2024. augusztus hónap bejegyzései

The Telegraph: zavaros a nyugati katonai hatalom álláspontja, emiatt szükséges volt a kurszki ukrán támadás.

Az Egyesült Királyság álláspontja a Storm Shadow rakéták ukrajnai használatával kapcsolatban továbbra is ellentmondásos. A The Telegraph augusztus 28-i jelentése szerint az ország támogatja a rakéták bevetését mélyen Oroszország területén, de ezt nyilvánosan nem kommunikálja, tartva az Egyesült Államokkal való nézeteltéréstől – számolt be a The Telegraph.

A brit kormány álláspontja körüli zavart fokozták a korábbi tisztviselői nyilatkozatok. Míg a The Times arról számolt be, hogy London engedélyt kért Washingtontól a rakéták oroszországi használatára, a The Telegraph szerint ilyen hivatalos megkeresés nem történt. A helyzetet bonyolítja, hogy a Storm Shadow rakéták használata nem kizárólag brit döntés. A fegyverek amerikai rendszerekkel együtt működnek, így Washington jóváhagyása szükséges. Korábban brit források azt nyilatkozták, hogy három ország – köztük Nagy-Britannia – megállapodására lenne szükség a rakéták oroszországi bevetéséhez.

Ukrajna régóta kéri nyugati partnereitől az engedélyt nagy hatótávolságú rakéták, köztük a Storm Shadow és az amerikai ATACMS oroszországi használatára. A nyugati szövetségesek azonban vonakodnak ettől, az eszkaláció veszélyére hivatkozva. Az ukrán külügyminisztérium szóvivője szerint

ha Ukrajna nagy hatótávolságú nyugati rakétákkal Oroszországon belüli célpontokat tudna eltalálni, akkor a kurszki viselkedés kevésbé szükséges lépés lenne.

Miközben a nyugati partnerek haboznak, Ukrajna saját eszközöket fejleszt. Volodimir Zelenszkij elnök nemrég bejelentette az első ukrán gyártású ballisztikus rakéta sikeres tesztjét, emellett az ország bemutatta új Palianytsia rakétadroidját is.

Azonnali béketárgyalásra szólították fel Zelenszkijt.

Narendra Modi indiai miniszterelnök pénteken Kijevbe látogatott, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt. A világ legnépesebb országának, egyben egyik atomhatalmának vezetője felszólította Zelenszkijt, mielőbb üljön le béketárgyalásokra Oroszországgal, ebben pedig közvetítőnek ajánlkozott fel. Az ukrán haderő ellentámadást indított Harkiv megyében, folyamatosan tolják ki az oroszokat a megszállt részekről – mondta péntek este az ukrán elnök az ország lakosságához intézett beszédében.

Az oroszok rakétákat lőttek ki a Kígyó-szigetre

Oroszország szombatra virradó éjjel négy H-22-es cirkálórakétát lőtt ki az Ukrajnához tartozó fekete-tengeri Kígyó-szigetre. Az ukrán közlés arról nem szól, hogy okoztak-e károkat a rakéták.

 

Amerikai professzor: hatalmas stratégiai hibát követett el Ukrajna.

Ukrajna stratégiai hibát követett el a Kurszk elleni offenzívával: értékes emberéleteket és hadianyagot ölnek bele egy olyan hadműveletbe, amely semmiben nem hozza közelebb az ukrajnai vezetés háborús céljainak elérését, főleg nem Ukrajna megszállt területeinek felszabadítását – írja a The Hill hasábjain közzétett véleménycikkében Andrew Latham, a Macalester College nemzetközi tanulmányokat oktató professzora.

Az írás azzal kezdődik, hogy Andrew Latham méltatja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki szerinte tehetséges politikus és szónok, mesterien állította maga mellé a globális közvéleményt.

A mostani, Kurszk elleni offenzívát viszont „stratégiai ballépésnek” tartja, ami szerinte fontos erőforrásokat von el a frontvonal legfontosabb szakaszáról és kevés stratégiai haszonnal kecsegtet.

Latham úgy látja, hogy az offenzíva valóban alkalmas volt arra, hogy Ukrajnát ismét pozitív fényben tüntesse fel a nemzetközi médiában, illetve pszichológiai hatása is volt Oroszországra nézve.

Ettől függetlenül úgy látja: érdemesebb lett volna az offenzívát Ukrajnán belülre koncentrálni, ahol egy ilyen hadművelet akár lehetőséget is generált volna a frontvonal áttörésére, de legalább az orosz védvonalak meggyengítésére.

Ukrajna most egy költséges és végeredményében fölösleges műveletben ragadt. A világot lenyűgözi, ami történik, viszont Ukrajna jövőjéért máshol zajlik a küzdelem”

– írja Latham.

Hozzáteszi: ami most történik, a harctéren kevés stratégiai előnyhöz juttatja Ukrajnát, ahhoz pedig, hogy megnyerjék a háborút, gyakorlati és elérhető célokra és nem „hatalmas gesztusokra” van szükség.

Lenyűgöző a bátorságuk és az ellenállásuk, de jó lenne, ha ez stratégiai bölcslátással párosulna. A győzelem nem szimbolikus, ellenállást mutató gesztusokban, hanem a területi felszabadításért folytatott fáradhatatlan harcban rejlik”

– fogalmaz a professzor.

Bár cikkében többször is méltatja Ukrajnát, zárásként Andrew Latham kritizálja a kijevi vezetést azért is, mert szerinte amellett, hogy értelmetlenül nagy kockázatot vállalnak, a mostani eszkaláció nem csupán Ukrajnára, hanem más országokra nézve is veszélyes lehet.

A kurszki ukrán hadművelet siklathatta ki az ukrajnai háború eddigi legnagyobb megállapodását.

A The Washington Post cikke szerint Katarban tárgyalóasztalhoz ültek egymással az orosz és az ukrán diplomaták, hogy az energia- és villamosenergia-infrastruktúrát érintő csapások leállításáról tartsanak megbeszéléseket. A kurszki hadművelet azonban megakasztotta a tanácskozást.

A részleteket ismerő diplomaták szerint a Moszkva és Kijev is delegációt küldött Dohába, ahol a közvetítőként fellépő katariak segítségével elindult egy párbeszéd arról, hogy mindkét fél felfüggeszti az energetikai infrastruktúra elleni támadásokat. A fejlemény különösen jelentős lépést jelentett volna, mivel gyakorlatilag egy részleges tűzszünetet érhettek volna el, amely a későbbiekben támpontot adott volna a további párbeszédhez.

A tárgyalásoknak aztán az vetett véget, hogy ukrán alakulatok váratlanul megtámadták az oroszországi Kurszk megyét, ahol már több mint másfél hete tartanak a harcok.

Oroszország már 2022 őszétől kezdve célba vette az ukrajnai energetikai infrastruktúrát, több alkalommal is rakétákkal mértek csapásokat a létfontosságú létesítményekre. A támadások miatt a kelet-európai országban csökkent az ellátási képesség, gyakoriak lettek az áramkimaradások. Kijev nem hagyta válasz nélkül a Moszkva lépését, drónokkal támadták az olajfinomítókat és tározókat. Az adatok szerint az olajhatalom finomítási képességei mintegy 15 százalékkal csökkentek, amely világszerte megemelte az energiahordozó árát.

A Katarba küldött delegáció tagjai azt remélték, hogy a megbeszélésekkel sikerül majd elérni, hogy a felek képesek lesznek megállapodni, ezzel pedig egy átfogó rendezéshez juthatnak közelebb az orosz-ukrán háborúban. Az elmondások szerint mindkét fél nyitottnak mutatkozott abban, hogy egy korlátozott tűzszünet felé tegyenek lépéseket. Moszkva és Kijev között az elmúlt két és fél évben csak nagyon korlátozottan valósult meg kommunikáció, még az orosz invázió kezdetén ültek tárgyalóasztalhoz. Ezt követően közvetítőkön keresztül sikerült olyan megállapodásokat kötniük, mint például az ukrajnai gabona kereskedelméről szóló kompromisszum.

A beszámoló szerint a párbeszéd viszont megakadt, amint az ukrán csapatok behatoltak oroszországi Kurszk megyébe. Moszkva ezt ugyanis „eszkalációnak” minősítette, ráadásul az elmondások szerint a közvetítő fél sem értesült arról, hogy Kijev mire készül. Ennek ellenére ez még nem jelenti azt, hogy a tárgyalások véget értek volna, mivel az orosz fél csak időt kért a továbbiakhoz. Arról megoszlanak a vélemények, hogy mekkora esély lett volna a tényleges megállapodásra, bár mindkét fél előzetesen mindkét fél megígérte, hogy a végeredményt mindenki el fogja fogadni. A cikk szerint

Volodimir Zelenszkij a kurszki támadással jóval megemelte a téteket a háborúban.

Hozzátették viszont, hogy Kijevben nem tartották megbízható félnek az oroszokat, mivel az elmúlt hetekben is komoly támadásokat indítottak a megmaradt energetikai infrastruktúra ellen, ráadásul vélhetően Moszkvában is tudták, hogy e tekintetben nagyon szorult helyzetben vannak az ukránok.

Egyetlen esélyünk van arra, hogy átvészeljük ezt a telet, mégpedig az, ha az oroszok nem indítanak újabb támadásokat a hálózat ellen

– mondta egy ukrán tisztviselő, akit tájékoztattak a tárgyalásokról.

Az ukránok többször beszámoltak arról, hogy az oroszországi területek ellen indított támadás célja az volt, hogy egy nagyobb tárgyalást érjenek el Vlagyimir Putyin orosz elnöknél. Az orosz vezető azonban nem mutatkozik erre nyitottnak, ráadásul az is kétséges, hogy az ukrán csapatok képesek lesznek-e hosszútávon megtartani a most elfoglalt területeket.

Az orosz külügy szerint az ukrán támadás nem tudta elvonni a katonákat a frontról

A kijevi vezetés az oroszországi Kurszk megye elleni támadásával nem tudta elérni legfőbb célját, hogy elvonja az orosz hadsereg figyelmét a donyecki régióról, valamint a Harkivot és Szumit is magába foglaló Szlobozsanscsina térségéről – közölte szerdán Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.

Jelenleg a Kurszk megye területére betört ukrán erők az Oroszországi Föderáció fegyveres erőinek határozott viszontválaszával kénytelenek szembesülni

– hangsúlyozta Zaharova.

Az ukrán fegyveres erők Donyeck-medencei kudarcos helyzete miatt a vezetés terrorista támadásra szánta el magát Kurszk megye határ menti térségében. Kijevben nem leplezték, hogy ezzel akarták volna javítani tárgyalási pozíciójukat, amit augusztus nyolcadikán cseppet sem szégyenkezve be is jelentett Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó

– tette hozzá.

Az orosz elnöki szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy az ukrán hadsereg alakulatai válogatás nélkül lőnek a menekülő civilekre és a polgári infrastruktúra létesítményeire, „igazi fosztogatókként viselkednek”. „Az elfogott ukrán katonák beismerték: parancsot kaptak, hogy kíméletlenül lőjék agyon helyben az ellenállást tanúsító civileket” – tette hozzá.

Zaharova kiemelte: „ezek a tények, és az, hogy az ukrán erők NATO-s uraik támogatásával támadják Oroszország területét, teljességgel megerősítik az orosz különleges katonai művelet célkitűzéseinek és feladatainak aktualitását, miszerint Ukrajnát demilitarizálni és nácítlanítani kell, és ez teljesülni is fog”.

Az orosz külügyi szóvivő kifejezte abbéli meggyőződését, hogy a kijevi vezetés kizárólag a Nyugat pénzügyi támogatásától függ, összeomlása pedig „csak idő kérdése”.

Alekszej Szmirnov, a Kurszki terület megbízott kormányzója minapi jelentésében közölte, hogy az augusztus 6-án elkezdett ukrán benyomulás óta 12 ember vesztette életét, és 121-en megsebesültek, köztük tíz gyerek. Ezenfelül 121 ezer embert kellett evakuáltni a kurszki régióból.

Az orosz védelmi minisztérium összesítése szerint az ukrán fél a kurszki támadás kezdete óta 2030 katonát, 35 páncélost és 31 páncélozott járművet veszített.

(MTI)

Az Egyesült Államok elveszítenék a harmadik világháborút

Az Egyesült Államok elvesztené a harmadik világháborút, ha konfliktusba kerül egyszerre Oroszországgal, Iránnal és Kínával – derül ki egy amerikai Kongresszus által megrendelt jelentésből, melyet a The Hill szemlézett.

A 132 oldalas jelentést a Nemzetbiztonsági Stratégiai Testület készítette, megállapításuk szerint a világpolitikai helyzet ahhoz hasonlóan veszélyes és törékeny, mint ahogy ez a második világháború kitörése előtt tapasztalható volt.

A riport fő konklúziója, hogy az Egyesült Államok nem áll készen a harmadik világháborúra.

Megállapításuk szerint a fő veszélyfaktor Kína, amely kezdi behozni az Egyesült Államok hadviselő képességeit és egyre inkább eltűnni látszik Washington előnye a Csendes-óceánon. Peking szándékosan és célzottan fejleszti katonai képességeit a térségben, a jelentés szerint pedig – ha az Egyesült Államok nem változtat semmit – Kína kerülhet nyeregbe a régióban.

Megjegyzik: már most is Kína üzemelteti a legnagyobb haditengerészetet és a legnagyobb hadsereget a világon, a számosságot pedig egyre több technológiai fejlesztés is kíséri.

A jelentés szerint Kína önmagában is komoly kockázat Amerikának, viszont sokkal súlyosabb probléma, hogy a Pentagon nem készült fel arra, hogy fő riválisaik: Irán, Oroszország, Észak-Korea, szintén egyre szorosabbra fonják katonai kapcsolatukat és egy ilyen szövetség (főleg, ha összeáll Kínával) képes a bolygó kvázi teljes területén hadat viselni.

A jelentés szerint átfogó haderőfejlesztésre és hadiipar-fejlesztésre van szükség az Egyesült Államokban, illetve az amerikai haderőre vonatkozó költéseket is racionalizálni kell. A testület megállapítása szerint komoly probléma, hogy Amerika védelmi ipari vállalatai túl drágán dolgoznak, illetve, hogy rengeteg pénz meg el olyan fejlesztésekre, melyből végül nem születik életképes katonai felszerelés, képességcsomag. Szintén kritizálja a testület azt, hogy sokan belekeverik a politikát a haderő működésébe, az országos szintű kétpárti széthúzás pedig en bloc gyengíti Amerika védelmi képességeit.

 

Az EU szerint Ukrajna jogos önvédelmi háborút folytat Oroszország területén is.

Ukránok által szétlőtt ház a kurszki Szudzsa városában
Írta: SL

A kurszki ukrán behatolás negyedik napján Zelenszkij ukrán elnök a műveletet azzal indokolta, hogy „Oroszországnak is éreznie kell, mit tett”. Orosz jelentések szerint éjjel nagyszabású ukrán dróntámadás történt a Moszkvától délre fekvő Lipecki régióban.

Az ukrán csapatok kurszki előrenyomulását követően Kijev most először adott lehetséges magyarázatot meglepő katonai műveletére. „Oroszország háborút hozott országunkba, és éreznie kell, mit tett” – jelentette ki Volodimir Zelenszkij elnök Kijevben sugárzott esti videoüzenetében.

Az államfő ugyanakkor nem beszélt az ukrán behatolás nyomán orosz területen kedd óta tartó harcokról. Az éjszaka folyamán az orosz ügynökségek nagyszabású ukrán dróntámadásról számoltak be a Moszkvától délre fekvő Lipecki terület ellen. A támadásban hatan megsérültek, és tűz ütött ki egy katonai repülőtéren. Harcokról érkeztek jelentések Belgorod és Brjanszk területein is.

Mint arról beszámoltunk, kedden több száz ukrán katona behatolt a határon át Oroszország területére, harcba bocsátkoztak az orosz erőkkel, és több falut is elfoglaltak. Orosz katonai bloggerek „földi pokolnak” nevezték a helyzetet, és élesen bírálták az orosz katonai vezetést a kialakult helyzet miatt.

Zelenszkij tanácsadója, Mikhajlo Podoljak szerint a Kurszk környéki ukrán támadásra a nemzetközi reakció „abszolút nyugodt, kiegyensúlyozott, objektív” volt, a „nemzetközi jog szellemén” és a „védelmi háború vitelének elvein” alapult. Podoljak előtte a kijevi tévében azt mondta, a harcok célja Ukrajna tárgyalási pozíciójának erősítése.

Az EU kijelentette, hogy Ukrajnának joga van megtámadni az agresszor területét az orosz támadó háború elleni védekezés részeként. Peter Stano, a Bizottság szóvivője csütörtökön újságíróknak elmondta: „Ukrajna a nemzetközi jog alapján jogos védelmi háborút folytat.

Ukrajnának joga van megvédeni magát. És ez a védekezéshez való jog magában foglalja azt is, hogy az ellenséget a saját területén támadja.

 

A Fehér Ház „fel fogja venni a kapcsolatot az ukrán hadsereggel, hogy többet megtudjon a céljaikról” – mondta Karine Jean-Pierre sajtószóvivő, hozzátéve: „Továbbra is arra fogunk összpontosítani, hogy biztosítsuk, rendelkeznek mindazzal, amire szükségük van ahhoz, hogy megvédjék magukat Oroszország agressziójával szemben”.

„Az ukránok elérhetik céljaikat” – mondta Zelenszkij videoüzenetében. Az elnököt a fegyveres erők főparancsnoka, Olekszandr Szirszkij tájékoztatta a háborús övezetben kialakult helyzetről, mint mondta, „az eredmények olyanok, amilyenekre az országnak jelenleg szüksége van.” Szirszkij korábban a közösségi oldalakon közzétett egy fotót, amelyen feltehetően a határ menti Szumiban látható, ahonnan az ukrán katonák bevonultak az oroszországi Kurszk térségébe.

Kurszkban negyedik napja tartanak a harcok az orosz és az ukrán katonák között. Orosz katonai bloggerek szerint az ukránok megerősítették egyes állásaikat, többek között a határhoz közeli Szudzsa városában. Jelentések szerint ukrán katonai helikopterek érkeztek a térségbe, hogy ellátmányt szállítsanak és sebesülteket szállítsanak.

A milbloggerek nagyon nehéz helyzetről beszélnek, de számos harci egység megérkezéséről is beszámoltak, egyelőre ellenőrizhetetlen fotókkal és videókkal. Most már aktív ellentámadások is megkezdődtek – állítják. Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök az ukrán csapategységek megsemmisítését jelentette be.

Az orosz hatóságok szerint több ezer ember menekül a határ menti, harcok sújtotta területekről, ahol szükségállapotot hirdettek. Az orosz nemzeti gárda megerősítette az ukrán határtól 60 kilométerre levő kurszki atomerőmű védelmét.

( Euronews )

 

Előkerült a rettegett Wagner-csoport:Nekimennek az ukrán rohamcsapatoknak

Kurszk megyébe irányította a Belaruszban állomásozó Wagner-alakulatokat az orosz hadvezetés – írja több orosz portál.

Orosz lapok arról írnak: a Wagner-zsoldosok az orosz különleges erőkkel, deszantosokkal együtt kaptak parancsot arra, hogy likvidálják a Kurszkba betörő ukrán erőket.

A Wagner-zsoldosok érkezéséről videó is készült, ebben az alakulat parancsnoka trágár és homofób jelzőkkel próbálja motiválni katonáit arra, hogy ne haljanak meg.

Üdv a pokolban. Hamarosan megérkezünk. Szerencsére van nálunk poroltó”

– mondja az egyik Wagner-harcos.

A Wagner csoport 2023-as lázadása után az alakulat nagy része Belaruszba települt át, illetve megtartotta a zsoldosbrigád afrikai érdekeltségének egy részét is. Az ukrajnai hadszíntéren azóta csak nagyon ritkán lehet látni a Wagner csoport harcosait, helyüket más orosz zsoldosbrigádok vették át, melyeket az orosz védelmi minisztérium irányít.

( Portfolio )

Alig 15 év múlva összeomolhat az Atlanti-óceán fontos áramlási rendszere

A 2030-as évek végére összeomolhat az Atlanti-óceán egyik fontos áramlási rendszere, ami az egész bolygó időjárására jelentős hatással lehet – írja egy friss,még lektorálásra váró, szaklapban még nem publikált tanulmány alapján a CNN.

A kutatásban használt modell alapján a szerzők ugyanarra jutottak, mint több hasonló tanulmány az elmúlt években: a felmelegedő és megváltozott sóelosztású óceánvíz az Atlanti-óceáni Meridionális Áramlás Rendszer (AMOC – Atlantic Meridional Overturning Circulation) összeomlását okozhatja. A most kiadott tanulmány alapján ha semmit nem változtatunk, akkor ez 2037 és 2060 között következhet be, de a szerzők szerint valószínűbb, hogy a folyamat már 2050 előtt lezajlik.

Az AMOC kicsit leegyszerűsítve úgy működik, hogy a déli félteke meleg vizét felhurcolja északra. Ez maga alá nyomja a hidegebb, sósabb vizet, ami átáramlik délre, így északon nem lesz túlságosan hideg a víz, és a déli óceánrészt is lehűti. Emellett az élővilág számára fontos tápanyagokat is megforgat.

A modell szerint az összeomlás utáni évtizedekben az északi jégsapkák elkezdenének dél felé nyújtózkodni, és nagyjából 100 év után már Anglia déli partvidékét nyaldosnák. Európa és Észak-Amerika átlaghőmérséklete mélyrepülésbe kezdene, az amazonasi esőerdő évszakai pedig megcserélődnének, így a mostani száraz időszak esőssé válna, és fordítva.

„Néhány évvel ezelőtt még arról vitatkoztunk, hogy ez egyáltalán meg fog-e történni, mint egyfajta alacsony valószínűségű, nagy hatású kockázatról, most pedig sokkal valószínűbbnek tűnik, mint néhány évvel ezelőtt, hogy ez meg fog történni. Az emberek már kezdik pontosabban felmérni, hogy mikor fog bekövetkezni”

– mondta a CNN-nek Stefan Rahmstorf, a Potsdami Egyetem kutatója. Rahmstorf nem vett részt a kutatásban.

Bár az AMOC-kutatás rengeteget fejlődött az elmúlt években, még mindig akadnak nehézségek. A modellek nem nagyon tudják bevonni a számításaikba Grönland olvadó jégpáncélját, amivel nagy mennyiségű édesvíz folyik az óceánba.

Ez megzavarja a modell egyik legfontosabb tényezőjét, az óceán sótartalmát. Rahmstorf szerint a modellek emiatt alá vagy fölé lőhetnek, amikor megpróbálják megjósolni, mikor is következhet be az összeomlás.

(A cikk első verziójában a CNN-t idézve azt írtuk, hogy a tanulmány már átesett a szakmai bírálaton. Azonban a CNN azóta átírta ezt saját cikkében, így mi is javítottuk a szöveget arra, hogy a tanulmány még lektorálásra vár.)

/ Világi Máté írása (Telex) /           Dan által átküldött cikk.

Zsebre dugott kézzel, profi felszerelés nélkül nyert olimpiai ezüstöt a török „bérgyilkos”.

Zsebre dugott kézzel, profi felszerelés nélkül nyert olimpiai ezüstérmet a török „bérgyilkos”© Sportal.hu

Történt ugyanis, hogy Yusuf Dikec meglehetősen lazán, zsebre dugott kézzel és a megszokott felszerelés nélkül versenyzett. Ezzel szemben a legtöbb sportlövő a koncentrálást és a pontosságot segítve méretes fülvédőt és speciális szemüveget (egyik szemüket a becsillanások miatt szemellenzővel takarják, a másik előtt pedig speciális lencse segíti a célzást) használ.

A sportrajongók szerint Dikec úgy festett, mint aki csak beugrott pár lövésre, majd ment is tovább a dolgára. Van olyan kommentelő, aki viccesen megkérdezte, hogy Törökország egy bérgyilkost küldött az olimpiára?

A heccelés ellenére nagyon is jól lőtt a rutinos török – aki már az ötödik olimpiáján vett részt, de a 2008-as pekingi torna óta ez volt az első alkalom, hogy érmet szerzett –, társával, Sevval Ilayda Tarhannal mindössze két ponttal maradt le a dobogó legfelső fokától, amelyre végül a szerb Zorana Arunovics és Damir Mikecs párosa állhatott fel.