Az Aszad-rezsim bukása miatt Ausztria és Németország leállította a jelenleg zajló menekülteljárásokat, sőt, Ausztria már az itt élők kitoloncolását is felvetette.
Az Európában élő szíriai menekültek jövőjéről tanácskoztak az EU belügyminiszterei Brüsszelben. Az Aszad-rezsim megdöntése új helyzetet teremtett, Németország és Ausztria már le is állította a menekültkérelmek elbírálását. Az Unió belügyi és migrációs biztosa, Magnus Brunner szerint az itt élők deportálásáról még korai beszélni, de az osztrák miniszter már ezt is felvetette.
„Elő kell készítenünk a szükséges dolgokat. Egyrészt fel kell függesztenünk az eljárásokat, majd fel kell készülnünk a hazautazásokra és a kitoloncolásokra. Nincs idő, dolgoznunk kell” – mondta Gerhard Karner.
A német belügyminiszter ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy ki kell várni, pontosan milyen irányt vesznek az események Szíriában, és nem érdemes mindenkit hazaküldeni.
„Az itt dolgozó szíriaiak hozzájárulása fontos az országnak, például azoké, akik az egészségügyi intézményekben, ápolóként vagy orvosként, dolgoznak. Sok szíriai orvosunk van, szívesen látjuk őket Németországban, ameddig tiszteletben tartják a törvényeinket és folytatják a munkát” – jelentette ki Nancy Faeser.
Az uniós tagállamok közül Németország fogadta be a legtöbb szíriai menekültet, jelenleg egymillióan élnek az országban.
(Euronews)