy velük versenyképes, de addigra, ha még élsz, egy egészen más ember lesz belőled.

___________________________________________________
___________________________________________________
______________________