2014-04-06 nap bejegyzései

(1339) Az aranyfedezet nem halt ki (The Gold Standard Never Dies)

Tibor bá’ online       

 

~ab164A világ aranytermelése 2700 tonna évente, amiből a kínaiak 1700 tonnát vásárolnak fel. A kínaiak tudják, mit csinálnak, alternatívát akarnak nyújtani azoknak, akiknek ma már teli van a hócipője a fiat pénzzel, aminek a mértéktelen nyomása egy ellenállhatatlan kísértés. De nézzük az ide vezető utat!

Az 1930-as években John Maynard Keynes elmélete gyökeresen kiirtotta az aranyfedezet intézményét. A különböző kormányok mindent megtettek, hogy a keynézian elv érvényesüljön, bár a folyamat tovább tartott, mint azt betervezték. Az aranyfedezetnek sikerült fennmaradni egészen Nixon elnökségéig, aki 1971-ben adta meg a kegyelemdöfést. Ez lett volna az arany halála és a papíralapú boldog, gazdag évek kezdete. A új korszak némi monetáris gubanccal kezdődött, aminek következtében, amiért 1967-ben egy dollárt kellett fizetni, azért ma 10 dollárt kell, ami 40 év alatt egy kicsivel több mint 1000 százalékos infláció (nálunk legalább 2500 százalékos).

Kedves olvasó, légy üdvözölve a papírpénz birodalmában, ahol a kormányok és a jegybankok annyi pénzt nyomnak, amennyit akarnak, mert semmi sincs, ami határt szabhatna. A pénznyomtatási ámokfutás utolsó akadálya az aranyfedezet volt. Aranyfedezet nélkül az infláció nem csak beépült a rendszerbe, de átvette felette az irányítást is. A jegybankok  nem eltűrték az inflációt, hanem „betervezték”, mint az „egészséges” gazdasági fejlődés zálogát.

Közben az arany – ha hiszed , ha nem – nem tűnt el. A beruházok nem feledkeznek meg róla, különösen nem, gazdasági gondok idején. Az arany megmaradt a legstabilabb, legkönnyebben eladható, legmegbízhatóbb vagyontárgynak, ráadásul tárolását tekintve, minden más árucikkhez képest a legpraktikusabb, a leggazdaságosabb és leginkább időtálló.

Ha ez igaz, akkor miért nem mennek vissza az aranyfedezethez? Mert az oligarcháknak nem érdeke. Amikor az értéktelen papírpénz szóba kerül, az ellenzők azonnal felzúdulnak. A Világbank elnöke, Robert Zoellick nemrég tett egy halvány megjegyzést az arannyal kapcsolatban, mindössze azt sugallta, hogy talán az arany árát figyelembe lehetne venni a monetáris politika kiértékelésénél. És mi történt? Zoellickre ráhúzták, hogy a világ leghülyébb embere. A New York Times előhalászott egy szakasznyi közgazdászt, aki napestig bizonygatták, hogy az aranyfedezet nem hozna helyre semmit, sőt bevezetése nagyobb instabilitást okozna, amihez képest a 29-es gazdasági világválság gólyafing lenne, és leírhatatlan emberi szenvedés járna nyomában. Robert Zoellick megjegyzése valamire azért jó volt, kiderült, hogy a mainstream média, a kormány, és a jövedelmüket féltő közgazdászok hada, érthető okokból kifolyólag, gyűlöli az aranyfedezetet. Ugyanis aranyfedezet nélkül az általuk oly nagymértékben kedvelt papírpénz lehetővé tesz számukra mindenfajta trükk alkalmazását. Tény az, hogy az aranyfedezet a jegybankok flexibilitását és beavatkozási lehetőségeit korlátozza, aranyfedezet mellett a jegybank nem avatkozhat be a gazdaság „fellendítése” érdekében, arany fedezett mellett a veszteséges bankokat nem lehet „megmenteni”. Ez természetesen jó a népnek, de nem jó a bankároknak. Jó a népnek, mert a hatalom a nép kezében van, nem pedig a bankárok kezében. A pénz nem válik digitális elszámolássá, hanem megfogható érték marad.  Valós arany fedezett mellett nincs is szükség központi bankra. A kereskedelmi bankok pedig csak egyszerű vállalkozások maradnak, akiknek az ügyleteik mögött nem puszta, és áttekinthetetlen számok állnak, hanem tényleges értékek. Senki nem használhatja fel a monetáris rendszert mások kirablására. A kormányok csak annyit ,költhetnek, amennyi bevételük van. A külkereskedelemben nincsenek átváltási problémák, mert az arany fedezett egyértelművé teszi egy valuta értékét.

Viszont azok, akik gyűlölik az aranyfedezetet, nem akarnak semmiféle monetáris reformot, nekik minden úgy jó, ahogy van.

Nem  valószínű tehát, hogy a papírpénz a közeljövőben átváltható lesz aranyra, ezüstre, vagy bármi más valódi értékre. De azért valami történhetne, mert a jelenlegi káosz nem elfogadható. Végül is a vita nem a monetáris politikáról szól, hanem arról, hogy milyen lesz a jövő társadalma. Az emberek életébe egyre jobban beavatkozó állam árnyékában sínylődő társadalom, vagy olyan, amelyben az emberi szabadság garantálva van. Ez természetesen egy költői felvetés, mert az uralkodó elit a hatalmát magától még soha nem adta fel az emberi történelem folyamán, csak úgy, ahogy az arany értéke se szűnt még meg.

Ezt azonban a kínaiak át tervezik húzni, és ugye a zászló nekik áll, nem a dekadens USÁ-nak. Tehát akkor teszed okosan, ha tartalékaidat, megtakarításaidat aranyban tartod. és akkor beszéljünk erről!

Az Európai Unió előírta (Magyarország számára is), hogy a befektetési aranyat (ellentétben az arany ékszerrel) nem lehet semmiféle adóval sújtani. Szabad tehát az út a befektetés felé. Ennek milyen módozatai vannak?

Van néhány vállalkozás Magyarországon, amelyek aranyat adnak és vesznek. Egészen pontosan a tőlük megvett befektetési aranyat kérésre visszavásárolják a mindenkori árfolyamon. Az eladási és vételi ár közötti különbség az ő hasznuk, ami azért nem csekély. Konkrétan a www.aranypiac.hu esetében 15%. Vagyis például a 35.655 forintért eladott 1 dukátost 30.765 forintért veszik vissza (az nap). A dolognak két szépséghibája van. Már volt olyan cég, aki felvette az összegeket, de nem adta át az aranyat, ami helyett csődöt jelentett be. Ez nem azt állítom, hogy az „Aranypiac” csődbe juthat, csak azt, hogy ilyen már bekövetkezett. A másik hátrány, hogy a személyes felkeresés nem túl egyszerű, mert a XVIII. kerületben vannak.

Alternatíva a kizárólag befektetéssel foglalkozó osztrák bankok. A séma igen egyszerű. Tetszés szerinti összeget átutalsz a banknak, ahol nyitnak számodra egy „aranyszámlát”. Vagyis az átutalás napján érvényes árfolyamon a számládon meg fog jelenni a megfelelő arany grammokban kifejezve. Ha tehát ma átutalsz 100.000 forintot, akkor a számládon meg fog jelenni 10,557 gramm arany. Ha a következő hónapban további 10.000 forintot utalsz át, akkor ehhez hozzácsapnak 1,055 grammot, azaz lesz a neveden 11,612 gramm, amennyiben az árfolyam egy hónap alatt nem változik (persze változik). Ez tehát gyakorlatilag egy takarékbetét, ahol nem kapsz kamatot, de az arany árának felfelé kuszásából kifolyólag egyre több pénzt kaphatsz az aranyadért. A számládról természetesen bármikor levehetsz pénzt, vagy akár az egész arany mennyiséget elkérheted. Ráadásul kisebb árréssel dolgoznak, mint az arany forgalmazók. Nem kell személyesen elmenni, és mivel ezek a bankok más bank tevékenységet nem folytatnak, elméletileg nem mehetnek csődbe, ráadásul az osztrák állam szavatolja a betéted sértetlenségét. Nem utolsó sorban nem rabolható el tőled, és mégis biztonságos helyen tárolt fizikai aranyat birtokolsz, amit bármikor kézhez kaphatsz. Plusz, az arany most relatív olcsó, most érdemes befektetni, mert emberi számítás szerint a hozam felülmúlhatatlan lesz.

Ha érdekel a téma, akkor kérj további ingyenes útbaigazítást az alábbi E-mail címen: laszlo.bernath0513@gmail.com .

_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
___________________________________________________