2014-12-05 nap bejegyzései

(1524) A serdülő emberi agy

Tibor bá’ online

 

~q170Előadó: Sarah-Jayne Blakemore (38 éves kognitív neurológus professzor asszony). Az alábbi szöveg pedig Tibor bá’ szerkesztett fordítása.

Kiinduló kérdés: Hogy van az, hogy a tinédzserek sokkal megfontolatlanabbak, sokkal kevésbé vannak öntudatnál, mint a felnőttek? A tinédzserviselkedést a fejlődés alatt álló agy okozza, ami kimutatható, ha összemérjük a serdülők és a felnőttek prefrontális cortexét, állítja a professzor asszony.

Az elképzelés, hogy az emberi agy a korai gyermekkorban rögzül, egészen az utóbbi időkig széles körben elfogadott volt, de valójában tökéletesen hibás. Nincs rá semmi bizonyíték, hogy az emberi agy a korai gyermekkort követően ne tudna változni. Az egyszerű tény az, hogy az emberi agy folyamatos változásban van a teljes serdülőkor alatt, egészen a 20-as 30-as évekig, de még ezt követően is. Az emberi agy bizonyos fokú változékonysága a teljes élet alatt fennáll, függetlenül attól, hány éves vagy.

_______________________________________________________________

Sarah-Jayne Blakemore: Engem különösen a serdülő emberi agy érdekel, aminek két oka is van. Tudott tény, hogy a legtöbb mentális betegség oka valahol a tinédzserkor környékén található. A feltételezés szerint a pszichológiai rendellenességeket a normális agyfejlődés során bekövetkező „hiba” okozza. A másik ok az, hogy a serdülőkori halálesetek első számú okozója valamifajta „baleset”, a második pedig az öngyilkosság. A balesetek oka a felesleges kockázatvállalás. A kérdés az, hogy miért? Miért vállalnak fel felesleges kockázatokat, különösen akkor, ha csoportban vannak? Miért akarnak kedvező benyomást gyakorolni a csoport hangadóira? És miért akarnak egyre függetlenebbek lenni a szülőktől? A serdülőkor alatt a szocializált agy változáson megy át, ami engem különösen érdekel.

Végül az öntudat, tudni saját magunkról. Próbálj visszagondolni tinédzser éveidre, milyen érzés az öntudatra ébredés a korai serdülés idején, milyen könnyen jöttél zavarba szüleid miatt, a társadalmi helyzeted miatt. Érdekes lehet tudni, miért?

Kutatásaink alatt minket elsősorban az érdekelt, hogy tudjuk követni az agy fejlődését strukturálisan és funkcionálisan, összemérve a fejlődő serdülő agyat az egészséges felnőtt aggyal. Ugyanakkor figyeltük a pszichiátriai vagy pszichológiai rendellenességek kifejlődését a serdülő agyban, ami a végén skizofréniába torkol.

A kísérlet lényege a serdülő agy MRI leképezése strukturálisan és funkcionálisan. Feljegyezzük, milyen aktivitás érzékelhető, amikor különböző feladatokat adunk neki: gondoljon valakire, gondoljon önmagára, gondoljon kockázat vállalásra vagy döntéshozásra, majd összehasonlítjuk mindezt az átlagos felnőtt aggyal. Megjegyezendő, hogy ez a befigyelés igen-igen új keletű. 15 évvel ezelőtt nulla irodalom volt fellelhető ebben a témában. Mi az elmúlt 10 évben igen sok mindenre rájöttünk elsősorban az MRI leképezés fejlődéséből kifolyólag. Ma már lehetséges az élő emberi agy fejlődésének a megfigyelése a teljes életciklusa alatt.

A számtalan kísérleti alanynál azt találtuk, hogy az emberi cortex fejlődése igen elnyúlt mind a szürke, mind pedig a fehér állomány szempontjából, amit korábban nem tudhattunk. Ezekből az adatokból megtudható volt, hogy a cortexben található szürke állomány a gyermekkor alatt jelentősen megnő egészen a serdülőkor elejéig, majd szinte drámai módon csökkenni kezd körülbelül a 30 év környékéig. Mivel az MRI technika feloldóképessége nem teszi lehetővé, fogalmunk se lehetne, mi történik szinapszis szinten, de boncolási adatokból kiderül, hogy a szinapszisok jelentősen megritkulnak.

Úgy gondoljuk, hogy a serdülőkor alatt végbemenő szürkeállomány csökkenéssel együtt jár a szinapszisok ritkulásával. Ezzel egy időben a fehér állomány az egész agyvelőben növekszik, mivel a sejtek közötti kommunikációt végző axonok, amelyeken keresztül az elektromos impulzusok vándorolnak, ezzel a mielinnek elnevezett anyaggal vannak leszigetelve. Az egésznek a funkciója a kommunikáció felgyorsítása a különböző agyterületek között. [jövő pénteken jön a befejező rész.]

_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
______________________________________