2014-09-03 nap bejegyzései

(1456) Flashpoint in Ukraine

Tibor bá’ online

 

~q229A Flashpoint in Ukraine (Robbanási pont Ukrajnában) című antológia feltárja a II. világháború óta legsúlyosabbnak tapasztalt geopolitikai krízist, ami könnyen a III. világháborúhoz vezethet.

A nyugati mainstream média propagandája szerint a krízis abból származik, hogy demokratikus aktivisták megdöntöttek egy brutális diktatúrát, aminek következtében az oroszok behatoltak Ukrajnába és elfoglalták a Krím-félszigetet.

Az antológiában közreadott 22 élvonalbeli publicista nézőpontját követve a történet egészen másképp néz ki. Obama sarkpontját („pivot” néven emlegetett hódító stratégia) arra állítja be, hogy biztosítsa Amerika számára a megkérdőjelezhetetlen dominanciát, aminek egyik eszköze a közvetlen és közvetett háborúk viselése. A neokonok által dominált Washington ki akarja szorítani (marginalize) az orosz és kínai riválisait, aminek egyik eszköze ezen országok amerikai támaszpontokkal történő körül vétele. Ebben a törekvésben Ukrajna kiemelt helyen van, mert a NATO keleti terjeszkedéséhez a lehető legjobb földrajzi helyen van. Ukrajnával, teljes lenne a volt Varsói Szerződés tagállamainak, valamint a volt szovjet tagköztársaságok bekebelezése, ami után közvetlenül Oroszország határai mentén lehet telepíteni a rakétaelhárító egységeket.

szerző: Stephen Lendman
szerző: Stephen Lendman

A fenti cél megvalósításának érdekében Amerika 5 milliárd dollárt költött a Demokráciáért mozgalomba, amit (szándékoltan, vagy nem betervezetten) Neo-náci csoportok félresöpörtek. Ezt követte Washington (egészen pontosan Victoria Nuland, helyettes külügyi államtitkár) által kiválasztott, volt bankár Arseniy Yatseniuk elnöké választása.

A megfigyelők szerint a Krím-félsziget visszafoglalása nem fogható fel annektálásnak. Tény az, hogy Oroszország meglehetősen visszafogottan reagált határainak a megközelítésére. Putyin a kezdettől fogva tárgyalásokat javasolt a krízis csillapítására. Ezzel szemben Nyugat erőszakoltan dramatizálja a helyzetet és feltámasztotta az „orosz veszedelem” félelmet. Úgy tűnik erre az európaiak nagy része vevő, kockáztatva ezzel nem csak egy ukrán polgárháborút (ami már felfejlődött), de egy lehetséges kelet/Nyugat konfrontációt is, amiből kinőhet egy globális nukleáris háború. Az ukrajnai robbanáspont megkockáztatja az elképzelhetetlent.

_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
___________________________________________