2015-06-20 nap bejegyzései

VM-278 A 70-es troli

Tibor bá’ vissza múltba online

 

~q228Azt minden pesti tudja, hogy a 70-es troli a Kossuth Lajos tér és az Erzsébet királyné útja között közlekedik, de azt nem, hogy 1949. december 21-én adták át a forgalomnak, ami egybe esett Sztálin elvtárs 70. születésnapjával. Nyilván ezért kapta a 70-es számot. Akkoriban voltam 16 éves, és jókat nevettünk, hogy Sztálin az év legsötétebb napján született, vagyis a téli napfordulón. Nyilván nem véletlen. 😀

Ez akkoriban nagy szenzációnak számított. Iskola után felültünk rá és egymás után utaztunk az egyik végállomástól a másik végállomásig, ráadásul ingyen. A diákigazolványra ugyanis lehetett venni 2,70-ért egy diák hetijegyet, amivel naponta kétszer lehetett utazni egy-egy órát, illetve 75 percet, mert a kalauzok nagylelkűen mindig előre lyukasztották az idő egy negyed órával. U.i. az idő belyukasztás negyed órákra volt osztva. Ezen kívül négy, egymáshoz csatlakozó járatot lehetett lyukasztatni. Ez azt jelentette, hogy 75 percet ülhettünk a trolin, ha utána hajlandók voltunk gyalog hazamenni. A zötyögő, nyitott peronú, fapados villamos helyett a halk, gumikerekű, zárt utasterű, és ruganyos ülésű trolik nem csak újdonságot jelentettek, de nagy élményt is. Ugyanis akkor még a trolik nem rázták meg a leszálló utasokat. Hiába na, így építettük a szocializmust. Ezt követve minden évben egy-egy újabb járatot indítottak 71, 72, 73 számozással, de ezekre már nem figyelt fel senki. Legfeljebb Sztálin halálára, amire mindössze 3 és negyed évet kellett várni.

Különben az egész csak szemlélet kérdése. A napokban beszélgettem egy 54 éves férfivel, aki fel volt háborodva, amiért a Moszkva teret átkeresztelték Széll Kálmán térre. Felhívtam a figyelmét, hogy nem átkeresztelték, hanem visszakeresztelték, mert „eredetileg” is az volt. Jó, jó – így ő – de neki kellemetlen, mert megszokta a Moszkva teret, amit minden áldott munkába menetkor érintenie kell. Én pedig a negyvenes, és az ötvenes évek elején minden nap kétszer átmentem rajta, mint Széll Kálmán téren. Nem kell olyan érzékenynek lenni. Mit szóljon az, aki a 2310 méter hosszú Andrássy úton lakik, és annyi idős, mint én. Felejtsük el, hogy 1883-tól Radialstrasse volt a neve (sugárút) és csak 3 évvel később lett Andrássy út, de 1950-től Sztálin út, 1956. októberétől Magyar Ifjúság útja, 1957-től Népköztársaság útja, 1990-től megint Andrássy út lett. Miközben alig változott valamit a környéke.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
______________________________________